Προς το περιεχόμενο

για κρινετε αυτό σαν ήχο...


sergei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το κομμάτι. Απο το 3.25 σε αγχώνει λίγο όμως. Αυτα τα γρήγορα "χωσίματα" και διπλασιασμοί του τέμπο καλύτερα να διαρκούν λιγότερο.

Διαφωνώ για τον Ελληνικό στίχο. Κάνεις αμαν αμάν να βρείς μια τραγουδίστρια που να τραγουδάει σωστά αυτα τα τραγούδια χωρίς την κλάψα της πίστας και θα είναι ελληνικός ο στίχος?

 

Πολυ καλή δουλειά παιδιά, περιμένουμε κ άλλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ γεμάτη ενορχήστρωση. Πανικός γίνεται. Γιατί;

Το 'χεις γεμίσει τόσο... λες και φοβάσαι μη μείνει καμμια τρύπα και πέσει κάτι!

Τα τύμπανα είναι πλαδαρά και δεν έχουν όγκο, ενώ παραείναι γεμάτα από χτυπήματα (αξίες) και κάποιες στιγμές άχρονα (; ).

Το ίδιο και το μπάσο. Πλαδαρό.

Οι κιθάρες καλύπτουν όλο το ηχητικό φάσμα πάνω στη φωνή.

Η φωνή έχει πολλή ωραία χροιά, αλλά δεν καταλαβαίνουμε τι λέει. 'Οχι λόγω ηχογράφησης πάντως.

 

Συνθετικά το κομμάτι είναι μιά χαρά και έχει κάτι ιδιαίτερο που αξίζει να το βοηθήσεις στην ενορχήστρωση / μείξη.

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια μείξη από την αρχή.

Τύμπανα: κομπρεσάρισε τα.

Πρόσθεσε το μπάσο.

Μετά φωνή.

Τις κιθάρες μία-μία. Να δεις τι χρειάζεται και τι περισεύει.

Τα πολλά εφέ να έχεις υπ' όψη ότι προσθέτουν στη λάσπη. Λίγα και καλά.

Το Equalizer το χρησιμοποιούμε για μικροδιορθώσεις και όχι αλλαγή χροιάς. Προσθέτει παραμόρφωση κι αυτό.

 

Καλή δουλειά. ;)

 

 

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για αυτά που είπε ο Yameth.... εγώ τι να μιλήσω, δεν έχω εμπειρία. Οπότε θα πω τη γνώμη μου για τα εξής:

 

1. Φωνή: ωραίο ηχόχρωμα, ΑΛΛΑ θέλει δουλειά για να δείξει. Έχει υπερβολικά πολλή μύτη. Και είναι λίγο "κρατημένη μέσα". Οπότε και δεν ακούγονται καθαρά και οι συλλαβές ;) Πάντως αυτό είναι θέμα γνώσης και εμπειρίας, πείτε στην κοπελιά να συνεχίσει!! Στη μίξη θα ήθελα λίγο παραπάνω αέρα στη φωνή, να "φεύγει" λίγο πιο ψηλά. Αλλά αυτό έχει πρωτίστως να κάνει και με το παραπάνω που έλεγα ;) BTW, της αρέσουν οι Within Temptation ε;

2. Είναι υπερβολικά μεγάλη η εισαγωγή κατά τη γνώμη μου. Παραξενιά μου ίσως, αλλά και όταν άκουγα τέτοια μουσική ΣΥΝΕΧΕΙΑ... μου τη σπάγανε οι εισαγωγές που ήταν μισώ ώρα χωρίς λόγο :) (κατά τη γνώμη μου)

3. Η κιθάρα είναι κάπου ξεκούρδιστη ή είναι η ιδέα μου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις κιθάρες μία-μία. Να δεις τι χρειάζεται και τι περισεύει.

Τα πολλά εφέ να έχεις υπ' όψη ότι προσθέτουν στη λάσπη. Λίγα και καλά.

Το Equalizer το χρησιμοποιούμε για μικροδιορθώσεις και όχι αλλαγή χροιάς. Προσθέτει παραμόρφωση κι αυτό.

 

Δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο, αλλά σ'αυτή τη σκηνή είναι το standard αυτό....... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ boss για τις πολυτιμες συμβουλες...

συμφωνώ ως προς την ανυπαρξία όγκου στα τύμπανα και στο μπάσο

 

το ότι ειναι άχρονα δεν το καταλαβαινω (ακούω )- και πιστεύω οτι ειναι πιο πιθανο να ειναι άχρονο κατι αλλο στο κομματι και όχι τα κρουστα η τα τύμπανα.

 

Στο θέμα της ενορχήστρωσης αυτός ακριβώς ήταν ο στόχος: να μην πέσει τίποτα κάτω... άλλωστε σε αυτό βασίζεται και το γενικότερο στυλ ήχου που προσπαθώ να φτιάξω ( και περιλλαμβάνει γεμάτα από χτυπήματα κρουστα και drums )... οπότε θα με ενδιέφεραν συμβουλές για το πως θα ακούγονται καλα όλα...

 

επίσης να πω οτι δεν έχω χρησιμοποιήσει eq για να φτιάξω χροια...  λιγο eq μονο στο master έχω βάλει μαζί με κομπρεσορες

 

και τέλος να πω οτι ουτε πολλά εφέ έχω βάλει ( για την ακριβεια το μόνο εφέ είναι καποια reverse delay στα sends των καθαρών κιθαρών που φιαχνουν τις ατμόσφαιρες που ακουγοντα στο (για) βάθος... διότι αποφεύγω να χρησιμοποιώ synths-πες το λόξα αυτό)

 

1. Φωνή: ωραίο ηχόχρωμα, ΑΛΛΑ θέλει δουλειά για να δείξει. Έχει υπερβολικά πολλή μύτη.

πρόσεχε τι λες, μπορεί να μας παρεξηγήσουν lol

όντως χρησιμοποιεί μύτη, αλλά anyway η κοπέλα είναι μικρή και εχει πολλά να μάθει ακόμα (όπως κι εγώ άλλωστε )... είναι όμως σίγουρα ταλέντο... μια επίσκεψη στην σελίδα της, πιστεύω οτι  θα σε πείσει για τις δυνατότητες της

 

2. Είναι υπερβολικά μεγάλη η εισαγωγή κατά τη γνώμη μου. Παραξενιά μου ίσως, αλλά και όταν άκουγα τέτοια μουσική ΣΥΝΕΧΕΙΑ... μου τη σπάγανε οι εισαγωγές που ήταν μισώ ώρα χωρίς λόγο Smiley (κατά τη γνώμη μου)

απο την στιγμή που δεν βρίσκεις νόημα σε εισαγωγές ή σε ορχηστρικά μέρη σημαίνει οτι μάλλον δεν σου αρέσει η μουσική στην οποία αναφέρεσαι

 

3. Η κιθάρα είναι κάπου ξεκούρδιστη ή είναι η ιδέα μου;;

 

παίζει  :-[  αλλά μην το πολυφωνάζεις....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Φωνή: ωραίο ηχόχρωμα, ΑΛΛΑ θέλει δουλειά για να δείξει. Έχει υπερβολικά πολλή μύτη.

πρόσεχε τι λες, μπορεί να μας παρεξηγήσουν lol

όντως χρησιμοποιεί μύτη, αλλά anyway η κοπέλα είναι μικρή και εχει πολλά να μάθει ακόμα (όπως κι εγώ άλλωστε )... είναι όμως σίγουρα ταλέντο... μια επίσκεψη στην σελίδα της, πιστεύω οτι  θα σε πείσει για τις δυνατότητες της

 

2. Είναι υπερβολικά μεγάλη η εισαγωγή κατά τη γνώμη μου. Παραξενιά μου ίσως, αλλά και όταν άκουγα τέτοια μουσική ΣΥΝΕΧΕΙΑ... μου τη σπάγανε οι εισαγωγές που ήταν μισώ ώρα χωρίς λόγο Smiley (κατά τη γνώμη μου)

απο την στιγμή που δεν βρίσκεις νόημα σε εισαγωγές ή σε ορχηστρικά μέρη σημαίνει οτι μάλλον δεν σου αρέσει η μουσική στην οποία αναφέρεσαι

 

3. Η κιθάρα είναι κάπου ξεκούρδιστη ή είναι η ιδέα μου;;

 

παίζει  :-[  αλλά μην το πολυφωνάζεις....

 

1. Μα ακούγεται και στο τραγούδι ότι το'χει η κοπέλα ;) Απλά (όπως κι εγώ άλλωστε) είναι στη μέση της διαδρομής για να βρει τη φωνή της! :) Πες της να συνεχίσει την προσπάθεια, γιατί όντως ακούγεται ότι το έχει το θέμα!! :)

 

2. Όχι, όχι, δε βρίσκω νόημα σε μακροσκελείς εισαγωγές που είναι ας πούμε συνεχώς επανάληψη του ίδιου θέματος, χωρίς εξέλιξη.... :) Αλλά ναι, μην το λαμβάνεις υπ'όψιν σου αυτό, δικό μου γούστο απλώς ;)

 

3. Ok, won't say that again ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου