Προς το περιεχόμενο

Γείωση... και άλλες απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

 

Απορία 1: Μπορεί να μου πει κάποιος αυτά τα gnd του σχεδιαγράμματος πού στην ευχή τα βάζω;

 

telewire_404874.jpg

 

Απορία 2: Επεσαν στα χέρια μου 2 μαγνήτες για tele (bridge και neck). Υπάρχει τρόπος να βρω τι σόι μαγνήτες είναι αυτοί;

 

Απορία 3: Οι εν λόγω μαγνήτες δεν έχουν ούτε ελατήρια, ούτε βίδες. Πού μπορώ να βρω;

 

Thanks!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Πανω στα Pots

 

2.Πολυ δυσκολο

 

3.Σε ολα τα κιθαραδικα (μπορεις να τις  παρεις & online αλλα δεν αξιζει τον κοπο λογω μεταφορικων)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 βιδάκια pickguard για Jazz Bass= 8 ευρώ, από κιθαράδικο του κέντρου.

 

Άρα χρωματοπωλείο...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Πανω στα Pots

 

2.Πολυ δυσκολο

 

3.Σε ολα τα κιθαραδικα (μπορεις να τις  παρεις & online αλλα δεν αξιζει τον κοπο λογω μεταφορικων)

 

Thanks superfunk...

 

Για την ακρίβεια το gnd των μαγνωτών εκεί που λέει gnd στα pots, ε; Το gnd του switch και το gnd του jack? Το πρώτο πάει στο δεύτερο;

 

Sorry για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά εάν δεν ρωτήσω τους ειδικούς πού θα ρωτήσω; :) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 βιδάκια pickguard για Jazz Bass= 8 ευρώ, από κιθαράδικο του κέντρου.

 

Άρα χρωματοπωλείο...

 

Thanks Earendil

 

αλλά άντε να εξηγήσεις στον χρωματοπώλη τι βίδες θες και τι ελατήρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιδες για μαγνητες (οπως και βιδες για bolt on neck) αποκλειεται να βρεις σε χρωματοπωλειο (μπορει να ταιριαζουν αλλα αισθητικα θα ειναι ασχημες)

 

Δες ενα πολυ καλυτερο σχεδιαγραμμα για να καταλαβεις τι θα κανεις

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=66tele

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς thanks για τις απαντήσεις σας.

 

Κατά δεύτερον θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πήγα σε μαγαζί του κέντρου για να προμηθευτώ ελατηριάκια και βίδες για τους 2 μαγνήτες, φοβούμενος ότι θα συναντούσα τιμές φαρμακείου και αντιμετώπιση "Ελα ρε φίλε τι θες και με πρήζεις τώρα...".

 

Αντιθέτως στο μαγαζί της Μπενάκη, ο κύριος ήταν πολύ ΦΙΛΙΚΟΣ και ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΣ, τοποθέτησε ο ίδιος και τα ελατήρια και τις βίδες (αφού έψαξε αρκετά) και μου χρέωσε 1.50 ευρώ! Σημειωτέον ότι ξόδεψε από τον χρόνο του γύρω στο μισάωρο.

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά μου έκανε εντύπωση και το λέω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

..... ο κύριος ήταν πολύ ΦΙΛΙΚΟΣ και ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΣ, τοποθέτησε ο ίδιος και τα ελατήρια και τις βίδες (αφού έψαξε αρκετά) και μου χρέωσε 1.50 ευρώ! Σημειωτέον ότι ξόδεψε από τον χρόνο του γύρω στο μισάωρο.

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά μου έκανε εντύπωση και το λέω εδώ.

 

 

Ξέχασα να σας αναφέρω ότι είμαι 23 χρόνων, ξανθιά, 1.83m, και στον ελεύθερο χρόνο μου ασχολούμαι με το μόντελινγκ.  ;D

 


(Αστειεύομαι.... κι εγώ στη συντριπτική πλειψηφία των περιπτώσεων ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση έχω φύγει από εκεί, κι ας είμαι το ανάποδο από τα παραπάνω  :) )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου