Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για ηχογράφιση φωνής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ευχαριστώ πολύ...Άρχισα τώρα να ασχολούμαι και ψάχνομαι....

menelaos θα δοκιμάσω και τις ρυθμίσεις που προτείνεις... Να ρωτήσω βέβαια και κάτι...

Τι κάνει το deesing???

Καλά το έγραψα???μαλλον....ελπίζω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μόνο που συνήθως χαλάει και τον ήχο του track, τον κάνει λίγο πιο μουντό. Και σίγουρα δε σε σώζει από χτυπητά λάθη, δηλαδή αν είσαι ο Χατζηνικολάου ξέχασέ το ;D ;D ;D ;D Πρέπει για αρχή να είναι καλό το track και μετά de-esser βοηθάει αν υπάρχουν μικρά προβλήματα. Πάντως όπως έλεγα εγώ το αποφεύγω γενικώς, εκτός και αν boostάρω πολύ την επίμαχη περιοχή :)

 

Α, επίσης: οι ρυθμίσεις μου προφανώς δε θα σου δουλέψουν καλά όπως είναι, θέλει να ψάξεις να βρεις τι ταιριάζει στην κάθε φωνή. Απλά θεωρώ καλύτερο να σου πω και λίγο τι κάνω εγώ γιατί θυμάμαι όταν πρωτορώταγα κι εγώ (όχι στο noiz, δεν το ήξερα τότε) και μου λέγανε όλοι "ψαξε, δεν υπάρχει κανόνας" α) μου σπάγανε τα νεύρα και β) δεν ήξερα από πού ν'αρχίσω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που συνήθως χαλάει και τον ήχο του track, τον κάνει λίγο πιο μουντό. Και σίγουρα δε σε σώζει από χτυπητά λάθη, δηλαδή αν είσαι ο Χατζηνικολάου ξέχασέ το ;D ;D ;D ;D Πρέπει για αρχή να είναι καλό το track και μετά de-esser βοηθάει αν υπάρχουν μικρά προβλήματα. Πάντως όπως έλεγα εγώ το αποφεύγω γενικώς, εκτός και αν boostάρω πολύ την επίμαχη περιοχή :)

 

Πολύ σωστά όλα αυτά.

Να συμπληρώσω ότι αν το de-esser δε λύνει το πρόβλημα (ή δημιουργεί άλλα, σαν κι αυτά που αναφέρει ο Μενέλαος), μπορείς να το αντικαταστήσεις με eq (χαμηλώνοντας κάποια dB με πολύ-πολύ στενό q -όταν βρεις την "επίμαχη" περιοχή) ;)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλες φορες το deesser σε κανει διασημη.βλεπε "τι ειχαμε τι χασαμε ψωλεο σε ξεχασαμε" εφη σαρρη :)  ;D . Μου φαινεται οτι αυτο εγινε απο αλογιστη χρηση deesser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλες φορες το deesser σε κανει διασημη.βλεπε "τι ειχαμε τι χασαμε ψωλεο σε ξεχασαμε" εφη σαρρη :)  ;D . Μου φαινεται οτι αυτο εγινε απο αλογιστη χρηση deesser

 

Όχι, ήταν η ψευδή Σαμπρίνα που της έκανε δεύτερη φωνή και μπερδεύτηκαν όλα μαζί.

(δεν κάνω πλάκα)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια? μαλλον εχεις δικιο. ετσι μου φανηκε εμενα , γιατι παιζοντας με de esser καταφερα (καλα σιγα το δυσκολο) να με κανωνα ακουγομαι σαν ψευδός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eπειδή οι διάφορες υλοποιήσεις αλγορίθμων De-Esser δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικές ως προς το ποθητόν χωρίς ταυτόχρονη παραγωγή ανεπιθύμητων artifacts, θα σας ξαναθυμίσω την ύπαρξη του all time classic vst SPL De-Esser (μια πολύ παλιά soft εξομοίωση του εκπληκτικού  hardware De-Esser της Spl από την Steinberg).

Πολύ απλό στην χρήση του και με συνετή ρύθμιση του thresh πολύ αποτελεσματικό για τους φίλους που δεν έχουν την απαραίτητη εμπειρία...

Όσοi δε έχουν όρεξη και χρόνο, ας δοκιμάσουν τον "ιδανικό" τρόπο της "απομόνωσης" των συριστικών και της υποβάθμισης τους κατά κάποια db με απλό volume...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να το αντικαταστήσεις με eq (χαμηλώνοντας κάποια dB με πολύ-πολύ στενό q -όταν βρεις την "επίμαχη" περιοχή) ;)

 

Όσοi δε έχουν όρεξη και χρόνο, ας δοκιμάσουν τον "ιδανικό" τρόπο της "απομόνωσης" των συριστικών και της υποβάθμισης τους κατά κάποια db με απλό volume...

 

Πολύ χαίρομαι που ο τρόπος που έχω επιλέξει για de-essing είναι και ο προτεινόμενος από έναν "expert" σε τέτοια θέματα.  ;) :D ;D

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

έλα ρε lost... δεν πρόσεξα το post σου...με τύφλωσε το φως... ;D :-*

υπάρχει όμως έτσι κι αλλιώς μια μικρή διαφορά με τον τρόπο σου..

στις περισσότερες περιπτώσεις σε καλοηχογραφημένα track, αρκεί η υποβάθμιση με απλό volume...

to eq είναι (και ακριβώς όπως το έθεσες) η έσχατη λύση καθότι προϋποθέτει εμπειρία για αποφυγή

φασικών ή απλά συνέχειας φυσικής χροιάς, προβλημάτων...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου