Προς το περιεχόμενο

TUG - Κι αν δεν μπορώ (addictive drums/ηχοληψία)


tugito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

!! Thanx... Ειλικρινά έδωσες πολλές αποψεις και θα τις δοκιμάσω όλες.. Ειδικά για τις κιθάρες θα συμφωνήσω, μου ακουγονται καλά και με ένταση. Strings δεν υπάρχουν, απλά ενοούσα οτι χρησιμοποιώ γενικώς miroslav (σε άλλα κομμάτια έχω χώσει strings). Θα ανεβάσω το απογευμα λογικά νεο μιξ με τις αποψεις σας και τις προτάσεις.. Πιστεύω ειδικά τα ντραμς (δυναμικές και μη ρομποτικό παίξιμο, reverb στα toms) αλλά και το δουλεμα στο σαξόφωνο (eq, χαμηλωμα και παίξιμο) θα πιάσουν πολύ τόπο και θα το κανουν τζετ.

;D

 

κάτι μου έλειπε γενικά στο κομμάτι το άκουσα το ξανάκουσα-Που είναι τα πιάτα;Υπάρχουν αλλά δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου(μιλάω για τα crash),το ride όντως θέλει ένα τσικ πάνω(γιατί δε δοκιμάζεις και λίγο ride bell αφου υπάρχει στα addictive)

 

Σωστός!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν , ενοείτε ότι ειναι πνευματικά κατοχυρωμένα τα κομμάτια  8) , οσο για τα βιολιά έχω χώσει ενα στην αρχή που ειναι αρκετές οκτάδες κάτω, και φέρνει σε κάτι απο τσέλο!

Λοιπόν ανέβασα ενα μιξ με βάση τα όσα ειπώθηκαν εδώ μέσα, με πιο χαμηλά τις κιθάρες (οχι πολύ γιατι γουστάρω ένταση), με καλύτερο ήχο στο ταμπούρο, με πιο βάθος στα τομς, με πανάρισμα στα τομς με με με..όσα ειπώθηκαν ,και φυσικά με πολύ δουλειά στο σαξόφωνο..

Απο κει και πέρα αναμένω καμια γνώμη και ετοιμάζομαι για φωνητικά.

 

http://www.box.net/shared/7ea03x010v

 

ακουστε το..

 

Επίσης θα ήθελα γνώμη στα ντραμς, νομίζω ότι ειναι κομπρεσαρισμένα αρκετά ή κάτι τους λείπει.. δεν ξέρω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[κουφός mode on]

tugito man, πιο ισορροπημένο μου ακούγεται από το προηγούμενο.

Το ταμπούρο μ'αρέσει. Η μπότα νομίζω πρέπει να αναδειχθεί περισσότερο...(καλά αυτό είναι και λίγο δικό μου βίτσιο ;D ;D).

To sax, καλύτερο... αλλά δώσε λίγο ένταση, εκτός και αν θα πατήσουν και φωνητικά σε αύτο το σημείο.

 

αααυταα.

Keep it up.

[κουφός mode off]

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπραβο!Πολυ καλη δουλεια

και οι τελευταιες διορθωσεις βελτιωσαν

αισθητα το κομματι.

Αληθεια, το sax ειναι απο chris heins horns;

or Candy sax;(που δεν νομιζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν υπάρχουν χαμηλά.

Που είναι το μπάσο; Πού είναι η μπότα;

Μήπως έχεις πρόβλημα με τα ηχεία σου;

Μήπως υπερτονίζουν τα μπάσα και νομίζεις ότι ακούγονται;

 

Το σαξόφωνο δεν ακούγεται σαν σαξ γιατί το παίξιμο είναι... μη σαξοφωνικό.

Πάντως αν θα το βάλεις, καλό είναι να μην είναι χαμένο μέσα στις κιθάρες.

 

Σε γενικές γραμμές λείπει perspective.

Δηλαδή... κλείσε τα μάτια σου μπροστά στα ηχεία και προσπάθησε να τοποθετήσεις τους μουσικούς στη σκηνή.

Δεξιά - αρίστερά (όχι πολύ και κρυφτούν στις κουρτίνες :) ) αλλά και το σημαντικότερο, μπροστά - πίσω. Πχ το πιάνο είναι μπροστά-μπροστά ενώ παίζει συνοδευτικό ρόλο. Ισώς θέλει λίγο βαθάκι να πάει πιό πίσω.

Προχώρησε πάνω σε αυτές τις γραμμές.

Καλή δουλειά!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Yameth, οντως αυτά που λες έχουν βάση και δείχνουν μια διαφορετική perspective από την δική μου. Ηχεία έχω τα tascam vlx5 σε βάσεις, απλά για το μπάσο έχω αναφέρει οτι ειναι plugin και θα βάλω soon (Μπορεί σήμερα) κανονικο μπάσο. Για την μπότα δεν το έχω παρατηρήσει, θα της δώσω όγκο και σωστό ρόλο, σε ευχαριστώ για το pointer. Επίσης για το σαξόφωνο όντως δεν ειναι παιγμένο σαν σαξόφωνο, θα τσεκάρω λίγο την αληθοφάνεια και τις ανάσες καθώς και τις κιθάρες. Τέλος το πιάνο αυτό που λες το έκανα ήδη!!!θα το δεις στο επομενο μιξ, απλα το εντόπισα κι εγώ αυτό!  ;D ΟΛΕ!

Λοιπον πολύ ωραία η perspective σου και θα την κάνω πράξη οπωσδήποτε να δω αποτέλεσμα, χιλια thanks.

Μονη ένσταση στο σαξόφωνο ,ως προς τις ανάσες πιστεύω θέλει δουλειά για να φανεί σαν παίξιμο σαξοφώνου αλλά ως προς μελωδία αν το εννοούσες έτσι ,έχει πλήρης αναφορές σε πιο σκα-πανκ καταστασεις, απλά μου αρέσει να συνδιάζω αυτά που μου βγαίνουν. Οχι επίτηδες, απλά μου βγαίνει..

Θα κάνω το παν να επανέλθω με ενα μιξ πιο γεμάτο, το τελικό πριν μπει η θεσπέσια φωνή μου και ισοπεδώσει ότι έχετε χτίσει στο μυαλό σας για αυτο το τραγουδι..

:o ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά και πάλι. Δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ τόσο καιρό και σήμερα έκανα ενα δοκιμαστικό. Εδώ θα έχουμε πολύ δουλειά και πολλές αποψεις να ακουσουμε...

 

Λοιπόν έκανα όσα ανέφερε και ο Yameth αν και ακόμα εκρεμεί η εγγραφή του μπάσου με κανονικό. Στο παρακάτω λινκ θα βρειτε το κομματι λοιπον στην πιο πρόσφατη μορφή του, αυτη την φορά έχω βάλει και στίχους δοκιμαστικούς (πιθανότατα θα αλλάξουν, σίγουρα θα ξανατραγουδηθούν (αναμένω ενα condenser μικρόφωνο αλλιώς έστω πάλι με το shure..) με την μελωδία φωνής στην οποία έχω καταλήξει και δεν θα αλλάξει εκτός εκπληκτικού απροοπτου. Επίσης αναμένω και γυναικεία φωνητικά. Αν κάποιος θέλει να χώσει στην φωνή και να τραγουδήσει και να μου στειλει το wav ευχαρίστως..

Λοιπόν στο θέμα μας τώρα. Θέλω να μου πειτε τι να κάνω ώστε πλέον να συνεχίσουμε με το κομμάτι, πχ. στην φωνή που κυρίως με ενδιαφέρει μήπως λέιπει κάποιο εφέ; Μου ακουγεται λίγο "λεπτή" σε αντίθεση με τα σημεία που μπαίνουν τα διπλά φωνητικά. Αυτό έχει να κάνει υποθέτω με το δυναμικό μικρόφωνο, ενα πυκνωτικό ειναι απαραίτητο για vocals από όσο γνωρίζω. Η φωνή εχει eq και ενα ελάχιστο delay προς το παρόν. Θέλω γνώμες γιατι μου φαίνεται μέχρι στιγμής το πιο δύσκολο το να φτιάξω μια φωνή που να ακουγεται και να ακουγονται και οι στίχοι χωρίς η φωνή να ξεφεύγει απο το μιξ..

να είστε επιεικείς ρεεεεεεεε

 

Ιδου το λινκ

http://www.box.net/shared/vzfdqq570c

 

Ιδου και οι στίχοϊ : (είπαμε δεν ειναι ολοκληρωμένο, πιθανότατα θα αλλάξουν κάποια σημεία)

 

ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ

 

Υπαρχει ένα παρτυ, το παρτυ για μας

γιορτάζουμε ολοι την πτώση μας

Ολοι ντυμένοι με σμοκιν χακι

κι ολοι σκυμένοι μπροστά στην tv

 

Κι αν δεν μπορώ, θα ονειρευτώ

πως στέκομαι μονος

κοιτώντας την πολη, κοιτώντας την πολη

 

τα προβατα σέρνουν διαρκως τον χορο

οι λύκοι πληθαινουν, κοιτούν το κενο

ολοι ντυμένοι σαν πολιτικοι

καμουφλαρισμένοι μικροαστοι

 

Κι αν δεν μπορώ, θα ονειρευτώ

πως στέκομαι μονος

κοιτώντας την πολη, κοιτώντας την πολη

 

Ειναι μέρες που ο καιρος αλλαζει μα δεν εχω τι να τους πω

και τους κοιτω

Ειναι η ζωή που γελαει τελικα

Ειναι η ζωή που πεθαινει αργά

Ειναι η ζωή που δεν παει πουθενα

και στεκομαι μονος κι ας ειμαι αγκαλιά

 

Αναμένω νεότερα απο το noiz μέτωπο. Ειμαστε και γαμώ τα φόρουμ.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο κομμάτι.

Και από παραγωγή σε σχέση με τα προηγούμενα είναι πολύ καλύτερη. Σαν σύνολο πάρα πολύ καλό. Δεν έχω και κάτι να γκρινιάξω βλέπεις (ίσως λιιιιγο πιο ψιλά το hihat, ίσα για να πω για κάτι...)

Για την φωνή που λες, κάποιο εφε φάση expander σκέφτηκες; Ή κάτι σαν το doubler της waves (αλλά δεν ξέρω κατά πόσο δε θα ξεφύγει μετά η φωνή στη μίξη);

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου