Προς το περιεχόμενο

Συντονισμός στα 125Hz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι τα φώτα σας. Έχω, όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι, πρόβλημα συντονισμού σε κάποιες συχνότητες, αλλά κυρίως στα 125Hz. Για αυτό ευθύνεται στο μεγαλύτερο ποσοστό ο χώρος μου. Χρησιμοποίησα και το spectrum analyzer του cubase, ηχογραφώντας έναν ήχο sweep από 20Hz έως 20KHz, με το μικρόφωνο στο omni, και παρατήρησα στην spectrum ανάλυση ότι υπάρχουν διάφορα peaks σε κάποιες συχνότητες (συμπεριλαμβανομένης και της 125Hz φυσικά). Αντιλαμβάνομαι ότι κάποιες είναι αρμονικές κάποιων άλλων, γιατί πχ "σκάβοντας" 10dB την 125 επιλύεται το πρόβλημα περί τα 60Hz. Το πρόβλημα, επιλύεται χρησιμοποιώντας κάποιο VST parametric EQ, αλλά σκέφτομαι να στραφώ σε hardware λύση (πριν τα monitors). Τι μου προτείνετε, graphic ή parametric ΕQ? Με κάτι τέτοιο (και σε αυτά τα χρήματα και όχι παραπάνω) θα επέλυα το πρόβλημά μου?

http://www.thomann.de/gr/dbx_driverack_pa_bundle.htm

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω ότι θα πετάξεις τα λεφτά σου άσκοπα.¨Οπως είπες ,μπορείς να βάλεις ένα soft parametric eq και θα κάνεις την δουλειά σου.Απλά θα το απενεργοποιείς όταν θα κάνεις Mixdown ή export.

Γιατί να πάρεις hardware eq?? ???

Πέρα από όλα αυτά η σωστή λύση είναι να φωνάξεις ένα επαγγελματία να σου κάνει ανάλυση στον χώρο, να σου βρει τις προβληματικές συχνότητες και να σου προτείνει ακουστική λύση για να διορθωθεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ετσι ρε παιδια αυτα τα πραγματα.

με τι μικροφωνο και προενισχυση ηχογραφησες το sweep?

χρειάζεται μικρόφωνο μετρήσεων και flat προενίσχυση για τέτοιες δουλειές (όχι λάμπες και τέτοια)

με hardware eq σαφώς θα είναι καλύτερα τα πράγματα αφού θα μπορείς να ακούς και μουσική σωστά - χωρίς να ανοίγεις cubase και να κάνεις import τα mp3  ;D

και πάλι θες eq χωρίς ''χαρακτήρα'', και linear phase μάλιστα (ψηφιακό κατά προτίμηση, να γλιτώσεις και το ad/da conversion).

επίσης οι αρμονικές δεν δουλεύουν προς τα κάτω (υποαρμονικές). ρίχνοντας τους 60 διορθώνεις και τους 125, αλλά όχι το αντίθετο που λες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε @ytsestef_2112,θα τον βάλεις να σκάσει 500€ για να μην "κόψει" λίγα db από το γραφικό eq του media player που έχει και την συχνότητα έτοιμη??? ??? ;D

Και με το ψηφιακό hardware eq ολίγον με μπέρδεψες με το ad/da conversion.Αν βάλει αναλογικό eq μετά την κάρτα, είναι φυσικό ότι δεν θα συμβεί άλλο conversion, ενώ με ψηφιακό eq θα αλλάξει το da conversion και θα εξαρτηθεί από την ποιότητά του.Aν η κάρτα ήχου έχει δηλ. καλύτερο da τότε το eq θα αλλάξει (μεσω του χειρότερου da του) τον ήχο προς το χειρότερο.(και το αντίθετο βέβαια)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μίλησα για μια ολοκληρωμένη λύση, να κάνει γενικά ισοστάθμιση στο χώρο του. το eq του media player περισσότερο χαλάει τον ήχο παρά τον φτιάχνει. αν θέλει να ξεφορτωθεί μια και μόνο συχνότητα το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να βάλει μπασοπαγίδα.

όσο για το ψηφιακό, το προτείνω λόγω μεγαλύτερης ακρίβειας, και ουδέτερου χαρακτήρα. και από τη στιγμή που θα είναι ψηφιακό, είναι καλύτερα να το συνδέσει και ψηφιακά για να γλιτώσει το conversion.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε αλλά με την προϋπόθεση ότι το eq πρέπει να έχει καλύτερο conversion από την κάρτα ήχου του και το "πρόβλημα" είναι ότι με τα λεφτά που θα δώσει για ένα καλό ψηφιακό hardware eq, πιθανότατα θα μπορούσε να λύσει ακουστικά το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε αλλά με την προϋπόθεση ότι το eq πρέπει να έχει καλύτερο conversion από την κάρτα ήχου του και το "πρόβλημα" είναι ότι με τα λεφτά που θα δώσει για ένα καλό ψηφιακό hardware eq, πιθανότατα θα μπορούσε να λύσει ακουστικά το πρόβλημα.

 

μα αυτό σου λέω: ότι δεν θα παίζει ρόλο το conversion του eq γιατί θα συνδεθεί ψηφιακά. το conversion θα γίνει αφού ξαναμπεί στην κάρτα ήχου. οπότε θα χρησιμοποιήσει τους converters της κάρτας. θα μπεί σαν insert δηλαδή (ψηφιακά όμως).

 

Για τόσο δραστική και λεπτομερή βελτίωση (σαν αυτή του eq) δεν νομίζω οτι φτάνουν τα χρήματα ενος eq για να κάνεις ακουστική μελέτη / επένδυση.

 

Βέβαια, μην ξεχνάμε οτι το eq θα διορθώσει μόνο την συχνοτική απόκριση για ένα σημείο. (και φυσικά προβλήματα ανακλάσεων κλπ θα παραμείνουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:),εντάξει νόμιζα ότι εννοούσες να συνδεθεί εν σειρά,δηλ το ψηφιακό out την κάρτας να πάει στο ψηφιακό in του eq, και το αναλογικό output του eq να πάει στον ενισχυτή.Παρεπιπτόντως,είναι και καλύτερο αν το da του eq είναι καλύτερο από το da της κάρτας και ελευθερώνεται κιόλας και το digital in της κάρτας.Αnyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμα για εμένα όλα αυτά, ακόμα και η "αντιπαράθεση" που δημιουργήθηκε για το αν χρειάζομαι ή όχι hardware λύση.

Η ηχογράφηση του sweep έγινε με AKG C4000B, και προενίσχυση της κονσόλας YAMAHA MG10/2 (και όχι του UA610 που έχω για τους λόγους που αναφέρθηκαν). Γνωρίζω ότι δεν είναι flat το AKG, αν και σε omni μέχρι τα 1000Hz η frequency response είναι σχετικά σταθερή, αλλά παρόλα αυτά σκοπεύω να τη λάβω υπ' όψιν μου στις ρυθμίσεις του EQ που θα κάνω. Δεν ξέρω για την προενίσχυση μικροφώνου της φτηνής μου κονσόλας.

Το "βουητό" στα 60Hz περίπου πάντως φεύγει κατεβάζοντας τα 125Ηz όσο και αν ακούγεται περίεργο.

Επίσης, έχω βρει και ένα παραμετρικό EQ plug in για το winamp, οπότε και στο playback (εκτός του cubase) βρήκα λύση.

Ανεξάρτητα του αν θα πάω ή όχι σε hardware λύση, και πριν φέρω τον ειδικό, μπορεί κάποιος φίλος να γράψει εάν υπάρχει κάποιο σχετικό link για τη διαδικασία ρύθμισης του EQ, μετά την Spectrum Analysis (η οποία εκτιμώ ότι πρόκειται για επαναλαμβανόμενη διαδικασία μέχρι να βγει σχετικά flat το αποτέλεσμα). Αν επίσης μπορείτε να μου την περιγράψετε σε γενικές γραμμές, καλό θα ήταν (πχ αρχίζουμε πρώτα να κόβουμε τις  κορυφές από τη χαμηλότερη συχνότητα κλπ).

Τέλος (σας κούρασα) γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κανένα free ή demo προγραμματάκι (ή και VST - καλά θα ήταν) που να ρυθμίζει το EQ αυτόματα ή να σου γράφει τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις, βασιζόμενο πάντα σε κάποια ηχογράφηση, σαν αυτή που έκανα?

 

 

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου