Προς το περιεχόμενο

καρτα ηχου? ποια απο τις τρεις...


st_eve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eυχαριστούμε michelangel, blue και george.

 

Εγώ για μια ανανέωση του μουσικού εξοπλισμού που σχεδιάζω έχω καταλήξει μετά από πάρα πολύ ψάξιμο στην EMU 0404 (200 ευρώ). Πιθανοί αντίπαλοι είναι επίσης και οι Αlesis IO14 Firewire (με προσφορά στους ιντερνετογερμανούς στα 179 ευρώ (στο www.musicorama.gr την έχουν 380 ευρώ!!!!!!!!) και η Tascam Fireone (250 ευρώ). Για όσους ενδιαφέρονται:

 

http://www.emu.com/products/product.asp?product=15185&nav=reviews (πολύ ενδιαφέρουσες reviews για την 0404, στην οποία διακρίνονται οι πολύ καλοί ήσυχοι και μουσικοί προενισχυτές της και το ακριβές midi clock της)

 

http://acapella.harmony-central.com/forums/showthread.php?t=1562285 (φοβερό θρεντ που αναλύεται σε βάθος η Αlesis, με συμμετοχή και του tech support της εταιρίας - με λίγα λόγια περιγράφονται τα cutting edge συστατικά της στο hardware αλλά και οι ασυμβατότητες με Macs και Sonar)

http://www.alesis.com/product.php?id=95

 

Έχει κανείς προσωπική πείρα με την Alesis IO 14; Mου κάνουν εντύπωση τα υψηλά specs της για το pc με το οποίο θα συνεργαστεί (επεξ, στα 2.0 Ghz, 1giga μνήμη!). Επίσης φαίνεται ότι στην Alesis περιμένουν την TC να φτιάξει καινούργιους drivers για το καινούργιο τσιπάκι DICE II που ενσωματώνει, αλλά αυτή τους καθυστερεί. Πάντως σε Windows λένε ότι λειτουργεί πια μια χαρά, αλλά υποπτεύομαι ότι θα καταλαμβάνει αρκετά resources στο σύστημα, και μιας και δουλεύω με παλιούτσικο laptop θα καταφύγω μάλλον στην δοκιμασμένη λύση της 0404 ή στην Fireone που είναι και ωραίο controller.

 

 

ΣΣ. Είπα να βάλω μεγάλη φωτό της Αlesis γιατί αξίζει να την χαζεύεις από κοντά, έχει πάρα πολλές δυνατότητες για τα λεφτά της. Επίσης έχει φτιαχτεί από το μηδέν - δεν βασίζεται σε κανένα προηγούμενο μοντέλο. Προσέξτε τη σημασία στη λεπτομέρεια: τα combo Neutric jacks είναι βιδωμένα, όχι κολλημένα όπως σχεδόν σε όλες τις άλλες...

 

io14_large.jpg

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα είχα χτυπήσει άμεσα αυτή την ALESIS, αλλά διάβασα από χρήστες MAC ότι έχει προβλήματα με το MAC OSX.  (Για windows δεν διάβασα παράπονα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες που δινεται!

Στην e-mu 0404 ρε παιδια που θα συνδεσω την κιθαρα???δεν βλεπω να εχει εισοδο για jack. υπαρχει και αλλος τροπος συνδεσης???

Sorry για την ασχετοσυνη μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

καλησπερα τον τελευταίω καιρώ λεω να κανω ενα μπασιμο για μια καλη καρτα ηχου προς usb  , το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι κιθαριστας αλλα μπουζουκτσής  και θελω να κανω καποια demo , στο σπιτι παίζω με εναν λαμπατο 5 watt ibanez valvee , θα ηθελα να μου προτείνετε και εμενα μια καρτα  εξωτερική  να εχει midi in/out (παιζει πληκτρα ο αδερφος μου ισως χρειαστεί ) 2 input  2 mic αλλα εδω θα ηθελα να προσθεσω οτι  ισως στο μελλων χρησιμοποιησω καποιο πυκνωτικο , θα χρειαστεί κατι? επισεις δουλευω με nuendo 3

 

θα ηθελα να μου προτείνετε πως να κανω τον ηχο του valvee ποιο ακουστικο  , εχετε να προτεινετε καποια  σε λογικη  τιμη  .. προενυσχηση  και ενα εφφε reverb  η μηπως δε μου χρειάζεται το reverb πχ μπορώ να το ρυθμισω απο καπου μεσα απο το nuendo ?  ;D το bunjet ειναι μεχρι 200 ευρώ για καρτα.

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 180 ευρω είμαι πολύ ευχαριστημένος με την io14, δε γνωρίζω και πολλές λεπτομέρειες, γουρούνι στο σακί το πήρα αλλά δε ξερω να παίζει και τπτ καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ έχω την Ε-ΜU 0404 usb εδώ και 1 χρόνο..Δεν είχα κανένα πρόβλημα..Απσογη..Ταχει βγάλει τα λεφτά της :)

Την προτείνω άνετα...Αρκετά καλή σχέση αποδοσης=τιμής(oxtaxordos αυτή δεν κσεπερνάει και το budget σου..)

Και είναι και πανέμορφη η άτιμη :) prod15185_hdr2_1_1_70.jpg Ε??

Το εμπρός της 0404USB_front.jpg

Και το απεπίσω της 0404USB_back.jpg

Το αλεσις δεν το κσέρω..Αλλα ποτέ δεν συμπάθησα τα προιόντα της..

Για το τασκαμ επίσης δεν κσέρω..αλλα είναι όμορφο και αυτό :)

 

oxtaxordos για το πυκνωτικό -νομίζω- οτι θα χρειαστείς Phantom power στην κάρτα ήχου σου.. (αμα κάνω λάθος διορθώστε με)

Προενίσχυση έχει η 0404..αμα ενοείς αυτό..Το reverb που λές μπορείς να το βάλεις απο plugin..(λέγονται VST)Το nuendo έχει δικά του νομίζω..αμα θές κάτι καλύτερο κάνε μια αναζήτηση στο google.com :)

blahblahblah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου