Προς το περιεχόμενο

πληροφορίες για αναλογικό sequencer ?


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να ενσωματώσω στο αναλογικό μου συνθ (Jen sx1000) ένα αναλογικό sequencer, που να επηρεάζει pitch, volume, filters. Σαν LFO αλλά περισσότερο επεξεργάσιμο. Την ιδέα μου την έδωσε το analog sequencer του guitar rig. Kαι θα ήθελα κάτι παρόμοιο ::)

Βρήκα αρκετά κάνοντας googling αλλά αν κάποιος ξερει κάτι παραπανω και μπορεί να βοηθήσει με το τι να προσέξω, ποιο μοντέλο, ή να μου πει "που πας ρε καραμήτρο" είναι ευπρόσδεκτος.  ::)

 

σημείωση ότι δε με ενδιαφέρει MIDI sequencer, καθώς το εν λόγω συνθ έχει μόνο μια τρύπα που "το παίζει" line out  ;D

 

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει έναν αμοιρο οδοιπόρο στον δρόμο με τα synthesizers  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βρήκα σε ξένο φόρουμ, είναι πως για κάτι τέτοιο χρειάζεται CV/gate input ή σκέτο CV input. Το κομοδίνο μου δεν έχει κάτι τετοιο οπότε λογικά αποχαιρετώ αυτην την ιδέα.

 

;D Ε εντάξει, μικρός είμαι ακόμα, που να το ξέρω.

 

Πάτως μια λύση θα ήταν ψηφιακό pitch shifter, που να χειρίζεται μέσω MIDI sequencer. Αλλά πολύ κόπος για το τίποτα.  :'(

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να ψαξεις και καμια λυση DIY αλλα θα ειναι αρκετα δυσκολο αν δεν εχεις πειρα. στο net θα βρεις κυκλωματα για αανλογικα sequncers και απο οτι εχω δει δεν ειναι ιδιατερα περιπλοκα τα κυκλωματα του jen για να το συνδεσεις στο σημειο που παιρνει το pitch απο το keyboard

 

αν εχεις κανα φιλο ηλεκτρονικο ψαξτο...

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πείρα μηδέν, αλλά από γνωστούς νομίζω κάτι θα γίνει.

Σ'ευχαριστώ για την ιδέα.

 

Έχω βρει κυκλώματα για DIY αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Θα το ψάξω και θα ποστάρω νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου