Προς το περιεχόμενο

Απορία: Συνεργασία υπολογιστών - πολλαπλές οθόνες


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thanx alchemist!

 

Το είδα το προγραμματάκι καλούλι φαίνεται. Τώρα το μόνο που μένει είναι να μου στείλουν επιτέλους το νεο pc απο το eshop (με έχουν γκαστρώσει 2 βδομάδες) για να το δοκιμάσω.

 

Είναι νορμαλ αυτή η καθυστέρηση? Alchemist εσύ που ξέρεις τι γίνεται στα ελληνικά καταστήματα.

 

Όταν είχα πάρει πριν 4 χρόνια απο το πλαίσιο δικιά μου σύνθεση την είχαν έτοιμη την επόμενη μέρα!!!

 

Έχε χάρη που δεν είχε το πλαίσιο αυτά που ήθελα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω ολίγα μπας και καταλάβω και εγώ...

 

στην περίπτωση που 2 PC θα μοιράζονται τη δουλειά, σε ποιό απ τα δύο πρέπει να βάλω την "καλή/super" κάρτα ήχου;

 

δε θα πρέπει να συνδέσω το MIDI keyboard σ αυτο που θα χει vst και άρα εκεί δε θα θέλω ισχυρή κάρτα για μικρό latency?

ή μήπως δυνατότερο σε επεξεργαστική ισχύη αλλά και κάρτα ήχου θα πρέπει να ναι το άλλο PC που σηκώνει όλο το DAW;

επίσης σε ποιανού απ τα δύο το σκληρό θα αποθηκέυονται τα audio/MIDI tracks που θα ηχογραφώ - δλδ από που θα τρέχει όλο το πρότζεκτ?

στο vst PC θα είναι εγκατεστημένα μόνο τα plug-ins και οχι το DAW? θα πρέπει να τρέχουν stand alone?

 

ελπίζω να μη σας κούρασα...ευχαριστώ.

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά θα τα βάλεις στο pc που έχει το sequencer. Μέσω των προγραμμάτων που λέει ο αλκεμιστ, στην ουσία δημιουργείται πύλη και το "καλό" pc βλέπει τον φάκελο που έχει τα vst το δεύτερο pc. Αυτή είναι η φιλοσοφία πάνω κάτω αυτών των προγραμμάτων. Οπότε απλά στο 2ο βάζεις τα plugins.

 

Τώρα σε περίπτωση που κάποιος έχει 1 ισχυρό pc και 1 άλλο μέτριο, καλύτερα είναι, το ισχυρό να τρέχει μόνο τις audio εφαρμογές και τπτ άλλο και το 2ο (το κάπως παλιότερο) όλα τα υπόλοιπα (ιντερνετ, προγράμματα, παιχνίδια, κτλ κτλ). Έτσι κρατάς 1 καθαρό και ισχυρό pc για τις στουντιοκαταστάσεις.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κουλός?

 

Εβαλα 2 οθόνες στο λάπτοπ, σύνδεσα την δεύτερη οθόνη σαν extended desktop, δουλεύει μια χαρά η δεύτερη επιφάνεια εργασίας, αλλα στο Nuendo δεν μπορώ να κάνω αυτό που θέλω. Να φαίνονται μόνιμα τα vst στην δευτερεύουσα οθόνη. Έψαξα τις ρυθμίσεις αλλα δεν βρήκα τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το φτιάξεις είτε ως template (δεν είμαι σίγουρος όμως) ή κάθε φορά που το ανοίγεις, να σέρνεις τα όργανα στην δεξιά και το arrangement στην αριστερή.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κουλός?

 

Εβαλα 2 οθόνες στο λάπτοπ, σύνδεσα την δεύτερη οθόνη σαν extended desktop, δουλεύει μια χαρά η δεύτερη επιφάνεια εργασίας, αλλα στο Nuendo δεν μπορώ να κάνω αυτό που θέλω. Να φαίνονται μόνιμα τα vst στην δευτερεύουσα οθόνη. Έψαξα τις ρυθμίσεις αλλα δεν βρήκα τπτ.

 

Άνοιξε το Nuendo (από πάνω δεξιά, στο τετραγωνάκι δίπλα από το Χ, που το κλείνει), να πιάσει και τη δίπλα οθόνη. Μόνο τότε μπορείς να βάλεις στη μια οθόνη τα tracks και στην δίπλα τα vst

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το φτιάξεις είτε ως template (δεν είμαι σίγουρος όμως)

Ισχύει!

Αν φτιάξεις ένα template  χωρίζοντας editors, vst instruments, mixer  όπου τα θες, τότε ξεκινάς πάντα με αυτό.

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου