Προς το περιεχόμενο

Ritchie Kotzen


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο από μια σειρά μικρών μαθημάτων που έχει στο Guitar World. Έχει πολλά παλαιότερα.

http://www.guitarworld.com/article/richie_kotzens_lick_of_the_week_week_eleven

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι απίστευτος ο τύπος.Από τους αγαπημένους μου κιθαρίστες!Τρελή φωνή!Ένας φίλος μου έπαιξε την signature telecaster του η οποία είναι made in japan και έπαθε ζημιά!!!Ηχάρα!Έχει και signature stratocaster και έναν signature ενισχυτή Cornford(???)

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι σε ένα clinic και είναι 19 χρονών

 

 

Δείτε και αυτά

 

http://www.youtube.com/watch?v=9xgs9jOZzcQ

http://www.youtube.com/watch?v=BaqZcI8tFcA

 

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίστευτος ο τύπος.Από τους αγαπημένους μου κιθαρίστες!Τρελή φωνή!Ένας φίλος μου έπαιξε την signature telecaster του η οποία είναι made in japan και έπαθε ζημιά!!!Ηχάρα!Έχει και signature stratocaster και έναν signature ενισχυτή Cornford(???)

 

+1

Τι να πουμε για τον ηχο του; Ο cornford σκοτωνει και ο ηχος των fender του είναι τοσο παχύς και "γουργουριστός".... Για την signature telecaster του εχω ακούσει τα καλύτερα δυστυχώς χωρίς να την έχω δοκιμάσει...πάντως με την προσθήκη των dimarzio μαγνητών (twang king και chopper T) στην δικιά μου tele ξεφυγα από τα "παροδοσιακά" αλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι χαρα μου να βλεπω να αναγνωριζονται κιθαριστες που εγιναν γνωστοι μεσα απο την εποχη του Hair Metal ('80s) οπως ο R.Kotzen.

Λογω του στυλ που απαιτουσε η συγκεκριμενη εποχη,βαρυ μεικ-απ,hairspray κτλ παρα πολλοι τρομεροι κιθαριστες μολις επεσε η αυλαια τις Californian Glam Rock scene, και αναδυθηκαν μπαντες οπως οι Nirvana κτλ,χλευαστηκαν χυδαια και εμειναν για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα στο περιθωριο(Vito Brata,DeMartini,CC Deville) επισης μην ξεχναμε οτι ηταν τελειως passe μεχρι προσφατα το να εχεις extented guitar solos στον δισκο σου.Τρανο παραδειγμα ο Marc Tremonti,ο τυπος ειναι ο απολυτος shreder αλλα μεχρι προσφατα κανεις δεν το ηξερε αυτο!

Εγινε γνωστος μεσα απο τους Creed στα κομματια των οποιων ομως δεν βρισκεις παρα μερικα "ψιχουλα" κιθαριστικης εκφρασης.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Παιδιά έφερε φίλος μου από Ιαπωνία το καινούργιο CD του Kotzen (Go Faster) από το οποίο είναι και το πρώτο video στο θρεντ. Εϊναι απίστευτο... Από blues σε ψιλοφάνκ και καλό ποζεράδικο χαρντ ροκ και μέταλ.

 

Απίστευτη φωνάρα blues και κιθάρες... άστα να πάνε...

 

Όσοι είναι οπαδοί της καλής ροκ κιθάρας, ΠΡΕΠΕΙ να το αγοράσουν...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης μην ξεχναμε οτι ηταν τελειως passe μεχρι προσφατα το να εχεις extented guitar solos στον δισκο σου.Τρανο παραδειγμα ο Marc Tremonti,ο τυπος ειναι ο απολυτος shreder αλλα μεχρι προσφατα κανεις δεν το ηξερε αυτο!

Εγινε γνωστος μεσα απο τους Creed στα κομματια των οποιων ομως δεν βρισκεις παρα μερικα "ψιχουλα" κιθαριστικης εκφρασης.

 

Aκου alter-bridge και θα καταλάβεις.Εκει ''φαίνεται'' καλύτερα ο Tremonti.

 

 

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι χαρα μου να βλεπω να αναγνωριζονται κιθαριστες που εγιναν γνωστοι μεσα απο την εποχη του Hair Metal ('80s) οπως ο R.Kotzen.

Λογω του στυλ που απαιτουσε η συγκεκριμενη εποχη,βαρυ μεικ-απ,hairspray κτλ παρα πολλοι τρομεροι κιθαριστες μολις επεσε η αυλαια τις Californian Glam Rock scene, και αναδυθηκαν μπαντες οπως οι Nirvana κτλ,χλευαστηκαν χυδαια και εμειναν για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα στο περιθωριο

 

Ναι όντως.

Είναι κι εντυπωσιακός στα live του!

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου