Προς το περιεχόμενο

TUG - Κι αν δεν μπορώ (addictive drums/ηχοληψία)


tugito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το doubler η αλήθεια ειναι ότι το έχω trial αλλά δεν το έχω ξεκινήσει καν. Παλιότερα το είχα δει σε εναν φίλο και θυμάμαι ήταν πολύ καλό αλλά πρέπει να το ξέρεις γιατι αλλιώς θα ακουγονται σαν διπλά φωνητικά και όχι σαν ΜΙΑ φωνή αλλά με όγκο. Αν έχει κανεις να προτείνει κανα preset του doubler ή κάποιο άλλο plugin ,effect.. αναμένω..

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικα οταν γραφεις στιχους να ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ τις παρακατω λεξεις οπως ο διαολος το λιβανι...

 

"πολη" (ειδικα ΑΔΕΙΑ πολη),"δρομοι" (ειδικα ΑΔΕΙΟΙ ή ΒΡΕΓΜΕΝΟΙ δρομοι...),"πολιτικοι","πτωση","tv","μικροαστοι","προβατα","λυκοι" (και αλλα ζωα...),"κοινωνια","κοπελια","ποιοτητα","αποκαλυψη" κτλ..... :)

 

χωρις αυτες τις λεξεις οι στιχοι δεν θα ηταν ΚΑΘΟΛΟΥ κακοι...ΜΕ αυτες τις λεξεις...υπαρχει προβλημα......

 

μουσικα τωρα δεν τρελλαθηκα κι ολας για να πω την αληθεια...νομιζω οτι μπορεις να δουλεψεις περισσοτερο τη ΜΕΛΩΔΙΑ της φωνης η οποια ειναι μονοτονη & μονοδιασταστη,η μουσικη ...υποκρουση  ειναι αξιοπρεπης αλλα η φωνη (η γραμμη της δηλ) την αδικει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks !

Ως προς τους στίχους γενικώς γράφω χωρίς να ασχολούμαι αν θα είναι ευπεπτοι ή αν θα ακολουθήσουν κανόνες δισκογραφίας ή μουσικότητας. Σε κάποιες λέξεις πάντως συμφωνώ κι εγώ και θα ήθελα να κάνω αλλαγες. Αν βγάλω τις λέξεις που λες δεν μένουν στίχοι ρεεεεε!  ;D ;D

Ως προς την μελωδία φωνής σε αυτό μου έδωσες μια ιδέα, παίζει να έχεις και δίκιο. Ναι μεν το ρεφραίν ανεβαίνει αλλά η αρχή ειναι αρκετά σταθερή και στην ίδια νότα μπαίνουν και οι "γέφυρες" στο τέλος.. Θα το τσεκάρω αυτό, απλά με τα γυναικεία φωνητικά που θέλω να μπουν θα αλλάξει αρκετά, το εχω δοκιμάσει και στο παρελθόν και όταν μπαινει γυναίκα φίλε... σπάει η μονοτονία ,η οκτάβα μοιάζει να ειναι 5 οκτάβες πάνω κι ας τραγουδάει στην ίδια και φυσικά αλλάζει το feeling και η ολοκληρωτικότητα του κομματιού καθώς είναι σαν να έχουμε διάλογο..

Θα την ψάξω με την φωνή. Χιλια ευχαριστώ για τις αποψεις, αν σου έρθει και καμια ιδέα για τον όγκο της φωνής Please..help.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου αρέσουν οι στοίχοι (είμαι πιο punk άτομο)

 

τώρα για τη μουσική δεν μπορώ να σου

πω γιατί δεν το άκουσα το κομμάτι από τα monitor από τα άθλια ηχειάκια

μου μου ακούγετε χαμηλά η φωνή και νομίζω πως θέλει μεσαία αλλά με ηχεία

του 10€ μη περιμένεις και τίποτα καλύτερο  ;D

 

για τη φωνή που λες δοκίμασε να δώσεις λίγο chorus υπάρχει και ένα ωραίο free

 

Hexaline

 

http://bigtick.pastnotecut.org/index.php?action=PROD&pcode=300

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα δεν ειναι θεμα "δισκογραφιας" η "μουσικοτητας" αλλα καθαρα θεμα....craftsmanship ("μαστοριας" δηλ.) ,επειδη  ΕΧΕΙΣ τη φλεβα να ΓΙΝΕΙΣ "μαστορας" στη στιχουργικη μη μου..... τα χαλας με "ατοπες",χιλιοειπωμενες ,"ευκολες" και  "αφελεις" λεξεις...ΜΠΟΡΕΙΣ αυτα που θες να πεις να τα πεις ΚΑΛΥΤΕΡΑ.. ;) (δοξα τω θεω την πλουσιοτερη γλωσσα του πλανητη εχουμε υποτιθεται...)

 

Μη ξεχνας τον "χρυσο" κανονα της στιχουργικης:

 

Δεν "ειναι" ΤΙ λες αλλα ΠΩΣ το λες...(πανω κατω ολοι τα ΙΔΙΑ λεμε αλλωστε...)

 

 

Δεν μου λειπει "ογκος" στη φωνη..."τσαχπινια" στη μελωδια της μου λειπει... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok δεκτον. Αν το εννοείς έτσι συμφωνώ , θέλω να δω τους στίχους ούτως ή άλλως ακριβώς για να φύγουν κάτι πομπώδη ίσως σημεία και θέλω να δω αυτο που μου είπες για την μελωδία γιατί όντως ίσως απλά λείπει το κάτι παραπάνω και δεν το πρόσεξα. Εγώ νομίζω στο verse ειναι το πρόβλημα και όχι στο refrain, τουλάχιστον εξαρχής εκεί ένιωσα ότι θα μπορούσε να βγει καλύτερη μελωδία. Το ρεφραιν δυσκολα να φτιάξω κάτι αλλο γιατι εκεί η φωνή εξυψώνεται μαζι με την εξέλιξη του κομματιού (αχ και να μπουν γυναικεία να δεις...) και νομίζω "it works"... Αναμένεται δοκιμές ενοείτε κι άλλες...

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οταν γραφεις στιχους να ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ τις παρακατω λεξεις οπως ο διαολος το λιβανι...

 

"πολη" (ειδικα ΑΔΕΙΑ πολη),"δρομοι" (ειδικα ΑΔΕΙΟΙ ή ΒΡΕΓΜΕΝΟΙ δρομοι...)

 

Καλό κι αυτό...

Σπεύδω να αλλάξω κι εγώ τους δικούς μου.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οταν γραφεις στιχους να ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ τις παρακατω λεξεις οπως ο διαολος το λιβανι...

 

"πολη" (ειδικα ΑΔΕΙΑ πολη),"δρομοι" (ειδικα ΑΔΕΙΟΙ ή ΒΡΕΓΜΕΝΟΙ δρομοι...),"πολιτικοι","πτωση","tv","μικροαστοι","προβατα","λυκοι" (και αλλα ζωα...),"κοινωνια","κοπελια","ποιοτητα","αποκαλυψη" κτλ..... :)

 

χωρις αυτες τις λεξεις οι στιχοι δεν θα ηταν ΚΑΘΟΛΟΥ κακοι...ΜΕ αυτες τις λεξεις...υπαρχει προβλημα......

 

Sorry αλλά εδώ έχω εγώ μια απορία-σε φιλικά πλαίσια πάντα-για ποιο λόγο να αποφεύγονται οι συγκεκριμένες λέξεις;

Αν δηλαδή κοιτάς την πόλη τι θα γράψεις,το Αστυ;Για το δρόμο;Την οδό;Για τους πολιτικούς;(ok I think I've made my point there)!

Υπάρχουν αφελείς λέξεις ρε παιδιά;

Η λέξη αγάπη είναι χιλιογραμμένη(ή δεν είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα "πολη" και "δρομοι" φυσικα και ηταν ...χιουμοριστικα (απλα αν ακουσω ΑΚΟΜΑ ενα κομματι με "ερημους δρομους"...."αδεια πολη" κτλ...θα ,,,κοψω τις φλεβες μου... :) :) :) :)

 

το να βαλεις σε ενα τραγουδι μια φραση οπως "κοινωνικη περιθωριοποιηση μεσω του συγχρονου αστικου προτσες".... :) :) δεν παει ρε παιδι μου ..πως να το κανουμε.. :) :)

 

εκτος κι αν θες να γινεις ο νεος...ΘΩΜΑΣ ΜΠΑΚΑΛΑΚΟΣ...("καψανε το δασος...ενοχος ο...Τασος"  :) :) :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα "πολη" και "δρομοι" φυσικα και ηταν ...χιουμοριστικα (απλα αν ακουσω ΑΚΟΜΑ ενα κομματι με "ερημους δρομους"...."αδεια πολη" κτλ...θα ,,,κοψω τις φλεβες μου... :) :) :) :)

OK!!Δεν θα ποστάρω τότε το καινούριο μου σουξέ που  λέγεται "Αδειασαν οι δρόμοι στην έρημη πόλη" ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου