Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες, ενισχυτές, κλπ - (Seymour Duncan)


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως με απασχολεί το θέμα της μεταπώλησης μιας και ψάχνω κιθάρα αυτό το διάστημα.Να πάρω κάτι σε fender ή να πάω σε Framus που μου αρέσει αλλά μάλλον θα την παντρευτώ;

...Δεν υπάρχει βέβαια σύγκριση μεταξύ Fender και Framus όσον αφορά στη μεταπώληση.

Αλλά υπάρχει καί κάτι άλλο.Οσες Framus έχω παίξει και ειδικά η Diablo Pro που είχα για κάνα 6μηνο, ήταν τίγκα στα dead spots !

Σε καμμία περίπτωση δεν ένιωθα ασφαλής παίζοντας καθαρά αρπέζ σε όλο το μήκος της ταστιέρας.

Μπορεί βέβαια να ήταν θέμα παρτίδας, γιατί είχα παίξει με διάφορες αλλά σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως με απασχολεί το θέμα της μεταπώλησης μιας και ψάχνω κιθάρα αυτό το διάστημα.Να πάρω κάτι σε fender ή να πάω σε Framus που μου αρέσει αλλά μάλλον θα την παντρευτώ;

...Δεν υπάρχει βέβαια σύγκριση μεταξύ Fender και Framus όσον αφορά στη μεταπώληση.

Αλλά υπάρχει καί κάτι άλλο.Οσες Framus έχω παίξει και ειδικά η Diablo Pro που είχα για κάνα 6μηνο' date=' ήταν τίγκα στα dead spots !

Σε καμμία περίπτωση δεν ένιωθα ασφαλής παίζοντας καθαρά αρπέζ σε όλο το μήκος της ταστιέρας.

Μπορεί βέβαια να ήταν θέμα παρτίδας, γιατί είχα παίξει με διάφορες αλλά σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.[/quote']

Ενδιαφέρον αυτό αλλά τι εννοείς dead spots(ξέρω τον όρο αλλά μου διαφέυγει αυτή τη στιγμή)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι οι "τζούφιες" νότες, σε διάφορα σημεία πάνω στην ταστιέρα οι οποίες οφείλουν την ενοχλητικότατη ύπαρξη τους σε δύο κυρίως λόγους : υγρασία σε κάποιο σημείο του μπράτσου/ψόφιο ξύλο, ή κακό τάστωμα του οργάνου.

 

Το πιό εύκολο σημείο για μια τζούφια, και εκεί που οι περισσότερες φτηνές κιθάρες πάσχουν είναι στην μπάσα Μι, στα τάστα 2-5, όπου χαρακτηρηστικότατα ακούς πχ τη Φα# πεντακάθαρη και γεμάτη ενώ ένα ημιτόνιο μακρύτερα η Σόλ είναι άψυχη και ρηχή...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου....

είχα μια συζήτηση τις προάλλες με τον Στέλιο (Τσέλιος) περί τιμών.'Οσοι είστε απο θεσσαλονίκη πιθανότατα τον γνωρίζετε.Είχα πάει να κοιτάξω την Tonelab SE.Φτάνοντας στο θέμα της τιμής (μιλάμε πάντα για μετρητά) τον ρώτησα ευθέως "γνωρίζεις φυσικά οτι άν αγοράσω το ίδιο πράγμα από τον thomann θα μου βγεί 80 ευρώ φθηνότερα,έτσι;" .Η απάντηση του ήταν (και έχει λογική,δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός επιστήμονας να το καταλάβεις) ότι άλλο ο thomann,και άλλο ο Τσέλιος,πράγμα που σημαίνει ότι το οποιοδήποτε ελληνικό μαγαζί αγοράζει ακριβότερα και φυσικά δεν μπορεί να αγοράσει τόσες ποσότητες όπως ο thomann για να έχει και τις ανάλογες τιμές.Τό κέρδος του είναι στην πραγματικότητα μικρόμ,και θέλω να πιστεύω πως λέει αλήθεια.Οι μεγαλύτερες τιμές δεν σημαίνουν απαραίτητα ότι οι έλληνες αντιπρόσωποι είναι αγιογδύτες (με εξαίρεση τον Λιό*** και τον Zo*** που έχουν εξωφρενικές τιμές-μιλάω για Θεσσαλονίκη).Ο thomann είναι όπως τα carrefour.Με την ίδια λογική που μπορεί να αγοράσουμε μια τηλεόραση από εκεί επειδή πιθανότατα θα τη βρούμε φθηνότερα,λογικό είναι να κοιτάμε και στον thomann για μουσικά όργανα.Παρεμπιπτόντως,το μαγαζί στην ακαδημίας με τις carvin το επισκέφτηκα και γώ.Όντως,ο άνθρωπος που το έχει δεν αποτελεί την επιτομή της ευγένειας.Θα έπρεπε να χαίρεται που μπαίνει κόσμος στο μαγαζί του,γιατί το "γεμάτο μαγαζί" είναι και έμμεσος τρόπος διαφήμισης.Συνοψίζοντας,το πρόβλημα δεν είναι οι

αντιπρόσωποι-πωλητές μουσικών οργάνων γενικά,αλλά αυτοί που χαλάνε την πιάτσα.Πάντως είναι το λιγότερο αφέλεια να λέμε "όταν κλείσουν τότε θα μάθουν".Έστω και άν μιλάμε για μαλάκες,είναι καλό να υπάρχουν ελληνικές επιχειρήσεις σ'αυτον τον τομέα,και γενικότερα να μην κλείνουν μαγαζιά.Τα λεφτά κάνουν κύκλο,και δεν είναι πάντα ότι καλύτερο να τα στέλνεις έξω.Γι'αυτο το λόγο συνεχίζω να παίρνω τα "μικρά πράγματα" (χορδές κλπ) από εδώ.Και φυσικά συκγρίνω τις τιμές,δεν παίρνω απ'οπου νάναι.Σταματώ γιατί αυτή η συζήτηση μπορεί να επεκταθεί πολύ (ήδη ξέφυγα νομίζω).Α ναι....και για να αποφύγω τους ενοχλήτικους....όχι,δεν έχω μαγαζί με μουσικά όργανα,όχι δεν τα παίρνω απο κανέναν,δημόσιος υπάλληλος είμαι.

 

ps1. Οι carvin ποιοτικά δεν είναι Mercedes...είναι Jaguar :wink: ειδικά τα high end μοντέλα τους.Ακόμα και τα guitar-kits τους είναι κλάσεις ανώτερα από οποιοδήποτε rockinger kit.Έχω παίξει με τέτοιο kit και ήταν πιο strat κι από strat....(οκ,ίσως λίγο πιο midrangey)

 

ps2.Έχει κανείς από εδώ Behringer GMX (210 h 212) V-Tone; O Thomann τον έχει στην ξεφτίλα και σκέφτομαι να αγοράσω έναν. Ώσπου να βρώ ευκαιρία να πάω στον στόλλα να τον ακούσω,τουλάχιστον καλό θα ήταν να ξέρω αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο ο thomann' date='και άλλο ο Τσέλιος,πράγμα που σημαίνει ότι το οποιοδήποτε ελληνικό μαγαζί αγοράζει ακριβότερα και φυσικά δεν μπορεί να αγοράσει τόσες ποσότητες όπως ο thomann για να έχει και τις ανάλογες τιμές.Τό κέρδος του είναι στην πραγματικότητα μικρόμ,και θέλω να πιστεύω πως λέει αλήθεια.Οι μεγαλύτερες τιμές δεν σημαίνουν απαραίτητα ότι οι έλληνες αντιπρόσωποι είναι αγιογδύτες

 

 

ps1. Οι carvin ποιοτικά δεν είναι Mercedes...είναι Jaguar :wink: ειδικά τα high end μοντέλα τους.Ακόμα και τα guitar-kits τους είναι κλάσεις ανώτερα από οποιοδήποτε rockinger kit.Έχω παίξει με τέτοιο kit και ήταν πιο strat κι από strat....(οκ,ίσως λίγο πιο midrangey)

 

 

ps2.Έχει κανείς από εδώ Behringer GMX (210 h 212) V-Tone; O Thomann τον έχει στην ξεφτίλα και σκέφτομαι να αγοράσω έναν. Ώσπου να βρώ ευκαιρία να πάω στον στόλλα να τον ακούσω,τουλάχιστον καλό θα ήταν να ξέρω αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.[/quote']

 

Γενικά ισχύει ότι και σε άλλα κομάτια της αγοράς. Υπάρχουν κάφροι, υπάρχουν αδιάφοροι, υπάρχουν και σωστοί. Το θέμα είναι όμως πως η συρρίκνωση της ελληνικής αγοράς λόγω της νομισματικής ένωσης απο πολλούς εμπόρους αντιμετωπίζεται με πασιφανή ληστρική διάθεση, κι αυτό δεν αφορά δυστυχώς μόνο στα μεγάλα καταστήματα, αλλά και στις "τρύπες" που βλέπουν πως οι πωλήσεις μέσω internet τους τσακίζουν το -όντως- χαμηλό κέρδος. Σαν αποτέλεσμα, η προσωπική σχέση που κάποτε σου επέτρεπε να δοκιμάσεις τον τάδε ενισχυτή σπίτι σου και άν σου κάνει, όποτε θές τον πληρώνεις, έχει πάει περίπατο....

Χώρια το γεγονός ότι τα προϊόντα που διακινούνται στην ελληνική αγορά - και μιλάω για τα της κιθάρας- πάσχουν όχι μόνο στην τιμολόγηση, αλλά και στην διαθεσιμότητα, καί στην ποσότητα..

 

Ποτέ δεν θεώρησα τις Carvin κιθάρες με προσωπικότητα... Μου φαίνονται καλές γενικά αλλά ποτέ εξαιρετικές σε κάτι συγκεκριμένο !

 

 

Behringer ?Ουτε να το σκέφτεσαι...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά κάνουν κύκλο,και δεν είναι πάντα ότι καλύτερο να τα στέλνεις έξω

 

δυστυχώς στην Ελλάδα τα λεφτά δεν κάνουν κύκλο αλλα ακόμα κι αν κάνουν με ΤΙΠΟΤΑ δεν πρόκειται να δωσω τα χρήματα μου στους εγχώριους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ οι οποίοι (& δεν αναφέρομαι μονο στους εμπορους μουσικών οργάνων αλλα & στους ξενοδόχους,ρουχαλάδες,σουβλατζλίδες & λοιπούς "επιχειρηματίες") κατάντησαν μεσα σε 3 χρόνια την Ελλάδα την με διαφορά ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ χώρα της ΕΟΚ!

Το θεωρώ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να πληρώνω στο Λονδίνο & το Βερολίνο (μιλάω για 2 πολεις τις οποίες επισκέπτομαι τουλαχιστον 6 φορές το χρόνο) τα ΜΙΣΑ χρήματα για τα περισσότερα αγαθά & υπηρεσίες απο ότι στην Αθήνα.

Προσωπικά δεν έχω κανένα προβλημα & αγοράζω πλέον τα ΠΑΝΤΑ (απο τσιγάρα,cd,βιβλία & ρούχα μέχρι κιθάρες & χορδες) απο το internet!!

 

Oπως έχω σταματήσει να κάνω διακοπές στην Ελλάδα μια και με τα ΜΙΣΑ λεφτά πάω σε πολύ πιο ωραία & ενδιαφέροντα μέρη στο εξωτερικό το ίδιο κάνω και με τα ψώνια μου..

 

Κανείς άλλωστε (ακόμα τουλάχιστον...) δεν μπορεί να μου επιβάλει που θα ξοδέψω τα ,ελάχιστα,χρήματα (η Ελλάδα είναι η τελευταία σε μισθους & αμοιβές χώρα της ΕΟΚ) που βγάζω :roll:

 

Οπως δεν μας λυπούνται αυτοί οι οποιοι μας κατάντησαν πένητες εν μια νυκτί :wink: ετσι δεν τους λυπάμαι κι εγω που θα κλείσουνε (γιατι ΣΙΓΟΥΡΑ με αυτα τα μυαλά θα κλέισουνε!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[

 

 

Κανείς άλλωστε (ακόμα τουλάχιστον...) δεν μπορεί να μου επιβάλει που θα ξοδέψω τα ' date=ελάχιστα,χρήματα (η Ελλάδα είναι η τελευταία σε μισθους & αμοιβές χώρα της ΕΟΚ) που βγάζω :roll:

 

Οπως δεν μας λυπούνται αυτοί οι οποιοι μας κατάντησαν πένητες εν μια νυκτί :wink: ετσι δεν τους λυπάμαι κι εγω που θα κλείσουνε (γιατι ΣΙΓΟΥΡΑ με αυτα τα μυαλά θα κλέισουνε!!)[/quote]

 

ΠΕΣΤΑ !!!!! :D :D :D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο SUPERFUNK!!!

 

Και να συμπληρώσω ακόμα ότι ο έμπορας είναι έμπορας και είναι στη φύση του να κοιτάξει πως θα βγάλει περισσότερα λεφτά από σένα που θα σου πουλήσει. Και αφου αυτού δεν του καίγεται καρφί για το τι ανάγκες έχουμε εμείς, γιατί εμεις απλά να μην κοιτάξουμε τι συμφέρει περισσότερο την τσέπη μας χωρίς συναισθηματισμούς;

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να συμπληρώσω ακόμα ότι ο έμπορας είναι έμπορας και είναι στη φύση του να κοιτάξει πως θα βγάλει περισσότερα λεφτά από σένα που θα σου πουλήσει. Και αφου αυτού δεν του καίγεται καρφί για το τι ανάγκες έχουμε εμείς, γιατί εμεις απλά να μην κοιτάξουμε τι συμφέρει περισσότερο την τσέπη μας χωρίς συναισθηματισμούς;

 

ακριβώς!Αν & ο σωστός έμπορος ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ & ΣΕΒΕΤΑΙ τους πελάτες του & έτσι ΚΕΡΔΙΖΕΙ περισσότερο,αλλα βέβαια η έννοια του customer service κινείται στα όρια της επιστημονικής φαντασίας στην Ελλάδα :twisted:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,δεν διαφωνούμε σ'αυτο το θέμα....αλλά ουσιαστικά τι λέμε; ότι το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι;ότι φταίει η εκάστοτε κυβέρνηση;ότι φταίει η νοοτροπία του έλληνα; Ο αφορισμός είναι εύκολο πράγμα.Σε όποιο καφενείο και να πας τα ίδια θα ακούσεις.Κανέναν δεν είδα όμως να φεύγει απο αυτή τη ρημάδα χώρα...ακόμα και αυτοί που έχουν την ικανότητα να το κάνουν.Λίγη συνείδηση δεν βλάπτει...ότι και αν σημαίνει για τον καθένα αυτό.

 

ps.Προς τους moderators:Μπράβο σας,ξέρετε να εφαρμόζετε ωραιότατες τακτικές λογικρισίας...σας παραδέχομαι.Μπορώ να βρώ τουλάχιστον δέκα posts σε αυτό το forum που αναφέρονται άτομα αρνήτικα σε μαγαζιά,χωρίς "αστεράκια".Αν η καλύτερη απάντηση που μπορείτε να δώσετε είναι "άν δε σου αρέσει μη γράφεις στο forum",μην κάνετε καν τον κόπο να απαντήσετε.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου