Προς το περιεχόμενο

Θέλω βοήθεια στη μίξη ενος κομματιού.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το άκουσα. Λοιπόν...

Μπράβο πολύ καλό!

 

1.Το σκληρό panning left right στις φωνές αδυνατίζει τον όγκο της φωνής.Μάζεψε τα λίγο στο παρα δέκα και... και δέκα. έστω κι αν δεν είναι τόσο εντυπωσικά.

 

2.Το αρμόνιο που παίζει τη μελωδία βρίσκεται στο ίδιο σημείο του φάσματος με τη φωνή και τα μπερδεύει. Δοκίμασε να το αφαιρέσεις ή να βάλεις άλλο ήχο πάνω ή κάτω σε οκτάβες.

 

3.Όταν γράφουμε φωνητικά είναι πολύ σημαντικό να συμπίπτουν στο attack τουλάχιστον. Και εδώ υπάρχει πρόβλημα. Χρειάζεται μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια. Αν μπορείς να τα φέρεις (μπρος - πίσω) στο multitrack ώστε να συμπίπτουν οι αρχές των λέξεων, θα δείς διαφορά.

 

Ενας άλλος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις (αν έχεις εξωτερικό gate) to key function. Δηλαδή συνδέεις το πρώτο μικρόφωνο (ή το κανάλι με την πρώτη φωνή) στο key, ώστε να ανοίγει το gate και να ηχογραφεί μόνο όταν έρχεται σήμα από την πρώτη φωνή.

 

Ετσι θα συμπίπτουν τέλεια τα φωνητικά μεταξύ τους.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν αφαιρούμε ούτε προσθέτουμε συχνότητες από το EQ για να διορθώσουμε ενορχηστρωτικά και ηχοληπτικά λάθη.

Φροντίζουμε το tracking να είναι σωστό.

 

+1

Αυτα ακριβως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εδώ είμαστε και πάλι στον αέρα να σας παρουσιάσουμε την σπεσιαλιτέ μάς.Σήμερα θα είναι ντολμαδάκια γιαλαντζή?

Συνταγή:Κομμένα σίγμα απο τον αρσενικό

            De-esser λίγο για τα πολλά σίγμα

            Equalization στην παραγώγη και συγκεκριμένα στο organ και πνευστά

            Λίγο χαμήλωμα στα παραπάνω

            Υψωμένα μεσαία για το ταμπούρο μαζί με λίγο ένταση ακόμη

            Προσπάθεια πατήματος των φωνητικών(δεν ξέρω αν πάει άλλο)

            Λιγότερο panning στα γυναικεία back.

 

Προσθέστε και λίγο πιπεράκι παραπάνω στα σχόλια σας για να δέσει το φύλλο καλύτερα.

 

Υ.Γ. Η γιαγιά απα δίπλα στην ώρα δημιουργίας είναι κακός οιωνός, φυλαχτείτε.....

Υ.Γ. Με πολύ αγάπη απο τον προσπαθούμε μπας καιι....Fm stereo στους 1080 στα βραχαία.

 

http://www.box.net/shared/8ia2abn23t

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

H δεξιά γυναικεια φωνή στο ρεφραιν να πάει στη μέση καθώς είναι η πρώτη φωνή, ενώ η χαμηλή αντρική να πάει στη θέση της προηγούμενης.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατα πόσο κάθεται ωραίο αυτό αλλά τα μπάκ του παιδιού στο ρεφρέν είναι 5 λέξεις.

 

Στο δείγμα αυτό τα έβαλα έτσι όπως μου είπες αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με αυτή την ενέργεια τώρα.Κάνε ένα κόπο και άκουσέ το μια φορά ακόμα.(Όχι δεν είναι τρίκ ραδιοφωνικού σταθμού για mainstream επιτυχία).

 

http://www.box.net/shared/bdq7qb3270

 

 

Υ.Γ.Παρατηρώ ότι το export απο nuendo κατευθείαν σε mp3 όχι μόνο κόβει συχνότητες αλλά αλλοιώνει και τον ήχο.Στην αρχη που είναι το organ μόνο του το reverb ακούγεται διακεκομένο.Ότι νά ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γνώμη ακόμα για τα τελευταία δεδομένα και δεν θα σας ξαναενοχλησω το υποσχωμαι να είμαι καλό παιδι.Και θα φάω όλο μου το φαγητάκι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τώρα είναι πιό καθαρό το μήνυμα στο ρεφραίν.

Οι φωνές όμως δεν έχουν μια σταθερή στάθμη. Οι αντρικές έχουν πολλές δυναμικές αυξομειώσεις που στην συγκεκριμμένη περίπτωση δεν είναι το ζητούμενο.

Κομπρεσάρισε τες κι άλλο και φέρτες να ακούγονται σαν ένα σταθερό background πίσω.

 

ΥΓ. Ισως να'ναι η υπερβολική συμπίεση του mp3, αλλα ακούω έντονη επέμβαση στην ισοστάθμιση της κοπέλας που δεν έχει όγκο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την γνώμη του yameth, τα φωνητικά της κοπέλας πρέπει να πάρουν τον πρωτεύοντα ρόλο, όχι γιατι τα άλλα φωνητικά δεν σπέρνουν αλλά επειδή τα γυναικεία στο ρεφρέν θα δώσουν μια όμορφη αλλαγή στο κομμάτι, ενα συναίσθημα παραπάνω και πάει λέγοντας. Το κομμάτι ειναι πολύ ωραίο και η παραγωγή μου ακουγεται ότι πρέπει για το είδος. Εισαι σε άψογο δρόμο. Δοκίμασε να ανεβάσεις κι άλλο τα db στην γυναίκα ,πέτα σε ακραίο πανάρισμα και αρκετά db πιο κάτω τα αντρικά φωνητικά (στο ρεφρέν ολα αυτά,όχι γενικώς!) και θα δεις..

Αναμένω να ακουσω κι άλλο μιξ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.box.net/shared/300qkc42e1

 

Eλπίζω να είναι και το τελευταίο αυτό, σας τα έχω ζαλίσει πολύ με αυτό το θέμα ε?

 

Όλα τα upload που έκανα ώς τώρα ήταν στα 192kbps τώρα έβαλα να κάνει export στα 320kbps και κλασσικά 44.1khz είναι γραμμένο όλο.

 

Προσπάθησα να κάνω αυτό που μου προτίνατε δεν ξέρω άν το πέτυχα.Πείραξα εντάσεις,κομπρέσσορες και panning.Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου