Προς το περιεχόμενο

Ebay αγορές και τελωνεία (2007)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δει κατι θέματα 2005 που βλέπω ότι υπήρχε θέμα με τελωνεία όταν λαμβάνεις πακέτα από αμερική. Πλέον ισχύει αυτό;; Αν του πω να γράψει πάνω στο πακέτο την λέξη gift και να το δηλώσει ως 45$ που μου είχαν πει και παλιότερα θα υπάρξει πρόβλημα? Επίσης τι μπορείς να κάνεις αν έρθει ενα πακετο και πάει τελωνείο, πότε πάει μέσω τελωνείου; Αν στο στέιλει με απλό ταχυδρομικό πακέτο θα περάσει πάλι απο τελωνείο;;;

Για πιο αναλυτικά σημερα λήγει μια bid που κάνω για μια κονσόλα μίξης MACKIE 1620 για αυτό θα ήθελα να με βοηθήσετε το γρηγορότερο επειδή ειμαι winning bidder μέχρι στιγμής, αν ειναι να το ακυρώσω.

Η κονσόλα έστω ότι κάνει 650$ και στα ταχυδρομικά γράφει ότι για Greece ειναι 100$, έχω μιλήσει και με τον seller και μου είπε ότι ειναι τελική τιμή, δεν θα έχει κάτι άλλο.

Συγκεκριμένα γράφει στην σελ΄΄ιδα του για τα shipping costs

 

ALL SHIPPING CHARGES ARE LISTED ON THIS PAGE. I ONLY SHIP TO USA , CANADA, & EUROPE/UK

 

* * * * SHIPPING RATES * * * *

 

Please add the following amounts for carefully packed shipping

All Cont. USA (lower 48) addresses ...$40.00

All CANADA, HAWAII, ALASKA addresses ( Phone number required)...$70.00

All EUROPEAN /UK addresses ...$100.00

Insurance is optional/extra ..$2.30 per $100 value for USA ; $2.60 per $100 declared value for CANADA

 

Πως θα ξέρω με ποιον τρόπο το στέλνει, το τελωνείο αφορά μονο αν το στείλει μέσω πλοίου (oversea?).

Tου έστειλα και μυνημα για να μου το στείλει όσο πιο απλά γίνεται και με post και μου απάντησε :

 

Ok,

If you are the winner, I will mail the mixer via US POSTAL SERVICE PRIORITY MAIL. It will be marked as gift. If you want a FAKE PRICE, you must remind me of this. Thanks, mark

 

Υποθέτω ότι US POSTAL θα έρθει με απλό τρόπο και μέσω ταχυδρομείου θα καταλήξει σπίτι μου ε; Δεν πιστεύω να μπλέξουμε. Για πείτε μου γιατι ειμαι παντελώς άσχετος. Ειναι ανάγκη αν κάποιος γνωρίζει να μου πει το συντομότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως και το τονίζω το συνήθως (γιατί πάντα μπορεί να πέσεις σε κάποια εξαίρεση), όταν στέλνουν με USPS, γράφουν gift και δηλώνουν value 25-35$ έρχεται σπίτι σου χωρίς να περάσει από κανένα τελωνείο.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να του πεις:

 

1) Να το δηλώσει ως GIFT

2) Να δηλώσει ότι περιέχει "used replacement electronic parts")

3) Να δηλώσει value $25-30

 

και κατά 97% θα είσαι ΟΚ.

 

Ακόμη όμως και να γίνει καμιά στραβή, οι χρεώσεις του ταχυδρομείου είναι πολύ μικρότερες από το άν στο στείλει με courier και το πιάσουν. Υπόψιν ότι όλες οι courier έχουν δικά τους αεροπλάνα και δικές τους αποθήκες στο Ελ. Βενιζέλος, οπότε εάν πιαστεί κάτι και περάσει τελωνείο, πληρώνεις καμιά 90αριά ευρώ για έξοδα εκτελωνισμού και έξοδα αποθήκευσης + τους αναλογούντες φόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον δεν ειμαι high Bidder και πλέον λέω να μην την κάνω την κίνηση. Γνωρίζω 2 περιπτώσεις κολλητών που είχαν τα πράγματα 3 μήνες κολλλημένα στο τελωνείο. Δυστυχώς και οι δυο πλεόν ειναι εκτός ελλάδας αλλιώς θα τους ρώταγα πως τελειώσε το θεμα..

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

 

http://search.ebay.co.uk/search/search.dll?from=R40&_trksid=m37&satitle=MACKIE+ONYX+1620+16+ch.+MIXER

 

εδώ θα βρείτε την κονσόλα, προς το παρόν ειναι στα 255$ και φυσικά ειναι μεγάλη ευκαιρία..

οποιος θέλει ας ρισκάρει.. εγώ θα το σκεφτώ.. σήμερα λήγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα ξέρω με ποιον τρόπο το στέλνει, το τελωνείο αφορά μονο αν το στείλει μέσω πλοίου (oversea?).

 

Overseas ΔΕΝ σημαινει "μεσω πλοιου"... :) :)

Σημαινει οποιαδηποτε χωρα χωριζεται απο τις ΗΠΑ (οι οποιες ως γνωστον ειναι το...κεντρο του κοσμου.. :)) με..ΘΑΛΑΣΣΑ..

 

"ΔΩΡΑ" δεν υπαρχουν για το ελληνικο τελωνειο (αν ψαξεις θα δεις τον ΝΟΜΟ που εχω ποσταρει για download"

 

TYΠIKA οτιδηποτε εχει αξια CIF  μεγαλυτερη απο 50 ευρω δασμολογειται με 3,5% & φορολογειται με  19% ΦΠΑ (εχουμε  ΧΙΛΙΑΔΕΣ φορες πει πως ΨΑΞΕ λοιπον )

 

Για να σε βοηθησω στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι ΒΛΑΚΕΙΑ να στο στειλει με PRIORITY MAIL μια και ΚΟΣΤΙΖΕΙ το ΙΔΙΟ σχεδον με το να στο στειλει με EXPRESS MAIL SERVICE που και αυτο ειναι υπηρεσια των ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΩΝ οπως και το PRIORITY MAIL (ξανα ΨΑΞΕ για να δεις τι ειναι αυτο) και ερχεται πιτς φυτιλι στο σπιτι σου...

 

Εισαι τυχερος που θελει να σου βαλει ψευτικη τιμη παντως,λιγοι το κανουν.

Παντως επειδη τα μεταφορικα ειναι πανω  απο 100 δολλαρια σιγουρα θα πληρωσεις φορο.

 

 

Ξανα σου λεω ΨΑΞΕ τα εχουμε ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ολα αυτα που ζητας.

 

ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΛΛΗΜΑ....

 

αν ειναι να το ακυρώσω.

 

στο ebay ΔΕΝ μπορεις (αν εισαι σοβαρος παικτης) να ακυρωσεις bidding.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχεις πάντως δύο επιλογές: ή USPS, 300 χρόνια εκτελωνισμό και λίγα λεφτά, ή UPS/Fedex, εκτελωνισμός μέσα στη βδομάδα (εεε? δεν κάνω λάθος? ακόμα από Ελ Βενιζέλο πάνε αυτά ε;) και αρκετά λεφτά για φόρους, χρέη εκτελωνισμού και βόλτα στο ωραίο μας αεροδρόμιο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δεν ισχυει.

 

Εχουμε περιπου ....4 εκατομμυρια φορες τονισει οτι η ΜΟΝΗ λυση ειναι

 

η υπηρεσια Express Mail® International των USPS (δηλ. των αμερικανικων ταχυδρομειων) ΠΟΤΕ δεν εκανε 300 χρονια αυτη η υπηρεσια  (για ενα μικρο διαστημα 1-2 μηνων εκανε 10-15 μερες,τωρα ειναι παλι στος 4-7 ημερες),εχει χαμηλοτατο κοστος εκτελωνισμου (6 ΕΥΡΩ) και το δεμα στο φερνει σπιτι σου το ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ

 

ολα τα αλλα ειναι ΠΕΡΙΤΤΑ και κοστοβορα..

 

δασμους και φορους θα πληρωσεις (οπως αλλωστε γινονταν παντα) με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μεθοδο κι αν στα στειλουν

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τελικα αυτο το 4-7 ημερες δουλευει στο βενιζελος? γιατι στην θεσσαλονικη, σε τρεις περιπτωσεις παραγγελιας ενισχυτη απο αμερικη τον τελευταιο μηνα (ΟΧΙ ολοι δικοι μου ε..), το δεμα ηταν σπιτι μεσα σε μια εβδομαδα απο την παραγγελια. επειδη ετοιμαζομαι να παραγγειλω κατι αλλο απο αμερικη, λετε να το στειλω στην αθηνα (μενω αθηνα, απλα ανεβαινω περιπου μια το μηνα σαλονικη), η παιζει να κολλησει κανα μηνα μεσα στο χαος του βενιζελος?

οσο για τη μεθοδο αποστολης, αυτη που αναφερθηκε παραπανω (express mail international USPS στην αμερικη και το πορτα-πορτα στην ελλαδα), δουλευει αψογα. αλλα δυστυχως πολλοι στελνουν μονο ups η fedex, γιατι αυτοι ερχονται και το παιρνουν απο το μαγαζι τους, ενω αλλιως πρεπει να το πανε οι ιδιοι στο ταχυδρομειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
στο ebay ΔΕΝ μπορεις (αν εισαι σοβαρος παικτης) να ακυρωσεις bidding.

 

Ενοείτε, απλά είχαμε πει μεταξύ μας την τιμή, δεν ειχα κάνει bid. Τελικώς το πήρε άλλος. Οπότε η μόνη λύση ειναι αυτό που προτείνεις, χίλια ευχαριστώ γιατι δεν ειχα βρει αλλον να μας πει σίγουρα. Δηλαδή και 30 ευρώ να γράψει ο άλλος ότι κάνει εγώ θα πληρώσω φόρο;;

Επίσης πολλές φορές έχει παραγγείλει μια ομάδα μουσικών εκδηλώσεων που γνωρίζω απο ιδιώτες απο ebay αμερικης μικτες και τέτοια βαριά πράγματα και ήρθαν κανονικά γρήγορα και χωρίς προβλήματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου