Προς το περιεχόμενο

Pocket size...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν αγοράζεις από διαφορετικές πηγές σώμα και λαιμό, λογικό είναι αυτά τα δύο να μην ταιριάζουν απόλυτα.

 

Είχα αγοράσει λοιπόν πριν από πολύ καιρό ένα σώμα στιλ tele από ebay και αποφάσισα για να μην το έχω να κάθεται, να αγοράσω και έναν λαιμό από κάποιο γνωστό internetικό μαγαζί... Ο λαιμός είναι στενότερος από το pocket με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα κενό της τάξης του 1 χιλιοστού στη δεξιά πλευρά (όπως κοιτάμε την κιθάρα).

 

Τι λύσεις έχω; Πώς μπορώ να το "γεμίσω"; Εάν "σφηνώσω / κρύψω" εκεί μια πένα θα είμαι ΟΚ; Τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον ο λαιμος χωραει στο neck pocket δεν θα εχεις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα,οποτε μη σκας.Ολες σχεδον οι Fender μεχρι την ανακαλυψη του cnc router ετσι ηταν (δηλ με μεγαλα ή μικρα neck gaps)  & φυσικα δεν παιζει κανενα ρολο στον ηχο (καποιους βεβαια τους ενοχλει αισθητικα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) .

 

Απλα φροντισε οταν τοποθετησεις τον λαιμο να κανεις σωστο string alignment ωστε οι δυο μι χορδες να απεχουν το ιδιο απο τις ακρες του λαιμου... ;) 

 

Εισαι τυχερος που δεν ειχες το αναποδο προβλημα (δηλ.στενο neck pocket)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ superfunk...

 

(Βέβαια τη μ@@@@@ούλα μου την έκανα, καθώς μετά το allignment για να μην κουνηθεί ο λαιμός στο βίδωμα τοποθέτησα στο κενό μια πένα και τώρα φυσικά έχει σφηνώσει και δεν βγαίνει. Την έκοψα όμως σύριζα και δεν φαίνεται. Αν μου δημιουργήσει πρόβλημα τότε θα ξεσφίξω το λαιμό και θα προσπαθήσω να τη βγάλω).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αντίθετη περίπτωση (όταν ο λαιμός είναι φαρδύτερος μισό χιλιοστό αμφότερα από τις δύο πλευρές) και δεν έχουμε ρουτερ, τι κάνουμε μπάρμπα-σουπερφανκ;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αντίθετη περίπτωση (όταν ο λαιμός είναι φαρδύτερος μισό χιλιοστό αμφότερα από τις δύο πλευρές) και δεν έχουμε ρουτερ, τι κάνουμε μπάρμπα-σουπερφανκ;

 

Νομίζω γιαλοχαρτάκι, αργές κινήσεις και υπομονή. Αλλά μην πάρεις τοις μετρητοίς αυτά που σου λέω, περίμενε να απαντήσει και κάποιος έμπειρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω γιαλοχαρτάκι, αργές κινήσεις και υπομονή. Αλλά μην πάρεις τοις μετρητοίς αυτά που σου λέω, περίμενε να απαντήσει και κάποιος έμπειρος.

 

Μέχρι στιγμής εκεί είμαι, να τυλίξω γυαλοχαρτάκι σε ένα ίσιο κομμάτι ξύλο και σιγά-σιγά να το φέρω το ποκετ, απλά περιμένω μπας και υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω γιαλοχαρτάκι, αργές κινήσεις και υπομονή. Αλλά μην πάρεις τοις μετρητοίς αυτά που σου λέω, περίμενε να απαντήσει και κάποιος έμπειρος.

 

Μέχρι στιγμής εκεί είμαι, να τυλίξω γυαλοχαρτάκι σε ένα ίσιο κομμάτι ξύλο και σιγά-σιγά να το φέρω το ποκετ, απλά περιμένω μπας και υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος!

 

Προς Θεού! Γιαλοχαρτάκι στο pocket εννοούσα και ΟΧΙ στο λαιμό, έτσι;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου