Προς το περιεχόμενο

βελτίωση ibanez rg270 σε μαγνήτες και ταστιέρα


roxerose

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται είμαι καινούργιος στο forum.

 

Έχω μια RG270 (με Marshall DFX100 MG series) και θέλω να την βελτιώσω ηχητικά ωστε να μπορώ να παίζω πιο πολύ Blues και Rock. Αν μπορείτε προτείνετε μου κάποιους μαγνήτες. Επίσης ψάχνω και για άλλη ταστιέρα. Θα έπερνα καινουργια κιθάρα αλλα δεν έχω money. Έχετε καμια καλή πρόταση να μου πείτε; thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oι καινουργιοι μαγνήτες & η αλλαγή της ταστιέρας(!) θα σου κοστίσουν όσο περίπου μια καινούργια łite ash tele-strat (οι οποίες κάνουν ακριβώς αυτο που ζητάς) και τα τελικα αποτελέσματα θα ειναι χειρότερα...κανε λιγο οικονομια & παρε μια αλλη κιθάρα (η πούλα αυτή που έχεις) μια απλή αλλαγή μαγνητών δεν θα αλλαξει ριζικα την κιθάρα σου,η δε αλλαγή ταστιέρας είναι πανάκριβη & άχρηστη (δεν επηρεάζει καθόλου τον ΗΧΟ) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai na soy po tin alithia etsi to skeftomai alla mias k tha kathysteriso gia alli kithara skefthka toys magnhtes. basika oti me allagh stoys magnhtes tha eixa kapia allagh stin piotita toy ixoy dioti opos katalabes den eimai ikanopiimenos apo ayto entaxi den perimeno kai poles rockobluesies apo mia tetia kithara alla telos panton na beltiothi sto ayti moy.gia paradigma moy protinan enan seymour duncan trembucker na balo piso :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεται βελτίωση η κιθάρα σου για να βγάλεις τον ήχο που θέλεις, ή πρέπει κάτι να κάνεις με το θέμα ενισχυτή? Στο λέω αυτό γιατί την έχει ένας φίλος μου την RG270 με stock μαγνήτες, και παίζει με έναν Marshall AVT150 και 1-2 πετάλια(ένα EQ και ένα Chorus νιμίζω... :roll: ) και βγάζει πολύ καλό ήχο σε ότι και να παίξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθέσω και εγώ την άποψη μου... Έχω την RG 270 DX, και χωρίς να τις έχω αλλάξει τίποτα, έχω μια χαρά ήχο με τον ενισχυτή μου... Στην αρχή με παραξένευε λίγο, αλλά αφού ψάχτηκα λίγο με τις ρυθμίσεις του είναι εντάξει. Πάντως με ενδιαφέρει μια αλλαγή μαγνητών για περαιτέρω βελτίωση !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

se genika plaisia o ixos ths ine kalos exi kala kathara alla sta gazia (overdrive,distortion) exo thn aisthisi pos akouo gates na niaoyrizoun giayto thelo tous magnhtes.apo enisxiti den exo kanena provlhma tin kithara thn exo 3xronia alla ton proto 1.5 xrono den ixa idiaiteres apaitiseis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γάτες ? Χμ, για δοκίμασε να πάιξεις με τον ενισχυτή σου ! Βάλε πρίμα και μπάσα κάπου περίπου στη μέση (και ίσως λίγο παραπάνω) και σπρώξε λίγο τα μεσαία (κοντά στο 7-8) αν θες ενα rock ήχο... Και πες μου εντυπώσεις !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

basika epidi spoydazo kriti kai sygkekrimena hraklio exo feri mono tin kithara enisxiti den ta exo kataferei akomh ine arketa megalos gia plio :lol: paizo pote me ena mikro san thn palamh mou h kai xoris pio poly gia meleth opote den ginetai na kano tis rithmisis mou opos thelo :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τον υπολογιστή σου εκεί που σπουδάζεις, ίσως πρέπει να δοκιμάσεις να συνδέσεις την κιθάρα σου στο πισί και να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα σαν το jesusonic.

Νομίζω θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα απ ότι με τον μίνι ενισχυτή.

Δοκίμαστο, κι αν βολέυει πάρε κι ένα DI μετά κ θα σαι οκ.

[αν έχεις κάποιο distortion pedal ίσως δε χρειαστείς DI box, μα άλλοι φίλοι από εδώ θα σου τα πουν καλύτερα από εμένα] :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου