Προς το περιεχόμενο

Θέλω βοήθεια στη μίξη ενος κομματιού.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κομμάτι βρίσκεται εδώ  http://www.box.net/shared/6es7m09q2q

 

Έχω φάει 50 ώρες σε ηχογραφηση-επεξεργασια(melodyne,καθάρισμα και συγχρονισμός στο ρεφρεν) φωνητικών για να το κάνω έτσι όπως είναι αλλά δεν μου κάθεται.Ακούγονται με δυσκολία τα φωνητικα.

 

Πείτε μου τη γνώμη σας για το τί μπορώ να κάνω για να τα καθαρίσω κιάλλο στο ρεφρεν γιατί γίνεται πανικός.Μήπως να πείραζα κιάλλο τις μεσαίες απο το instrumental?Ίσως να ύψωνα την ένταση ή να κοιτούσα τα equalizer απο τα back τα γυναικεία?Μήπως να τα έκανα ένα πανάρισμα γιατί είναι δύο κοπέλες μαζί.Να έριχνα τη μια αριστερά την άλλη δεξιά τελείως?

 

Τις αρθρώσεις δεν ξέρω τι άλλο να τις κάνω σε κάποια σύμφωνα γίνεται πάρτυ εκεί μέσα.Και να φανταστέιτε έχω κάνει καμμιά 50ριά takes στα γυναικεία σύν την εξτρα επεξεργασία μετά.Δεν πατούσαν με τπτ ακριβώς στο παλικάρι.

 

Όποιος μου δώσει την λύση δώρο ένα ταψί μουσακά απ τα χεράκια την μάνας μου.(Τον κάνει και καλό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δοκιμάζω κάνα δυο πραγματάκια.. Όντως η φωνή είναι λίγο "χαμένη"... Δοκίμασε να ωγάλεις το όργανο που παίζει σαν σαξόφωνο (τα ξαφνικά χτυπήματα που παίζουν στο ρεφραίν).. Και αν δεν ικανοποιηθείς ξανανέβασέ το έτσι.. Επίσης αν δεν θέλεις να τα βγάλεις, χαμήλωσέ τα λίγο (είτε από το volume είτε με compressor που θα έχεις λιγότερες απώλειες..). Παίζει να αργήσω να στο στείλω γιατί μάλλον θα φύγω.. Αύριο πρωί το αργότερο θα έχεις το κομμάτι πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαμήλωσε το πλήκτρο και λίγο το πνευστό δώσε και μεσαία στη φωνή και λογικά θα είσαι οκ

 

τώρα το πόσο θα δώσεις και πόσο θα κόψεις είναι καθαρά το τι ακούς και το πως το θες εγώ θα ανέβαζα και το volume της φωνής

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://rapidshare.com/files/68539387/Untitled__soft-mastered_.mp3.html

 

Για δες πώς σου φαίνεται αυτό σε σχέση με το αρχικό.. Τίποτα εξεζητημένο.. Εγώ όταν δουλεύω ένα κομμάτι μου κ χάνω τα φωνητικά, έχω δύο tracks. Ένα τα φωνητικά και ένα τη μουσική... Κάνω EQ δυναμώνοντας ένα σημείο και μετακινώντας το πάνω στο φάσμα των συχνωτήτων για να δω σε ποια συχνότητα παίζουν τα φωνητικά μου. Όταν το βρω, χαμηλώνω την ένταση (που ήταν υπερβολικά υψηλά για να ξεχωρίζει η αλλαγή στην ένταση και να διακρίνω ευκολότερα πού είναι η φωνή και την αφήνω λίίίγο πιο πάνω από το flat. Ύστερα πάω στο τραγούδι και χαμηλώνω τη συχνότητα αυτή (συνήθως όσο ανέβασα στα φωνητικά, τόσο κατεβάζω εδώ..). Αυτό κάνω και έχει καλά αποτελέσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπρεσσάρισμα / Limiting θέλει στις φωνές και eq (χώσε μεσσαία - βγάλε υψηλομεσσαία και υψηλά). και αν κάνεις το ίδιο με τα τύμπανα θα ''μπιστάει'' καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν φτασει ενα κομματι σε σημειο το οποιο απαιτουνται πολλα "πειραγματα",, 2 τινα μπορουν να συμβαινουν.

Ή καποιος εκανε χαλια ηχογραφησεις και περιμενει τωρα να "δεσουν" ολα κατα τη διαρκεια της μιξης ( λαθος λογικη εξαρχης ) ή καποιος εκανε καλες ηχογραφησεις και κατα τη διαρκεια της μιξης τα εκανε κουλουβαχατα.

 

Μια ειναι η λυση...Εαν δεν βαριεσαι παρε το απο την αρχη..

Εαν βαριεσαι, πηγαινε ξανα στο βασικο κομματι, που δεν εχεις μιξαρει και δεν εχεις περασει effect και αρχισε ξανα τη μιξη..

Οσο το δυνατον λιγοτερα effect, τοσο πιο καθαρο αποτελεσμα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οταν φτασει ενα κομματι σε σημειο το οποιο απαιτουνται πολλα "πειραγματα",, 2 τινα μπορουν να συμβαινουν.

Ή καποιος εκανε χαλια ηχογραφησεις και περιμενει τωρα να "δεσουν" ολα κατα τη διαρκεια της μιξης ( λαθος λογικη εξαρχης ) ή καποιος εκανε καλες ηχογραφησεις και κατα τη διαρκεια της μιξης τα εκανε κουλουβαχατα.

 

Μια ειναι η λυση...Εαν δεν βαριεσαι παρε το απο την αρχη..

Εαν βαριεσαι, πηγαινε ξανα στο βασικο κομματι, που δεν εχεις μιξαρει και δεν εχεις περασει effect και αρχισε ξανα τη μιξη..

Οσο το δυνατον λιγοτερα effect, τοσο πιο καθαρο αποτελεσμα  ;)

 

Χωρίς να έχω ακούσει το κομμάτι ακόμα, συμφωνώ με τον freemindgr και επαυξάνω.

 

Φρόντισε η ενορχήστρωση να μην έχει συγκρουόμενα όργανα στο ίδιο μέρος του ηχητικού φάσματος.

Τα πολλά EQ είναι παραμόρφωση.

Δεν ισχύει το "I'll fix it in the mix".

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν κάνω export to intstrumental το είχα περάσει απο eq για τα μεσαία του σε πολλά μεμονωμένα όργανα αλλά γενικά έριξα και κάποια db στα μεσαία στο master χωρίς πολύ q σε συγκεκριμένες περιοχές.Μήπως φταίει αυτό και δεν κάθονται τα φωνητικά καλά?Τα φωνητικά τα είχα πάρει uncompressed και flat eq στην ηχογραφηση.

 

Τα φωνητικά μόνο όπως είναι τώρα με εφέ και κομπρεσάρισμα http://www.box.net/shared/fm4c0oqhzf

Το μουσικό μέρος μόνο του και αυτό έτοιμο απο κομπρέσορες κ eq http://www.box.net/shared/sdoife9h16

Όλα μαζί όπως είναι τώρα μεσα στο nuendo http://www.box.net/shared/bdq7qb3270

 

Μήπως τα φωνητικά επείδη είναι 3 άτομα μαζί και δεν κάθονται καλά οι αρθρώσεις παίζει να δημιουργείτε το μπάχαλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα το πάρω απ την αρχή τη να προσέξω στη μουσική δεν ξέρω τι άλλο να της κάνω.Μόνη της είναι καλά.Όταν μπαινει το ράπ μόνο του είναι επίσης αρκετα καλά.Όταν μπαίνουν τα φωνητικά γίνεται ο πολεμος.

 

Να μειώσω εξ αρχής τις συχνότητες στη μουσική με το ρεφρέν?Και πόσο κιάλο να τις ρίξω ήδη είναι 3-4 db στις περιοχες κάτω.Μετά θα ακούγεται πολύ loudness το πράμα.

 

Μήπως να κάτσω να βάλω τα φωνητικά να πατάνε σε όλες τις λέξεις ακριβώς?Αυτό μήπως είναι το βασικό πρόβλημα και όχι οι ορισμένες συχνότητες στο μουσικό κομμάτι?

 

Έχω δοκιμάσει τα πάντα εκτός απο ultrex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου