Προς το περιεχόμενο

καρτα ηχου? ποια απο τις τρεις...


st_eve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Γεια χαρα σε ολους.Ενδιαφερομε να αγορασω μια καρτα ηχου για να μπορω να ηχογραφω την κιθαρα μου και να μπορω να γραφω και φωνητικα.Αφου εχω διαβασει αρκετα αρθρα στο noiz που αφορουν αυτο το θεμα εχω καταληξει σε τρεις καρτες και τωρα ειμαι ετοιμος για την αγορα μιας απο τις παρακατω

1:tascam us-122L 150 ευρο

2:E-MU 0404 200 ευρο

3:M-AUDIO FIREWIRE SOLO 235 ευρο

θα ηθελα γνωμες απο ατομα που ενδεχομενος εχουν δουλεψει με αυτες τις καρτες....

Εχω ταση προς την tascam (η οποια ειναι και πιο οικονομικη) μιας και οι τρεις μου δινουν τις δυνατοτητες που θελω, βεβαια με αυτα που γνωριζω μεχρι τωρα.Καποιο σχολιο απο καποιον πιο σχετικο μιας και εγω δεν εχω ακομη την εμπειρια???Ευχαριστω ολους προκαταβολικα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από όσο εχω δουλέψει με μια maudio Firewire audiophile και μια tascam 144

μπορώ να σου πώ πώς δεν αντιμετώπισα προβλήματα κάι την ίδια απόδοση θα περίμενα και από τις κάρτες που αναφέρεις. Και για την ΕΜU έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.

 

Θα σού πρότεινα πάντως την tascam και ακόμα καλύτερα να δώσεις κάτι ακόμα και να πάς για την 144 αν πιστεύεις οτι μπορεί να σου χρειαστεί το SPDIF I/O γιατί θα έχεις και MIDI I/O και περισσότερες επιλογές χρήσης των είσόδων (2mic,2Line,1mic-1line,1mic-1hiZ,1hiZ-1line) σε σχέση με την Firewire SOLO

(1mic-1hiZ,2line).

 

Πάντως ότι από τα πάραπάνω και να πάρεις είναι σίγουρο πως θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου!

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σού πρότεινα πάντως την tascam και ακόμα καλύτερα να δώσεις κάτι ακόμα και να πάς για την 144 αν πιστεύεις οτι μπορεί να σου χρειαστεί το SPDIF I/O γιατί θα έχεις και MIDI I/O και περισσότερες επιλογές χρήσης των είσόδων (2mic,2Line,1mic-1line,1mic-1hiZ,1hiZ-1line) σε σχέση με την Firewire SOLO

(1mic-1hiZ,2line).

 

Σε σχέση με την Solo ναι αλλά και η φτηνότερη us 122 της Tascam έχει αυτά που γράφεις, εκτός από SPDIF. Μήπως έχει κάποιος κακή εμπειρία με την 122 απέναντι στην 144; Το midi i/o συμπεριφέρεται καλά; Οι προενισχυτές τους και η hardware καρδιά τους είναι ίδιες; Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Επίσης μήπως ξέρει κανείς γιατί η 122 στο σάιτ της Tascam είναι έτσι...

 

i-68-17-64-0-0219646D.jpg

 

και σε ονλάιν μαγαζιά (και σε κανονικά μαγαζιά που την έχω δει) είναι έτσι;

 

195943.jpg

 

Ποιο είναι τελικά το νέο μοντέλο και ποιο αυτό που αποσύρεται;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Aναρωτιεμαι περνωντας την tascam 144 για τι πραγμα ενδεχομενος θα χρησιμοποιουσα midi i/o αφου τα midi κλαβιε που κυκλωφορουν πλεον ειναι ολα με usb και σκοπευω να παρω ενα απο αυτα....καποια αλλη πιθανη λειτουργια?

  Ξαναλεω οτι δεν ειμαι ακομα πολυ σχετικος με αυτα τα πραγματα διοτι μολις 4 μηνες ψαχνομαι με το θεμα του computer musician.οποτε να μου απαντατε πιο πρακτικα παρα θεωριτικα.

  Οσο για την φωτο με την καινουργια εμφανιση της tascam 122 δεν την εχω ξαναδει......τι να πω...υπαρχει μηπως το ενδεχομενο στο εξωτερικο να κυκλωφορει ετσι??

  Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες τους προηγουμενους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Aναρωτιεμαι περνωντας την tascam 144 για τι πραγμα ενδεχομενος θα χρησιμοποιουσα midi i/o αφου τα midi κλαβιε που κυκλωφορουν πλεον ειναι ολα με usb και σκοπευω να παρω ενα απο αυτα....καποια αλλη πιθανη λειτουργια?

 

Για "παλιού" τύπου synthια, ψηφιακές κονσόλες (για χρήση ως remote control) κλπ...

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό είναι να συνδέεις στις midi υποδοχές της κάρτας τα σύνθια διότι αν τα συνδέσεις με USB (α) θα σου πιάσουν μια θύρα που ίσως την χρειαζόσουν αλλού, (β) ίσως υπάρξουν conflicts με άλλους drivers κάποιας συσκευής που θέλει κι εκείνη να "συνομιλήσει" με πληροφορίες MIDI με τα προγράμματα που χρησιμοποιείς. Δλδ η μια συσκευή θα ανταλλάσει πληροφορίες MIDI μέσω USB του υπολογιστή και η άλλη μέσω midi i/o όχι πάλι του υπολογιστή αλλά μέσω της εξωτερικής κάρτας ήχου, και υποθετικά μιλώντας μπορεί να γίνουν μαλλιά κουβάρια με ασυμβατότητες, αναλόγως και με το DAW.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι τελικά το νέο μοντέλο και ποιο αυτό που αποσύρεται;

 

Το τελευταίο μοντελο είναι η 2η και λεγεται US122L,η 1η λέγεται US122 .

 

Tυχαίνει να έχω την 122L και τελικά, ΔΕΝ είμαι ικανοποιημένος.Αφού με έσκασε να την τοποθετήσω,εξακολουθούσε να έχει δυσλειτουργίες που μπορεί από κάποιον έμπειρο να λύνονται,αλλά εγώ δεν τα καταφερα.

Γι αυτό και το πρόσφατο ποστ μου για ενεργοποίηση και της onboard.(τώρα είναι κάπως καλύτερα,αλλά είναι πολύ σπαστικό που δεν σβήνει ποτέ,ακόμα κ οταν το pc είναι κλειστό)

 

Από ποιοτητα στις ηχογραφήσεις δεν είχα ποτε προβλημα,αλλά ούτως ή αλλως οι απαιτήσεις μου δεν ήταν ποτέ μεγάλες.

Δεν εχω αποψη για τις υπολοιπες που είναι προς σύγκριση,αλλά αν έπαιρνα πάλι κάρτα δεν θα έπαιρνα καν USB.

 

ΥΓ.Είμαι επίσημα noizholic  :-*

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την EMU0404, είμαι πληκτράς και παίζω αψογα χωρις delay,έχω κάνει ερασιτεχνική ηχογράφηση σπίτι και τα κατάφερε μια χαρα και γενικά είμαι ικανοποιημένος....Κι εγώ ήμουν στην ίδια θέση με σένα πριν λίγο καιρό και τελικά δεν έβγαλα άκρη...Πήρα αυτήν σχετικά στην τύχη αφού κανείς δεν  είχε δοκιμάσει και τις 3 και άκουγα κάλά λόγια και για τις 3....τι να πω....καλή τύχη πάντως και σε σένα αν δεν βγάλεις άκρη... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου