Προς το περιεχόμενο

M-AUDIO προβλημα...help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μολις συνδεσα στο pc μου την καινουρια μου καρτα,m-audio firewire 410 και ενω εβαλα το μικροφωνο στην υποδοχη της καρτας οταν παω να ηχογραφησω την κιθαρα σε ενα καναλι η κιθαρα ακουγεται μονο απο το ενα monitor και γραφεται μονοφωνικα.ξερεις καποιος τι πρεπει να κανω για να γραφτει κανονικα στερεοφωνικα και κατα συνεπεια να ακουγεται οπως πρεπει και απο τα 2 μονιτορ;ευχαριστω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που "έπαθες" λογικό μου ακούγεται μιας και το μικρόφωνο σου προφανώς είναι μονοφωνικό. Ή θα συνδέσεις 2 μικρόφωνα ή θα γεφυρώσεις τις εισόδους ή θα γράψεις με στερεοφωνικό μικρόφωνο. Εκτός άν κάνεις το κανάλι mono και το ακούς και από τα 2 ηχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ενας φιλος μου που ειχε παρει την terratec dmx fire και ειχε ενα φτηνο μικροφωνο το εβαλε στην υποδοχη μικροφωνου της terratec και εγραψε κατευθειαν στερεοφωνικα.υπαρχει περιπτωση να θελει καποιο ρυθμισμα το προγραμμα;απο αυτες τις λυσεις που μου ειπες ποια ειναι η πιο..οικονομικη και πιο ευκολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έγραψε 2 κανάλια με το ίδιο ακριβός μονοφωνικό σήμα. Με ποιό πρόγραμμα γράφεις; Αν το κανάλι που γράφεις το κάνεις mono και όχι στέρεο τοτε το σήμα σου θα ακούγεται και στα 2 ηχεία. Αυτό ρυθμίζεται συνήθως από το πρόγραμμα εγγραφής. Η κάρτα σου δεν έχει κανένα πρόβλημα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα το καναλι που γραφω την κιθαρα mono απο stereo στο cubase και παλι γραφει απο το ενα ηχειο...το θεμα παντως δεν ειναι να γραφει και απο τα δυο μονοφωνικα αλλα στερεοφωνικα ετσι δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα παντως δεν ειναι να γραφει και απο τα δυο μονοφωνικα αλλα στερεοφωνικα ετσι δεν ειναι;

οποιος μπορει να μου πει τι ακριβως να κανω γι αυτο...γιατι τωρα γραφω και απο τα δυο monitor αλλα μονοφωνικα..thanks :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βρε Takis... :lol: μα πως θα γράψεις 2 διαφορετικά πράγματα από μία είσοδο; Δεν γίνεται αυτό... Σκέψου λίγο.

1 μικρόφωνο = 1 πηγή ήχου.

Εκτός και αν εχεις στερεο μικρόφωνο (2 πηγές), ή 2 μικρόφωνα (πάλι 2 πηγές).

Πάντως ο ενισχυτής της κιθάρας σου είναι μονοφωνικός.

 

Αρα γράφεις:

 

1.κιθάρα ακκόρντα

2.κιθαρα σόλο

3.μπάσο κλπ

όλα μονοφωνικά...

...και μετά όταν τα ακούς, (μιξάρεις) σε στέρεο θα τα "τοποθετήσεις" με το pan δεξια, αριστερά κλπ.

Αυτός είναι ο πολυκάναλος τρόπος ηχογράφησης.

 

Η άλλη περίπτωση είναι να γράψεις με 2 μικρόφωνα ταυτόχρονα μία live εκτέλεση ενός ή και περισσοτέρων οργάνων.(στερεοφωνικός τρόπος ηχογράφησης)

 

Η τρίτη περίπτωση είναι να γράψεις απλά μία ιδέα με ένα μικρόφωνο, μονοφωνικά (μιά κι έξω... :lol: ) και απλά να γεφυρώσεις στην κάρτα τις 2 εισόδους.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως το manual ενός προγράμματος, ενός home recorder, ακόμα και της κάρτας ήχου, έχει πολλά να σου πεί για τα πρώτα σου βήματα στις ηχογραφήσεις.

Είναι καλοί οδηγοί και θα σε βοηθήσουν να μην έχεις βασικές ελλείψεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω ρε yameth...και ας με ...κοροιδευεις λιγο για την αμαθεια μου σχετικα με το recording γενικα..αντε θα το καταπιω και αυτο το ..πικρο ποτηρι :D που θα παει θα μαθω τα βασικα σιγα σιγα.. :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τσέκαρε τα βήσματα που χρησιμοποιείες. Αυτά που βγάζουν output σε left και right, έχουν 2 μαύρες γραμμές πάνω στο βήσμα. ΤΟ καλώδιο του μικροφώνου, του μπάσου, της κιθάρας, έχουν default ένα.

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου