Προς το περιεχόμενο

Copyright


om

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην παιδεύεστε και μην τρέχετε άδικα. Μην τρέχετε ούτε σε συμβολαιογράφους ούτε σε ταχυδρομεία. Τίποτα από αυτά δεν είναι σίγουρη λύση.

 

Η μόνη σίγουρη λύση σύμφωνα με το ελληνικό και το διεθνές δίκαιο είναι η δημοσίευση του τραγουδιού και τίποτα άλλο.

 

@kilon Αν πας σε συμβολαιογράφο για παράδειγμα στις 15/10 και βρεθεί κάποιος άλλος που δημοσίευσε το τραγούδι σου στις 14/10 δεν σε σώζει κανένας συμβολαιογράφος και καμιά συμβολαιογραφική πράξη. Όλο το παιχνίδι παίζεται στην 1η δημοσίευση. Αυτό λέει ο νόμος. 

 

 

όλα θέμα αποδείξεων είναι εννοείται , μπορείς να φέρεις έγγραφα μάρτυρες και όλα τα καλούδια. Αυτα τα αναλαμβάνει εξάλλου ο δικηγόρος. Στείλτο με ένα email , βάλε τους φίλους σου να το ακούσουν απο επιλογές να φάνε και οι κότες.

Το θέμα είναι αν το κομμάτι αξίζει να πάς στα δικαστήρια.  Αλλιώς ότι λέμε είναι χάσιμο χρόνου.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

....

Το θέμα είναι αν το κομμάτι αξίζει να πάς στα δικαστήρια.  Αλλιώς ότι λέμε είναι χάσιμο χρόνου.

 

Ακριβώς αυτό.

Και αυτό δεν ισχύει μόνο στη μουσική.....

Εκτός αυτού, η κλίμακα της αγοράς είναι αυτή που καθορίζει και το βαθμό εμπλοκής μας, τόσο στο "μέτωπο" της κατοχύρωσης όσο και της διεκδίκησης. Δεν αξίζει να "σκιστεί" κανείς γα να διεκδικήσει λίγο περισσότερα από όσα θα πληρώσει σε έξοδα. Ακόμη, όσο τραβιέται κανείς σε συμβολαιογράφους, δικηγόρους και δικαστήρια, θα μπορούσε να έχει γράψει το επόμενο "διαμάντι".

 

Χρειάζεται ένα "φιλτρο" - μια αυτοαξιολόγηση. ... Αν έχουμε σοβαρό λόγο να πιστεύουμε ότι αυτό που έχουμε στο μυαλό μας κινδυνεύει να μας το κλέψει ο Φοίβος ( :D ), ΟΚ ας μπούμε στη διαδικασία. Γενικά όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο έτσι?  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα και απο μενα...πολυ καλες οι πληροφοριες σχετικα με τα πνευματικα ηθελα να ρωτησω κατι αν ξερει καποιος ας απαντησει...εχω κανει μια διασκευη απο ενα γκρουπ του 80 στο εξωτερικο (Bronski Beat/Smalltown Boy) το οποιο θελω να υπογραψω. Μπορω να το βαλω στο myspace μου για περισσοτερο exposure η θα υπαρχουν προβληματα με αυτο ?...εχω ηδη μιλησει με το γκρουπ τους αρεσει αλλα δεν εχω κανει κινηση για copyright μιας και προκειται για δευτερη εκτελεση....

 

    ευχαριστω

hit that perfect beat everyday !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα και απο μενα...πολυ καλες οι πληροφοριες σχετικα με τα πνευματικα ηθελα να ρωτησω κατι αν ξερει καποιος ας απαντησει...εχω κανει μια διασκευη απο ενα γκρουπ του 80 στο εξωτερικο (Bronski Beat/Smalltown Boy) το οποιο θελω να υπογραψω. Μπορω να το βαλω στο myspace μου για περισσοτερο exposure η θα υπαρχουν προβληματα με αυτο ?...εχω ηδη μιλησει με το γκρουπ τους αρεσει αλλα δεν εχω κανει κινηση για copyright μιας και προκειται για δευτερη εκτελεση....

 

    ευχαριστω

 

Πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις 2 άδειες για να ανεβάσεις αυτό το τραγούδι στο Myspace ή να το δημοσιοποιήσεις κάπου άλλου.

1 άδεια από το group και 1 άδεια από την δισκογραφική εταιρία που κυκλοφόρησε το cd μέσα στο οποίο υπάρχει το τραγούδι που διασκεύασες.

Εσύ ΔΕΝ έχεις πνευματικά δικαιώματα πάνω στο τραγούδι που διασκεύασες. Τα πνευματικά δικαιώματα εξακολουθούν να ανήκουν εξ ολοκλήρου στον δημιουργό/στους δημιουργούς του τραγουδιού. Με άλλα λόγια δεν έχεις το δικαίωμα να εκτελείς δημόσια και να βγάζεις λεφτά από αυτό το τραγούδι, ούτε να το συμπεριλάβεις σε κάποιο cd σου. Αν θελήσεις να βγάλεις λεφτά από αυτό το τραγούδι είτε παίζοντάς το δημόσια είτε βάζοντάς το σε κάποιο cd σου θα πρέπει να έρθεις σε οικονομική συμφωνία με τον καλλιτέχνη και την εταιρία του τραγουδιού για να καθοριστούν τα ποσοστά που θα παίρνεις εσύ και ο καλλιτέχνης/η εταιρία του. Ακόμα κι αν δεν το κάνεις για να βγάλεις λεφτά πάλι θα πρέπει να πάρεις την άδεια του καλλιτέχνη και της εταιρίας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παιδια ευχαριστω που το ξεκαθαρισατε αυτο για να μην υπαρχουν προβληματα...μιλαω με το ιδιο το γκρουπ και μαλιστα μου ζητησαν την διασκευη μου για το δικο τους myspace αλλα αν δεν παρω αδεια και απο την εταιρια δεν θα κανω καμια κινηση...και σαφως θα ηθελα να το προοθησω και οικονομικα το θεμα οποτε ειναι πιο σοβαρο ακομα πιστευω...

hit that perfect beat everyday !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου:

 

Αν είναι θετική η γνώμη του γκρουπ, και μπορείς να το αποδείξεις, ρισκάρισε και προχώρα ακάθεκτος. Σε πιθανή ενόχληση από τη δισκογραφική, μπορείς να επικαλεστείς παρανόηση των σχετικών διατάξεων, και, στο βαθμό που δε θα έχεις εμπορικό όφελος από το συγκεκριμένο κομμάτι, δε μπορούν να διεκδικήσουν τίποτα από εσένα. Η παράπλευρη ωφέλεια όμως που τελικά μπορεί να έχεις από κάτι τέτοιο θα μπορούσε και να αποδειχθεί αρκετά πιο σημαντική για σένα και για την καριέρα σου, με λίγη τύχη.

 

Καλή επιτυχία.

 

Bronski beat, ε, που τους θυμήθηκες...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω πολυ για ολα...ελπιζω να παει καλα το ολο θεμα...Bronski beat απο τα πιο αγαπημενα γκρουπς των 80ς για μενα...

hit that perfect beat everyday !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Ναι όντως η καταχώριση μέσω συμβολαιογραφικού εγγράφου αποτελεί το πιο συχνό αποδεκτικό μέσο. Πας ένα CD με όλα τα αρχεια του μουσικού σου κομματιού (ή όλα τα κομμάτια) το οποίο κρατάει ο συμβολαιογράφος στο αρχείο και συντάσει έγγραφο που αναφέρει ημερομηνία , και το περιεχόμενο αναλυτικά. Στο γραφείο είχαμε αντιμετωπίσει αναλογή περίπτωση με κώδικα προγράμματος. Εννοείται οτι το περιεχόμενο μπορείς να το δείς μόνο εσυ ή κάποιος άλλος με δικαστική απόφαση.

 

Δηλαδη αν καποιος συμβολαιογραφος ειναι πολυ φιλος μου ή πολυ διεφθαρμενος μπορει να μου κανει ενα εγγραφο που να λεει οτι εγραψα εγω τον πρωτο δισκο των μεταλλικα(βαζοντας στο εγγραφο ημερομηνια λιγο πριν την δημοσιευση του cd)? ενταξει ημουν λιγο μικρος τοτε αλλα τα καταφερνα....

Τι δικλειδες ασφαλειες υπαρχουν για την περιπτωση αυτη?Δεν ειναι δυσκολο να κανεις μια απλη πλαστογραφια σαν αυτη που αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου