Προς το περιεχόμενο

Def Leppard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πάρω ένα τηλεφωνάκι τον Mutt Lange να μου πει και θα σου τα μεταφέρω προσωπικώς!!! ;D

Που να ξέρει κανένας πως τα φτιαχνε ο θεός, ασχολιόταν και 2 βδομάδες για ΕΝΑ ΜΙΧ, οπότε η απάντηση και να υπήρχε θα ήταν ελαφρώς...πολύπλοκη. :(

Μην σε πιάνει...Hysteria!

 

ειναι σαν να ρωτας τι πεταλακι να παρω για να φτιαξω ηχο ERIC JOHNSON ;D ;D!!!!!!!

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρώτησα γιατί αν και είναι σήμα κατατεθέν των Def Leppard,το έχω ακούσει και αλλού

π.χ

στο Waking up the neighbours του Bryan Αdams(στο περίπου)

και  στο streets ready των leatherwolf

ειναι σαν να ρωτας τι πεταλακι να παρω για να φτιαξω ηχο ERIC JOHNSON
΄

Τον ήχο του Eric Johnson τον έχω αντιγράψει μάλιστα τον έχω εξελίξει κιόλας ;D ;D ;D

 

 

Δηλαδή αν ήθελες να φτιάξεις ένα κεϊκ θα ήταν ντροπή να ρωτήσεις τη συνταγή αν την ήξερε κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι είχε πάρει το μάτι μου σε ένα αμερικάνικο περιοδικό αλλά δεν θυμάμαι τπτ. Έλεγε πάντως ότι η παραγωγή του Hysteria (ένα από τα άλμπουμ που είχα λιώσει μικρός - σε αυθεντική κασσετούλα παρακαλώ) έχει μπει στα χρυσά βιβλία των μηχανικών ήχου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι είχε πάρει το μάτι μου σε ένα αμερικάνικο περιοδικό αλλά δεν θυμάμαι τπτ. Έλεγε πάντως ότι η παραγωγή του Hysteria (ένα από τα άλμπουμ που είχα λιώσει μικρός - σε αυθεντική κασσετούλα παρακαλώ) έχει μπει στα χρυσά βιβλία των μηχανικών ήχου...

Δισκάρα και πρωτοποριακή!!!!!!Γιατί ακριβώς εισήγαγε ένα καινούριο ήχο(ή μάλλον πολλούς) και αναγνωρίζεις τους Def Leppard από χιλιόμετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ο Brian Adams έχει υποστεί την "ειδική μεταχείριση" του Lange, γενικώς αυτά τα φωνητικά είναι σήμα κατατεθέν του συγκεκριμένου παραγωγού όπου χρησιμοποιεί πολλά layers φωνών με ειδική επεξεργασία από εφέ όπως αυτά που σου ανάφερα πριν. Μακάρι κάποιος να γνώριζε και να μας έλεγε.

Πάντως ένα sneak preview του πως ακούγονται αυτά τα back vocals καθαρότερα ώστε να καταλάβεις περισσότερα πράγματα για το πως φτιάχνονται και να δεις την ευρεία χρήση των harmonizers και pitch shifters, μπορείς να δεις αν πας και αγοράσεις το dvd Hysteria από την σειρά Classic Albums. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρω ένα τηλεφωνάκι τον Mutt Lange να μου πει και θα σου τα μεταφέρω προσωπικώς!!! ;D

:D

Αν έχεις πάντως το τηλέφωνό του δώστο μου να τον πάρω έγω για μια δουλειά που ετοιμάζω,δεν νομίζω να μου πάρει πολλά λεφτά ε;

Εδώ πάντως δεν το έχει

http://www.robertjohnmuttlange.com/

 

Τώρα έμεινα μ....,τώρα είδα τους συντελεστές.........το Waking up the Neighbours το είχα αγοράσει τότε γιατί μου άρεσε τρομερά ο ήχος του σαν παραγωγή(κρύσταλλο)-Ειδικά ο ήχος του μπάσου

τελικά τα αυτιά μου μου παίζουνε περίεργα παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να πεις για έναν κολοσσό που έχει φτιάξει και συν-συνθέσει το Back In Black, το Ηighway To Hell, το Pyromania, το Hysteria, το Come On Over (το άλμπουμ με τις all time μεγαλύτερες πωλήσεις καλλιτέχνιδος), και που βεβαίως είναι παντρεμένος με αυτό το... πλάσμα...

 

29.jpg

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να πεις για έναν κολοσσό που έχει φτιάξει και συν-συνθέσει το Back In Black, το Ηighway To Hell, το Pyromania, το Hysteria, το Come On Over (το άλμπουμ με τις all time μεγαλύτερες πωλήσεις καλλιτέχνιδος), και που βεβαίως είναι παντρεμένος με αυτό το... πλάσμα...

 

Μπορείς να πεις:"Τον ζηλεύω

                        τον φθονώ

                        θα ήθελα να ήμουνε εγώ στη θέση του..."

κ.α πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου