Προς το περιεχόμενο

Bfd, ZDrummer ή XLN Addictive Drums:


papaki23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε amorphosynth, πολύ η σωστή η ένστασή σου! Κάτι που δεν το υπολόγισα! Όντως, για να τα αγοράσεις χρειάζεσαι το Reason, οπότε η τιμή εκτινάζεται! (Μα σίγουρα αρκετοί από εμάς θα έχουμε κι ένα Reasonάκι ;))

Πάντως, στην περίπτωση που χρειάζεται κάποιος και sampler με πολλά όργανα (από φοβερα real strings, μέχρι και άλλο τόσο σε synth) και αληθοφανή drumkits, (και το σηκώνει το οικονομικό...) το Reason πιστεύω πως πρέπει να βρίσκεται στο "οπλοστάσιο" του κάθε μουσικού.

Εμένα πάντως μου έχει λύσει τα χέρια, (και τα αυτιά :)) με την ευκολία στη χρήση του, αλλά και με την πλούσια συλλογή που έχει. (άσχετο βέβαια αυτό με το post, αλλά...)

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

off topic No2:Κρίμα ήλπιζα ότι κάποιος θα είχε βρει κάποιο τρόπο να χρησιμοποιεί τα refills από άλλο sampler εκτός του reason-όταν μεγαλώσω(κι άλλο) κι έχω λεφτά σίγουρα θα το πάρω-και τα ορχηστρικά του είναι αρκετά καλά όντως και συν τοις άλλοις είναι ιδέα μου ή είναι κι αρκετά ελαφρύ σε χρήση RAM σαν rewire?(έχοντας μαλιστα φορτώσει τα άντερα σου σε samplers;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τα ορχηστρικά του είναι αρκετά καλά όντως και συν τοις άλλοις είναι ιδέα μου ή είναι κι αρκετά ελαφρύ σε χρήση RAM σαν rewire?(έχοντας μαλιστα φορτώσει τα άντερα σου σε samplers;)

 

Καλησπέρα! Φίλε amorphosynth μπορώ να σου πω πως αν και σε λίγο θα πάρω καινούργιο PC (μέχρι σήμερα τη βγάζω με ένα Celeron 2.66, με 256ram του 2003, με shared 64Mb για την οθόνη!), με XP tunings σε καθαρή εγκατάσταση, και ReWire, πίστεψέ με, φορτώνει πολλά-πολλά όργανα! (και πάλι σου λέω  με 256-64=192Mb ram! χωρίς τα services των XP).

 

Μέχρι σήμερα δεν γνωρίζω αν έχει βρεθεί τρόπος να χρησιμοποιούνται από άλλα sampler...

 

ΥΓ: Μιας και είπα για XP tunings παραθέτω τα παρακάτω links τα οποία κάνουν φοβερή δουλεία στους audio users:

http://www.audioforums.com/resources/windows-xp-optimization.html

http://www.musicxp.net/dnn/

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

ελεύθερα για download από το site της xln audio είναι τα drum maps για cubase

 

http://www.xlnaudio.com/index.php?page=userarea&u_page=user_downloads

 

 

 

Μπράβο! Το αρχείο GM to AD έχω κι εγώ, μόνο που κάθησα σαν βλάκας να το φτιάξω μόνος μου...  :( Δεν βαριέσαι... Άρα κατεβάστε το από κει για σιγουριά! ;)

 

Παιδιά μου λύσατε τα χέρια !!! αν κτλβ καλά αυτο το GM-To AD μετατρέπει τις νότες του general midi map σε addictive map? και ήμουν έτοιμος κι εγώ να κάτσω να τα διορθώσω όλα με το χέρι  :P

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεύθερα για download από το site της xln audio είναι τα drum maps για cubase

 

http://www.xlnaudio.com/index.php?page=userarea&u_page=user_downloads

 

 

 

Μπράβο! Το αρχείο GM to AD έχω κι εγώ, μόνο που κάθησα σαν βλάκας να το φτιάξω μόνος μου...  :( Δεν βαριέσαι... Άρα κατεβάστε το από κει για σιγουριά! ;)

 

Παιδιά μου λύσατε τα χέρια !!! αν κτλβ καλά αυτο το GM-To AD μετατρέπει τις νότες του general midi map σε addictive map? και ήμουν έτοιμος κι εγώ να κάτσω να τα διορθώσω όλα με το χέρι  :P

Ααααακριβώς!!!

Χρόνια Πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Εχω δοκιμασει BFD και Ezdrummer σε δικες μου δουλειες.

Η αληθεια ειναι οτι το Bfd μου εχει σπασει τα νευρα γιατι δεν μπορω να ρυθμισω καλα το humanize που εχει!!!

Ετσι βλεποντας ενα βιντεο στην σελιδα της toontrack (εταιρειας που φτιαχνει το ezdrummer) με το τι μπορεις να κανεις με αυτο και το συμαντικο ποσο απλα μπορεις να το κανεις πειστικα να το δοκιμασω.Απο τοτε το χρησιμοποιω σε καθε δουλεια που κανω ειτε δικη ειτε αλλου.Εχει πολυ καλο ηχο πολυ ευκολο στη χρηση και πολυ καλο humanize .Δυστυχως καθε add on εχει ενα στανταρ kit και σε περιοριζει στην ηχητικη ποικιλομορφια που λογικα θα θελει καποιος.Φαντασου να κανεις 2 ντεμο που να εχεις χρησιμοποιησει το ezdrummer και τα ντραμς να ακουγονται πανω κατω τα ιδια!!!

Για το addictive το μονο που εχω ακουσει ηταν το ντεμο ενως παλικαριου που μου ζητησε να του κανω μιξη (ασχολουμαι βλεπετε ερασιτεχνικα με το αθλημα!!!).Aυτος ειχε προγραμματισει τυμπανα με το addictive και δεν μου αρεσε καθολου αυτο που ακουγα!!!Πολυ πλαστικα τυμπανα σχεδον ψευτικα!Αλλα μαλλον δεν εκανε καλη δουλεια αυτος οχι φταιει το προγραμμα που χρησιμοποιησε...

 

Μαλλον θα το τσεκαρω και αυτο το drum module

As He creates so He destroys.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν έχει φτιάξει κάποιος σε όλο το ιντερνετ ένα έστω drum program για το cubase ή κάτι ώστε τα κομμάτια που είναι σε addictive η απλό midi να παίζουν σωστα σε bdf χωρις να χρειαζεται να τα ξαναφτιάξεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου