Προς το περιεχόμενο

Μπαλταζάνης....


alekelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω ιδιαιτερη ορεξη για να ανοιξω παλι το θεμα αλλα θα σου απαντησω γιατι δεν εχω καμια ορεξη να διαβασω!! :)

 

 

Παράθεση από: takisdim1984 στις Χθες στις 11:06

ο ανθρωπος εχει ειδη αφησει ισως τη μεγαλυτερη παρακαταθηκη στην ελληνικη τζαζ σκηνη! Και μονο οι δουλειες των Ιασις (των οποιων ηταν ιδρυτικο μελος) αξιζουν ιδιαιτερης αναγνωρισης και τον καθηστουν κορυφαιο μουσικο οχι μονο για τα ελληνικα δεδομενα!

Κατα τ'αλλα προκειτε για ενα δεινο περφορμερ και εναν ανθρωπο που συνεβαλε σημαντικα στο τροπο που διδασκεται η μοντερνα μουσικη στην ελλαδα συγραφοντας βιβλια,διαμορφωνοντας κυκλους σπουδων τζαζ κτλ...

 

Παράθεση από: takisdim1984 στις 08 Νοεμβρίου, 2007, 11:03

Οταν ομως τουλιατοι, αμπλιανιτιδες, φακαναδες και πολλοι αλλοι εχουν αυτοχρηστει μεντορες αυτοματα φερουν ευθυνη και πρεπει καποια στιγμη να τ'ακουσουνε.Γαιτι οχι μονο πηραν στο λαιμο τους ατομα τα οποια χτιζουν αθορυβα εδω και δεκαετιες καριερες και προσωπικη ταυτοτητα στη μουσικη, αλλα ακομα χειροτερα διδασκουν!!!

 

Αντε λοιπον, φανταστειτε την μελοντικη γενια των ελληνων μουσικων που θα εχει μαθει κιθαρα απο τον αμπλιανιτη, μπασο απο το φακανα και κρουστα απο το τουλιατο!

 

παλι καλα που δεν κανει μαθηματα ο Κατσαρος!

 

 

 

Aυτή είναι η εννοια του διπόλου...

 

Δεν ειμαι διαταραγμενη προσωπικοτητα ουτε παω να προωθησω το Μπαλταζανη (ουτε εχω τη ψευδαισθηση οτι οι περισσοτεροι απο δω θα τον γουσταρουν  ;)) .Απλα δεν υφισταται συγκριση!!Οι  παραπανω μουσικοι ανηκουν σε διαφορετικες κατηγοριες (οχι μονο για μενα αλλα για την ισχυρη πλειοψηφια των σοβαρων μουσικων)

 

 

κοιτα κι αυτό για να δεις οτι η αποψή μου αυτη δεν ειναι καινουρια:

 

Παράθεση από: blue στις 28 Αυγούστου, 2006, 04:09

4)Οι μαθητευόμενοι κιθαρίστες κοντά σε κάποιο μεγάλο όνομα αντιγράφουν με εντυπωσιακή ηλιθιότητα την εικόνα του δασκάλου τους.Καρμπόν απόψεις χωρίς κριτική σκέψη,αντιγραφή στις ατάκες κλπ

 

από εδώ

 

 

εχεις απολυτο δικιο με τη διαφορα οτι δεν ειχα ποτε δασκαλο τον Μπαλταζανη! Η μοναδικη φορα που μιλησαμε ηταν οταν καποτε με ειδε να παιζω και μετα μου εδωσε συγχαρητηρια.Ο μονος λογος που το αναφερω αυτο ειναι γιατι πιστευω πως η βαρυτητα αυτων που λεει καποιος απτεται στο ποσο σοβαρα εχει ασχοληθει μ'αυτο και οχι με το αν εχει δεκα στρατοκαστερ ή καρμα 50. :-X

 

Ακομα σε διαβεβαιω οτι απο οσους καθηγητες μου εκαναν μαθηματα, κανενας δεν μου ειπε κατι για τους παραπανω.Οι μονοι απο τους οποιους πιθανον να επειρεαστηκα ειναι καποιοι γνωστοι μου και κατα καιρους συνεργατες τους.

Ωστοσο δραματικο ρολο στη διαμορφωση των αποψεων μου επαιξαν οι δισκογραφικες δουλειες τους τις οποιες εχω, στη πλειψηφια τους, αγορασει! Αρα αν εχεις καποια ενσταση για τη συμβολη τους στο αθλημα πες μου για ποιο δισκο ή σχημα μιλας και το συζηταμε...

 

 

 

Για τον Μπαλταζάνη:είναι κορυφαίος μουσικός και εχω βρεθει στα live του αρκετες φορες και εχω απολαυσει το παίξιμο του.

 

Για το αναισχυντο τρολινγκ που έκανες στο θέμα αυτό και την θρασύτατη προσβολή ενός συνόλου επώνυμων και ανώνυμων (μαθητευόμενων) μουσικών : καποιος επρεπε να σου την πει

 

 

το εκτιμω πραγματικα!(δεν αστειευομαι!)

δεν ειχα την απαιτηση να ασπαστει καποιος αβιαστα τις αποψεις μου καθως η σταση και οι δηλωσεις μου μονο κωλοπαιδιστηκες μπορουν να χαρακτηρηστουν!!

Ομως καποια στιγμη τα παιρνεις οταν βλεπεις αυτο που αγαπας να αποκτα διαστασεις τσιρκου.Ειμαι σιγουρος οτι δεν καταλαβαινεις σε τι αναφερομαι αλλα ετσι κι αλλιως για αλλους χτυπουσε η κουδουνα (κι αυτοι αναλωθηκαν σε δημοσιες, επωνυμες επιστολες...)

 

 

Ομως ποτε δεν εθιξα ή προσεβαλα μαθητευομενους μουσικους! Αυτους τους σεβομαι υπερβολικα γιατι ξερω πολυ καλα πως ειναι να υποβαλεις τον εαυτο σου σ' αυτη τη δοκιμασια!Ουτε τους χαρακτηρησα ποτε αχρηστους (οπως καποιος μου ειπε...)

Και σαφως δεν θεωρω αυτους που προαναφερα αναξιους να διδαξουν αρκει να μην πουλανε masterclasses οταν δεν τους περνει!

Αλλιως νταξει, ολα καλα κι ολα ωραια και στη τελικη και 'γω συναδελφος του Πατερελη ειμαι!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ομως ποτε δεν εθιξα ή προσεβαλα μαθητευομενους μουσικους! Αυτους τους σεβομαι υπερβολικα γιατι ξερω πολυ καλα πως ειναι να υποβαλεις τον εαυτο σου σ' αυτη τη δοκιμασια!

 

Καλά τα λες τώρα μεγάλε, αλλά όταν έχεις γράψει αυτό:

 

Αντε λοιπον, φανταστειτε την μελοντικη γενια των ελληνων μουσικων που θα εχει μαθει κιθαρα απο τον αμπλιανιτη, μπασο απο το φακανα και κρουστα απο το τουλιατο!

 

μάλλον ψιλοπροσβάλεις και τους μαθητευόμενους. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν έχω υπάρξει μαθητής κανενός από τους παραπάνω.

 

Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ των τριών φράσεων "οι δίσκοι του Χ δεν μου αρέσουν", "ο Χ είναι υπερεκτιμημένος" και "ο Χ είναι άχρηστος ως δάσκαλος και καταστρέφει τους μαθητές του"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ κι εγώ δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ τον Αμπλιανίτη,γιατι ειναι αυτονοητο για μενα οτι δεν χρειαζεται καμμια υπερασπιση για πραγματα που εχει αποδειξει.

Γενικα η συζητηση τεινει προς μεσημεριανο πανελ (2 τυποι μιλανε για 2 γνωστους τυπους) οποτε θα συνοψισω χωρις πολλά πολλά:

 

1)από το nickname σου να υποθέσω οτι εισαι 23 ετών?αν ναι,τοτε επιτρεψε μου να επιμεινω οτι ειναι φυσει αδυνατο να αναφερεσαι σε "σοβαρους μουσικους","τσιρκα" κλπ όσο καλά και να παίζεις.

 

2)συγκρισεις σε μουσικους τετοιου επιπεδου δεν κανουμε.Κρινονται διαρκως μεσα απο το εργο τους και εχουν ηδη αποδειξει την αξια τους.Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αναλωση σε τετοιες συγκρισεις,τοποθετει μια μουσικη συζητηση στο πλαισιο της μη μουσικης συζητησης.Δεχομαι το μ'αρεσει-δεν μ'αρεσει αλλά το μένος και την εμμονη δεν την αντιλαμβανομαι.

 

3)Είναι αδιανόητο, η αγαπη σου για αυτο που κάνεις να εκδηλώνεται με ανωνυμες επιθεσεις σε αξιολογους μουσικους και να χλευαζεις την κοσμια απαντηση τους επειδη ειναι επωνυμη.

 

4)Ναι προσεβαλες μαθητες,ακομα κ αν το εκανες αθελα σου.Αφορμη για τη συνεχιση του ζητηματος υπηρξε το γεγονος οτι εδειξα το ποστ σου σε φιλο συνμουσικο (που εχει υπαρξει μαθητης και του Αμπλιανίτη και του Μπαλταζάνη και για τους οποιους τρεφει απεριοριστη εκτιμηση) και ηθελε να γραψει απο το λογαριασμο μου για να σε βρισει.Δεν υποστηριζω καν τον φιλο μου,αλλα επειδη τον εκτιμω σαν μουσικο,εχω δει με τα ιδια μου τα ματια ποσο ανεδαφικα ειναι τα οσα ισχυριζεσαι.

 

5)μ'αρεσει το Bahar και ιδιαιτερα το κομμάτι hand built.Τι να πουμε επ'αυτου?οτι δε σ'αρεσει?οκ,δεκτο.Μετα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο θα ακούσουμε?Δηλ. ο Φακανάς δεν διδάσκει μπάσο καλό?αυτό πας να μας πεις?Όταν όλη η Ελλάδα τον ξέρει,τον έχει ακούσει (τον είχε και παλιότερα ένα βράδυ στην ΕΡΤ να παίζει).Εγώ προσωπικά δεν έχω ξαναδεί ποτέ μου τέτοιο άνθρωπο να παίζει τόσο άνετα μπάσο.Και αν λες οτι φανταστείτε να διδάσκει ο Φακανάς μπάσο τότε ποιον θίγεις?αυτόματα θίγεις αυτούς που θα πάνε να μάθουν μπάσο στο Φακανά αλλά και αυτούς που έμαθαν μπάσο από τον Φακανά και όλους αυτούς που μαθαίνουν τώρα μπάσο στον Φακανά,κοινός θίγεις τους μαθητές του.Μην τρελαθούμε κιολας!!!Τα πράγματα να λέγονται με το όνομα τους.Δεν μπορείς να λες πράγματα χωρίς αποδείξεις,τον είχες καθηγητή τον Φακανά,τον ξέρεις προσωπικά?Εγώ μόνο τον έχω ακούσει και επειδή ο πατέρας μου έπαίζε από τα 17 του χρόνια ως και τα 45 του μπάσο του βγάζει το καπέλο.Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή προχθες είδα live το Φακανά,ασχετως αν μου άρεσε ο ήχος και τα κομμάτια του(κολοκυθόπιτα κλπ),ένα έχω να πω:

 

Μακάρι οι μισοι έστω  Ελληνες μπασιστεςνα παιζανε μπάσο σαν το Φακανά,και ας υπήρχαν μόνο 5 μπασσίστες σε όλη τη χώρα...εγώ θα μουν περίφανος.

 

 

 

 

Δεν εχω ιδιαιτερη ορεξη για να ανοιξω παλι το θεμα αλλα θα σου απαντησω γιατι δεν εχω καμια ορεξη να διαβασω!! :)

 

 

 

 

 

@ takisdim

Αν βαριέσαι να διαβάσεις,άντε γεια.Η έξοδος είναι πάνω δεξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου