Προς το περιεχόμενο

Συνεργασία σύνθεσης - τσέλου - σκηνοθεσίας - Video Editing. ΘΕΙΚΑ!


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακολουθώ καιρό τα δημιουργήματά του Lasse Gjertsen ο οποίος ασχολείται με την επεξεργασία βίντεο. Απ ότι έχω καταλάβει είναι ερασιτέχνης. Για να τον γνωρίσετε και να καταλάβετε τί ακριβώς κάνει, δείτε το παρακάτω βίντεο το οποίο έχει γίνει ΜΟΝΟ με επεξεργασία βίντεο. Όπως λέει και ο ίδιος δεν ξέρει ούτε ντραμς ούτε κιθάρα.

 

[flash=200,200]

 

Το έχω ξαναποστάρει, αλλα για όσους δεν το είχαν προλάβει.

 

Επίσης το δεύτερο μέρος (εκεί που μπαίνει το πιάνο) το έχουν βάλει σε μια καινούρια διαφήμιση μπισκότων στην Ελλάδα. Ελπίζω να το ξέρει ο Lasse!

 

Σήμερα έπεσα πάνω σε αυτα τα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ πραγματικά βίντεο.

Σε συνεργασία με τον Giovanni Sollima (Τσελίστα) ο οποίος έπαιξε 2 συνθέσεις του, ο Lasse σκηνοθέτησε 2 βίντεο (στην ουσία το ένα είναι συνέχεια του άλλου, αλλα έχουν τελείως διαφορετικό concept.

 

Το πρώτο βίντεο:

 

Θα πάθετε πλάκα με τα έξι χέρια στο τσέλο!

 

και το δεύτερο:

 

Τέλεια μουσική, τέλεια σκηνοθεσία. Και αυτά τα δυο μαζί δεν θα μπορούσαν να δώσουν κάτι λιγότερο απο Θεικά αποτελέσματα!

 

Απολαύστε τα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιουυυ....τι να πω ρε παιδια..Εχω πεσει απο τα συννεφα..Ειχα δει τη δουλεια του παιδιου και τωρα βλεπω πως "πιανεται" με μεγαλους καλλιτεχνες.

 

Ο,τι και να λεμε, καμια σπουδη δεν βγαζει αυτο το αποτελεσμα..Πρεπει να το εχεις και...λιγο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιουυυ....τι να πω ρε παιδια..Εχω πεσει απο τα συννεφα..Ειχα δει τη δουλεια του παιδιου και τωρα βλεπω πως "πιανεται" με μεγαλους καλλιτεχνες.

 

Ο,τι και να λεμε, καμια σπουδη δεν βγαζει αυτο το αποτελεσμα..Πρεπει να το εχεις και...λιγο :)

 

Είναι τέχνη. Η σωστή όμως. Όχι η δήθεν κουλτουριάρικη.

 

Έχεις δίκιο με τη σπουδή! Η "slap" τεχνική με το αριστερό χέρι στο τσέλο δεν νομίζω να διδάσκεται στ ωδεία...

 

Εβλεπα το θέμα μου να κατεβαινει, να κατεβαίνει, να μην απαντάει κανείς και φοβήθηκα... Λέω μόνο εμένα μου άρεσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως, εαν δεν εχει 808034723049723049720397 νοτες παιγμενες γρηγορα, δεν ειναι αξιο θαυμασμου...Καταλαβαινεις ;)

 

Το άξιο θαυμασμού στις 808034723049723049720397 (copy paste το έκανα για να μην πείς ότι ψεύδομαι) είναι ο ΧΡΟΝΟΣ και η ΥΠΟΜΟΝΗ που αφιέρωσαν.

 

Και σε αυτό το βίντεο φαίνονται ακριβώς αυτοί οι κόποι.

 

Για να παίζεις τσέλο έτσι πρέπει να ΛΙΩΣΕΙΣ για ατέλειωτες ώρες.

 

Επίσης για να κάνεις τέτοιο βίντεο, πρέπει να ΛΙΩΣΕΙΣ στο mac. Ο Lasse λέει ότι για να γίνει έτσι η σκηνή με τα 6 χέρια επεξεργάστηκε ΕΝΑ-ΕΝΑ το καρέ σαν φώτο στο photoshop. Αυτό σημάινει:

 

25fps * 60 δευτερόλεπτα * 3 παιξίματα = 4500 καρέ.  :o :o :o :o :o :o

 

Το βίντεο είναι ΤΕΛΕΙΟ γιατι συνδιάζει την σκέψη, και τη δουλειά με την ομορφιά και την απλότητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για να κάνεις τέτοιο βίντεο, πρέπει να ΛΙΩΣΕΙΣ στο mac. Ο Lasse λέει ότι για να γίνει έτσι η σκηνή με τα 6 χέρια επεξεργάστηκε ΕΝΑ-ΕΝΑ το καρέ σαν φώτο στο photoshop. Αυτό σημάινει:

 

25fps * 60 δευτερόλεπτα * 3 παιξίματα = 4500 καρέ.  :o :o :o :o :o :o

 

Μα έτσι φτιάχνονταν τα κινούμενα σχέδια από την αρχή τους*... και μάλιστα στο χέρι με εκατονταπλάσιο κόπο από μερικά κλικ του mouse σε ένα έτοιμο πρόγραμμα video editing... δεν θέλω να μειώσω την αξία του βίντεο αλλά ας γνωρίζουμε την ευκολία που γυρνάει ο ψηφιακός μας κόσμος.

 

 

 

 

* Tο τελευταίο της Disney που φτιάχτηκε όλο στο χέρι νομίζω ότι έγινε πριν 7-8 χρόνια - ακόμη φτιάχνονται λίγα έτσι αλλά σε πολύ μικρότερη κλίμακα πια καθώς έχουν σχεδόν εκλείψει μπροστά στα δημιυργήματα των υπολογιστών.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για να κάνεις τέτοιο βίντεο, πρέπει να ΛΙΩΣΕΙΣ στο mac. Ο Lasse λέει ότι για να γίνει έτσι η σκηνή με τα 6 χέρια επεξεργάστηκε ΕΝΑ-ΕΝΑ το καρέ σαν φώτο στο photoshop. Αυτό σημάινει:

 

25fps * 60 δευτερόλεπτα * 3 παιξίματα = 4500 καρέ.  :o :o :o :o :o :o

 

Μα έτσι φτιάχνονταν τα κινούμενα σχέδια από την αρχή τους*... και μάλιστα στο χέρι με εκατονταπλάσιο κόπο από μερικά κλικ του mouse σε ένα έτοιμο πρόγραμμα video editing... δεν θέλω να μειώσω την αξία του βίντεο αλλά ας γνωρίζουμε την ευκολία που γυρνάει ο ψηφιακός μας κόσμος.

 

 

 

 

* Tο τελευταίο της Disney που φτιάχτηκε όλο στο χέρι νομίζω ότι έγινε πριν 7-8 χρόνια - ακόμη φτιάχνονται λίγα έτσι αλλά σε πολύ μικρότερη κλίμακα πια καθώς έχουν σχεδόν εκλείψει μπροστά στα δημιυργήματα των υπολογιστών.

 

Ναι το ξέρω. Και το νταμπο το ελεφαντάκι έγινε στο χέρι. (ίσως να ήτσν συτή η τελευταία στο χέρι) Θυμάμαι ότι έβλεπα τη βροχή κ έλεγα: Καλά στο χέρι έγινε αυτό?

 

Μην ξεχνάς όμως ότι έγινε απο εκατοντάδες ανθρώπους! Αυτός είναι ένας ο κακομοίρης!  ;)

Κάντο δικό σου... Να επεξεργαστείς και να κόψεις 4500 εικόνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου