Προς το περιεχόμενο

Copyright


om

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ ΔΕΝ έχεις πνευματικά δικαιώματα πάνω στο τραγούδι που διασκεύασες.

 

Όχι δεν έχεις στο τραγούδι έχεις όμως πνευματικά δικαιώματα στην διασκευή .

 

Πάντως να ξέρετε ότι είναι σπάνιο να σε κυνηγήσει εταιρεία για διασκευή κομματιού εκτός αν βγάλεις πάρα πολλά λεφτά .

 

Ας μην δημιουργούμε υστερία η αντιγραφή είναι ο θεμέλιος λίθος της μουσικής , δεν υπάρχει κομμάτι που να μην αντιγράφει. Η πρωτοτυπία είναι ένα μικρό ποσοστό της δημιουργίας. Για αυτό και ο νόμος δεν απαιτεί μεγάλο ποσοστό πρωτοτυπία ακόμα και η παραμικρή πρωτοτυπία είναι ικανή να δημιουργήσει πενυματικά δικαιώματα.

 

Δηλαδη αν καποιος συμβολαιογραφος ειναι πολυ φιλος μου ή πολυ διεφθαρμενος μπορει να μου κανει ενα εγγραφο που να λεει οτι εγραψα εγω τον πρωτο δισκο των μεταλλικα(βαζοντας στο εγγραφο ημερομηνια λιγο πριν την δημοσιευση του cd)? ενταξει ημουν λιγο μικρος τοτε αλλα τα καταφερνα....

Τι δικλειδες ασφαλειες υπαρχουν για την περιπτωση αυτη?Δεν ειναι δυσκολο να κανεις μια απλη πλαστογραφια σαν αυτη που αναφερω.

 

Μπορεί να γίνει απλώς να σε πληροφορήσω ότι όταν πάμε ένα CD στον συμβολαιογράφο περιέχει και τα πηγαία αρχεία , δηλαδή οποιαδήποτε εγγραφή , αρχείο , παρτιτούρα κτλ.

 

Αν και το πιο πιθανό είναι να δικαστείς για πλαστογραφία, ψευδομαρτυρία κτλ κτλ. Μην ανησυχείτε δεν υπάρχουν κενά στο νόμο ούτε εύκολοι τρόποι να ξεγελάσεις τον νόμο. Απο εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα απόδειξης.   

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Μπορεί να γίνει απλώς να σε πληροφορήσω ότι όταν πάμε ένα CD στον συμβολαιογράφο περιέχει και τα πηγαία αρχεία , δηλαδή οποιαδήποτε εγγραφή , αρχείο , παρτιτούρα κτλ.

 

 

 

σορυ που επιμενω αλλα ειναι πανευκολο να εχεις ολα τα παραπανω . πχ μπορει να κανω σημερα μια δικη μου μειξη ενορχηστρωση παρτιτουρες πολυκαναλα αρχεια με πειραγμενες ημερομηνιες(αυτο και αν δεν ειναι ευκολο) και να μου "φτιαξει " ενα χαρτακι ο συμβολαιογραφος οτι του τα παρεδωσα πριν δυο μηνες , ενω το τραγουδι που εκλεψα κυκλοφορησε χτες.

Μηπως το συστημα με τον συμβολαιογραφο εχει κενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο που κοιταξα το θεμα δεν ειδα να αναφερεται καπου την εθνικη βιβλιοθηκη.Εκανα γκουγκλι mode και βρηκα υπολημματα που αναφερουν οτι επαψε να λειτουργει αυτος ο τροπος το 2003.Αν οντως ισχυει κατι τετοιο δεν ξερω.Ψαξε για να δεις αν παιζει ακομη.

 

Τα φακελακια κ αποστολη σε μενα κ συμβολαιογραφοι ειναι τσουρεκι χωρις ζαχαρη.Το myspace ειναι καλη περιπτωση αλλα το ιντερνετ απ οτι ξερω στο ελλαντα τα δικαστηρια δεν το θεωρουν αποδειξη σε πασης φυσεως νομικα θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορυ που επιμενω αλλα ειναι πανευκολο να εχεις ολα τα παραπανω . πχ μπορει να κανω σημερα μια δικη μου μειξη ενορχηστρωση παρτιτουρες πολυκαναλα αρχεια με πειραγμενες ημερομηνιες(αυτο και αν δεν ειναι ευκολο) και να μου "φτιαξει " ενα χαρτακι ο συμβολαιογραφος οτι του τα παρεδωσα πριν δυο μηνες , ενω το τραγουδι που εκλεψα κυκλοφορησε χτες.

Μηπως το συστημα με τον συμβολαιογραφο εχει κενα?

 

 

Γιατί δεν το δοκιμάζεις ο ίδιος. Να μας πείς και εμάς μετά πια κένα έχει το σύστημα.  ;)

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμβολαιογραφοι ειναι τσουρεκι χωρις ζαχαρη

 

χαίρομαι που συναντάω ανθρώπους που έχουν μεγαλύτερες γνώσεις απο την νομική και επιχειρηματική κοινότητα. Ίσως ήρθε ώρα να αλλάξω επάγγελμα?

 

ιντερνετ απ οτι ξερω στο ελλαντα τα δικαστηρια δεν το θεωρουν αποδειξη σε πασης φυσεως νομικα θεματα

 

άσε που αυτή η δήλωση σου ακυρώνει το μάστερ μου στο ηλεκτρονικό εμπόριο. Μήπως χαραμίζεις το ταλέντο σου εδω μέσα ?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι δικηγοροσυμβολαιογραφος?Δε βαζεις κανα μεσω μπας και ξεκουβαλήσει κ ο χαραμοφάης ο δικος μας και στειλει τον τοπογραφο για το κτηματολόγιο?Τα πτυχια σου και τα μαστερ λενε οτι το ελληνικο δικαστηριο αναγνωριζει το myspace?Να πεταξω στο δικο μου καμμια παρτιτουρα για φόντο?

 

Αρπαζεσαι σαν τη μυγα μεσ' το γαλα μιστερ κίλον.Για σλόου ντάουν λιγο.Ειπα το θεμα με τι βιβλιοθηκη κ σχολιασα κ τα υπολοιπα που ξερω και ειδα γραμμενα καθοτι δισκογραφια ειχα κ κατι εψαξα για να μαθω παραπανω.Τελειως φιλικα κ αερατα τα ειπα.

 

Ο Χαριλατρος ειπα σοφία παλι οφειλω να παραδεχτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που διατύπωσε το αρχικό ερώτημα (και σχεδόν όλοι όσοι του απαντούν) μάλλον δεν γνωρίζουν κάτι βασικό - η κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων είναι νομική πράξη και μπορεί να γίνει μόνο από/για νομικά πρόσωπα. Το είπαμε και πρόσφατα.

 

Ένας ιδιώτης (ακόμη και αν νομίζει ότι είναι μουσικός ή συνθέτης ή αστροναύτης) δεν μπορεί να κατοχυρώσει απολύτως τίποτε - θα πρέπει να γίνει νομικό πρόσωπο και μετά θα δει πως γίνεται (και τι είναι) η κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...eyprotocol...είσαι για τα σίδερα...

 

Χαλανδρίου...; Για μπυρίτσα...;

 

Αφού γράφουνε τέσσερις (4) σελίδες ΛΑΜΑΛΙΕΣ, πόσο να αντέξω πια...

 

:) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου