Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για hotplate


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello σε ολους!!

 

Μιας και την άλλη βδομάδα εχω την γιορτή μου, σκέφτομαι να πάρω ενα hotplate 8 ohm οστε να μπορώ να ανοίγω παραπάνω τον tsl60 μου. Το θέμα ειναι οτι δεν έχω καταφέρει να βρω κανενα στην ελληνική αγορά. Ξέρει κανείς κανένα μαγαζί που να το φέρνει?

 

Κάποτε έφερνε THD ο κουρμπής αλλα πλέον έχει σταματήσει. Το ξερω οτι μπορω να το χτυπήσω απο τον γερμανο αλλα προτιμώ να το παρω απο εδω χωρις να μπλέκω με τράπεζες, κάρτες και αναμονές. Υπάρχει σε κανένα μαγαζί στην αθήνα? να έχει δει κανεις πουθενά? Βρηκα το powerbrake της marshall ετοιμοπαραδωτο, αλλα είναι στην ιδια ποιότητα με το hotplate?

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

 

Στέλιος

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τι να το κανεις το attenuator μεσα στο σπιτι? Το θεωρω υπερβολη να τσιτωνεις τις λαμπες του ενισχυτη σου απο τη στιγμη που δεν τον χρησημοποιεις για να αποδωσει σε καποιο live. Ισως αν ξεκινησεις να παιζεις καπου, αν δεν παιζεις ηδη, να αξιζει να δωσεις τα χρηματα για να το αγορασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τα pm παιδια αλλα καλο ειναι να ακουμε τις απαντησεις και εμεις ;)

 

καλα αφου εισαι περιεγος :D θα σου πω οτι το δικο μου πμ ηταν..οτι το εχω σε αγγελια και να σκεφτει μηπως θελει το δικο μου... :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Takis, το εχω υποψιν μου το hotplate που πουλας και αν τελικα παρω κατι τετοιο (κοινως, αφου δω και τα οικονομικα μου, μιας και τελος του μηνα) και το εχεις ακομα, το συζηταμε σοβαρα.

 

Τωρα για το γιατι χρειαζομαι εναν Attenuator, απλο, για να εχω καλυτερο ηχο, τον κατα δυναμη πιο τσιτωμενο ηχο λαμπας που μπορω! Ξερω οτι ακομα και με attenuator δεν θα μπορεσω να τσιτωσω τα 60 watt του TSL μου αλλα οσο γινεται παραπανω, ευπροσδεκτο.

 

Καμια γνωμη για το powerbrake? ακουσα μια γνωμη στην αγορα οτι για mashall ενισχυτες ειναι ιδανικοτερο, ισχυει κατι τετοιο?

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!

 

Στελιος.

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τι να το κανεις το attenuator μεσα στο σπιτι? Το θεωρω υπερβολη να τσιτωνεις τις λαμπες του ενισχυτη σου απο τη στιγμη που δεν τον χρησημοποιεις για να αποδωσει σε καποιο live. Ισως αν ξεκινησεις να παιζεις καπου, αν δεν παιζεις ηδη, να αξιζει να δωσεις τα χρηματα για να το αγορασεις!

Φίλε είσαι λάθος!! ::)

Ακριβώς επειδή το παληκάρι παίζει στο σπίτι του, γι αυτό χρειάζεται το attenuator.. Για να τσιτώνει τις λάμπες χωρίς να φωνάζουν οι γείτονες το 100!!

Αν έπαιζε σε live δε θα το χρειαζόταν (μάλλον) γιατί δε θα είχε πρόβλημα με την ένταση!! ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια γνωμη για το powerbrake? ακουσα μια γνωμη στην αγορα οτι για mashall ενισχυτες ειναι ιδανικοτερο, ισχυει κατι τετοιο?

 

Μεγάλη ραδιοαρβύλα. Ελπίζω να μην στο είπε κανένας Έλλην πωλητής που το είχε στη βιτρίνα (μιας και γίνεται πολύς ντόρος τελευταία εδώ γύρω με αυτούς). Eδώ θα διαβάσεις σχετικά:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=10897.0

 

Tα καλύτερα που γνωρίζω είναι το Hotplate και το Weber. Aλλά αυτά είναι μόνο χρήσιμα αν θες να πετύχεις παραμόρφωση από τις τελικές λυχνίες σε πολιτισμένα επίπεδα έντασης. Αν παίζεις πάνω σε καθαρό ενισχυτή με πετάλια ή αν χρησιμοποιείς το distortion κανάλι του δεν θα δεις καμία διαφορά (εκτός αν πραγματικά θες να προσθέσεις το "γρέζι" που θα σου δώσει η power amp dist. στον ήχο σου, αλλά μόνο τότε - ελπίζω να το έχεις ακούσει για να το επιδιώξεις πραγματικά με έναν attenuator γιατί δεν είναι φτηνή αγορά).

 

Υπόψιν ότι το πολύ attenuation θα "λεπτύνει" τον ήχο και θα τον "αδυνατίσει", κάτι που συνήθως ούτε ο έξτρα χειρισμός των συχνοτήτων που προσφέρει το hotplate θα μπορέσει να αντιμετωπίσει. Και επίσης υπόψιν ότι η ικανή διέγερση του ηχείου είναι απαραίτητη για να αποδοθεί σωστά ο ήχος του ενισχυτή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου