Προς το περιεχόμενο

Άρθρο: Πώς ρυθμίζουμε το ύψος των μαγνητών μας


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάστε τις πολύ καλές οδηγίες από αυτό το άρθρο.

Αναφέρεται κυρίως σε single coils, αλλά πάνω-κάτω το ίδιο ισχύει και για τους humbuckers ;)

 

http://www.ratcliffe.co.za/articles/pickupheight.shtml

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρό του superfunk ήταν τέλειο στο setup κιθάρας ρε συ.Απλά αυτό σου δίνει λεπτομέρειες ώστε να σε βάλει να πιάσεις το κατσαβίδι για πειραματισμούς και χαλάσματα.

Καλό αλλά δεν το διαβάζω γιατι θα την κάνω τσαρούχι βραδιάτικα την κιθαρούλα.

 

Πάντως λίγο σε μπερδεύει με αρκετά πράγματα και πολύ λεπτομέρεια νομίζω.Καλύτερα να πιάσουμε να κιθαρόνια να μάθουμε πώς παίζονται και μετά κοιτάμε να ψειρίσουμε το όργανο.

 

Όλα αυτά καλοπροαίρετα.Εγώ πάντως σε ευχαριστώ που μου βαλες το μικρόβιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το διάβασα αλλά πρόσεξα κάτι που μου "κάνει" λάθος... Στο τέλος του άρθρου έχει κάποιες ενδεικτικές τιμές της απόστασης των μαγνητών από τις χορδές για Fender (αρχικά) και Gibson μετά τύπου μαγνήτες. Στους Gibson, λοιπόν, λέει ότι ουσιαστικά και ο neck και ο bridge μαγνήτης πρέπει να ισαπέχουν από τις χορδές. Συγκεκριμένα δίνει απόσταση 3/32" για για την πάνω πλευρά, στις μπάσες δηλαδή χορδές και 1/16" στα καντίνια και για τους δύο μαγνήτες... Μου κάνει λίγο ανεφάρμοστο αυτό...???

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέει ότι ουσιαστικά και ο neck και ο bridge μαγνήτης πρέπει να ισαπέχουν από τις χορδές. Συγκεκριμένα δίνει απόσταση 3/32" για για την πάνω πλευρά, στις μπάσες δηλαδή χορδές και 1/16" στα καντίνια και για τους δύο μαγνήτες... Μου κάνει λίγο ανεφάρμοστο αυτό...???

 

επειδη μια περιοδο ειχα ψυχωση με το υψος των μαγνητων και δοκιμασα καθε πιθανη αποσταση στην τελε μου, διαπιστωσα οτι η σωστη αποσταση των μαγνητων ειναι η αποσταση που αποφασιζει ο κατοχος της κιθαρας :D δεν υπαρχει κανονας. παιρνετε ενα κατσαβιδακι, κανετε δοκιμες για μια ωρα το πολυ και οταν ακουστει η κιθαρα ομορφα συμφωνα με το γουστο σας εκει ειναι και το σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σωστη αποσταση των μαγνητων ειναι η αποσταση που αποφασιζει ο κατοχος της κιθαρας, δεν υπαρχει κανονας.

 

+1

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξεκινάω απο τα specs του κατασκευαστή και κατεβαίνω 1/4 της στροφής κάθε φορά μέχρι να ακούσω κάτι καλό. Συμφωνώ ότι η σωστή αποσταση είναι αυτή που αρέσει στον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nice one mr Elavd. Τουλάχιστον διευκρινίζει κάποια θεωρητικά περί των μανγητών, αν και ο ίδιος λέει ότι, πρωτίστως εξαρτάται από το τι ήχο θέλει να βγάλει ο καθένας, λέγοντας ότι πιο βαθιές θέσεις βγάζουν "γλυκό" ήχο, ενώ πιο κοντά στους μαγνήτες πιο οξύ.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μιλωντας το σωστο υψος μαγνητων ειναι αυτο που θα δωσει την χρυση τομη αναμεσα σε output, harmonics, attack, sustain και φυσικα θορυβο/ευαισθησια. Συχνα ομως , και αναλογως τα γουστα, πολλοι θυσιαζουν λιγο απο το ενα για να εχουν λιγο περισσοτερο απο το αλλο. Και παλι ομως μονο με το αυτι αποφασιζεις ποτε ειναι σε σωστο υψος ο μαγνητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέει ότι ουσιαστικά και ο neck και ο bridge μαγνήτης πρέπει να ισαπέχουν από τις χορδές. Συγκεκριμένα δίνει απόσταση 3/32" για για την πάνω πλευρά, στις μπάσες δηλαδή χορδές και 1/16" στα καντίνια και για τους δύο μαγνήτες... Μου κάνει λίγο ανεφάρμοστο αυτό...???

 

επειδη μια περιοδο ειχα ψυχωση με το υψος των μαγνητων και δοκιμασα καθε πιθανη αποσταση στην τελε μου, διαπιστωσα οτι η σωστη αποσταση των μαγνητων ειναι η αποσταση που αποφασιζει ο κατοχος της κιθαρας :D δεν υπαρχει κανονας. παιρνετε ενα κατσαβιδακι, κανετε δοκιμες για μια ωρα το πολυ και οταν ακουστει η κιθαρα ομορφα συμφωνα με το γουστο σας εκει ειναι και το σωστο.

 

συμφωνω με το μιχάλη!!όντως η "σωστότερη" θεση ειναι αυτή που βγάζει τον "καλυτερο" ήχο σύμφωνα με τον κιθαριστα!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου