Προς το περιεχόμενο

Επιλογή καλωδίου - Κάνει τη διαφορά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Van Den Hull για κιθαρα ??  :o :o ουαου !!!  δεν ηξερα οτι

υπαρχει τετοιο πραμα .

Για οσους δεν γνωριζουν ο VDH ειναι Ελβετος guru

στα καλωδια και στις κεφαλες (οι περισσοτερες βελονες στις διαφορες μαρκες κεφαλων ειναι δικες

του) , ειναι δε ο πρωτος και νομιζω μοναδικος που

εφτιαξε καλωδιο απο ινες ανθρακα .

SF η επαφη μαζι σου εχει σοβαρες επιπτωσεις στην

.....τσεπη  :) :)

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Για το λόγο αυτό, τοποθετήσεις σαν αυτή:

 

[...]

Αν δεν "καταλαβεις" διαφορα, παρε το τυχαιο...

θα εισαι απο τους τυχερους που δεν χρειαζονται κ πολλα πολλα για να ειναι ευτυχισμενοι ...

 

 

μου θυμίζουν το σχετικό στίχο από τους μακαρισμούς (αυτό με τους "πτωχούς τω πνεύματι") και μου φαίνεται ότι πρέπει να αποφεύγονται.

Ειλικρινά -alderbody- δεν εννοώ τίποτα εναντίον σου με το παραπάνω. Απλά, για τον άλλον (και γι αυτό που έχει στο μυαλό του σαν κιθάρα+μουσική+whatever) μερικές λεπτομέρειες  πράγματι δεν έχουν σημασία

Αυτό δεν σημαίνει κατ' ανάγκη "μακάριος ο κουφός, οτι αυτός αγοράσει κουκουρουκου καλώδιο"  :)

 

Και αυτή η παρατήρηση πάει και σε διάφορα άλλα "κουρδίσματα".   :D :D :D

 

 

 

 

λυπαμαι φιλε αλλα κανεις μεγαλο λαθος.

 

ουτε "πτωχο τω πνευματι" αποκαλεσα κανεναν ουτε εννοουσα κατι τετοιο.

 

Απλα λεω οτι σε οποιον απλα αρκει μια κιθαρα ενα καλωδιο και ενας ενισχυτης για να βγαλει τα γουστα του ειναι απλα ευτυχισμενος που δεν χρειαζεται να ψαχνεται μερα νυχτα με gear και ρυθμισεις κλπ.

 

 

τωρα αμα εσυ το πηρες διαφορετικα, επαναλαμβανω λυπαμαι.

 

ουτε τον εξυπνο παω να κανω, ουτε να πουλησω μουρη οτι και καλα τα ξερω ολα και τα εχω δοκιμασει ολα.

 

οσοι το κανουν αυτο στα φορουμ απλα λενε παραμυθια...

 

και τη στιγμη που δεν ειναι προσβολη η ευθεια βολη κατα καποιου δεν νομιζω οτι "πρεπει να αποφευγεται"...

 

αν σκοπευεις να το κανουμε serial, ας συνεχιστει μεταξυ μας μεσω pm.

Οι αλλοι δεν φταινε σε τιποτα... Αλλωστε το thread ειναι περι καλωδιων.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οοοοοχι ρε συ...σιγά μην το κάνω σήριαλ.  :)

Στο έγραψα εξάλλου ... δεν το είπα προσωπικά.

Απλά πολύ συχνά τέτοιου είδους τοποθετήσεις, έχουν μια δόση ελιτισμού.

 

Παράδειγμα:

Αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά είσαι τυχερός, ενώ εγώ ο καημένος (επειδή έχω λεπτά γούστα και οξείες αισθήσεις και την ψάχνω με πολύ ειδικές χροιές) είμαι αναγκασμένος να αξιολογώ και την παραμικρή λεπτομέρεια, αλλά μη στενοχωριέσαι, αυτά είναι "ψιλά γράμματα" για σένα.....συνέχισε να παίζεις με το σκουπόξυλό σου.... έτσι κι αλλιώς δεν καταλαβαίνεις διαφορά....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Ge: όντως έτσι είναι αλλά όχι αποκλειστικά με Ge αλλά και με Si, πχ το FF που βλέπεις εδώ

λένε ότι είναι απίστευτα ιδιοσυγκρασιακό, όμως είναι με Si. Aπό την άλλη αν έχεις Ge δεν θα πρέπει ποτέ το wah που είναι πριν να είναι buffered αλλά μόνο true bypass. Aπλά αν θες να διατηρήσει όλο το εύρος του waaaaaah χωρίς να χαθεί βάζεις ειδικές και πολύ προσεγμένες buffering συσκευές σαν το Foxrox Retrofit.

 

Το κυκλωμα του FF απλα δεν συνεργαζεται με Wah κατευθειαν. Θελει κατι αναμεσα.

Ειτε εναν Buffer σαν αυτο που προτεινεις, ειτε καποιο αλλο πεταλι (οπως εκανε και ο Jimi με το Octavia),

ειτε να "κολλησεις" ενα buffer_ακι στην εξοδο του Wah.

(το εχω δοκιμασει, αλλα το εβγαλα. δεν μ'αρεσουν οι Buffers)

 

Η αλλαγες στον ηχο των FF με Ge οφειλονται καθαρα στη φυση του Ge.

Το πυριτιο ΔΕΝ παρουσιαζει τετοιες διαφοροποιησεις. (Γι αυτο αλλωστε και η βιομηχανια ημιαγωγων το χρησιμοποιησε ως αντικαταστατη του Ge)

 

Οκ το κυκλωμα του FF ειναι λιγο ασταθες και "απαιτητικο", αλλα με τρανζιστορ Si καμια σχεση...

 

Αυτα που διαδιδονται περι EJ πιστευω οτι ειναι φουσκες για να διατηρουν ενα μυθο "εκ του μη εχοντος".

Καποιοι προσπαθουν να "στριμωξουν" τον εν λογω καλιτεχνη στο πανθεον των ΜΕΓΑΛΩΝ (μεταξυ αυτων και η "μαμα" Fender για προφανεις λογους...)

Οχι οτι δεν ειναι μεγαλος, αλλα _sorry_ οχι στο επιπεδο των θρυλων.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οοοοοχι ρε συ...σιγά μην το κάνω σήριαλ.  :)

Στο έγραψα εξάλλου ... δεν το είπα προσωπικά.

Απλά πολύ συχνά τέτοιου είδους τοποθετήσεις, έχουν μια δόση ελιτισμού.

 

Παράδειγμα:

Αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά είσαι τυχερός, ενώ εγώ ο καημένος (επειδή έχω λεπτά γούστα και οξείες αισθήσεις και την ψάχνω με πολύ ειδικές χροιές) είμαι αναγκασμένος να αξιολογώ και την παραμικρή λεπτομέρεια, αλλά μη στενοχωριέσαι, αυτά είναι "ψιλά γράμματα" για σένα.....συνέχισε να παίζεις με το σκουπόξυλό σου.... έτσι κι αλλιώς δεν καταλαβαίνεις διαφορά....

 

 

Εχεις δικιο περι πιθανου ελιτισμου, αλλα οχι εδω...

 

Δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος, δεν το εκανα ποτε και λυπαμαι (και παλι) αν φανηκε κατι τετοιο.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά στέλνοντας ένα mail στο Thomann για το αν διαθέτει καλώδια SOMMER μικρού μήκους (για συνδεση πεταλακίων: 15-20 εκ.) μου απάντησε πως δεν εχει αλλά μου πρότεινε τα CORDIAL τα οποία μου είπε ότι είναι ίδιας ποιότητας....

 

Παιδιά αυτό ισχύει; Ή μήπως πάει να πασάρει προιόν; :( :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τα χρησιμοποιω και ειναι μια χαρα,ετσι κι αλλοιως για τοσο μικρο μηκος ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ καλοφτιαγμενο καλωδιο και να βαλεις (και τα CORDIAL  ειναι καλοφτιαγμενα με neutrick jacks )τον ΙΔΙΟ ηχο θα εχει  ;)

 

Απλα εχε υποψιν σου οτι χρειαζονται ΠΟΛΥ περισσοτερο χωρο απο τα George L's.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι δεν μπορεις να βαλεις τα πεταλια τοσο κοντα μεταξυ τους γιατι τα jacks ειναι πολυ μεγαλυτερα..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου