Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Επεξεργαστή...ΒΟΗΘΕΙΑ!


george4peris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στήνω ένα καινούργιο συστηματακι για desktop pc σπίτι μου.. Ηχογραφώ ερασιτεχνικά,χρησιμοποιώ αρκετά vstι, έχω και μια EMU0404 και όλα καλάαααα.....

Μέχρι ένα σημείο καλά...Θελω να βοηθήσει κάποιος αν ξέρει να μου απαντήσει στο εξής....

Να επιλέξω dual core 3GHz επεξεργαστή ή στα ίδια χρήματα quad core 2,4GHz????

ΟΕΟ????

Αν ξέρει κανείς ας μου πει και ας μου αιτιολογήσει και την άποψή του γιατί έχω ακούσει αρκετα....

thnks!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να υπάρξει και μεγάλη διαφωνία πάνω σε αυτό το θέμα, είναι απλούστατη η απάντηση και φυσικά ένας τετραπύρηνος επεξεργαστής είναι πολύ πιο δυνατός από έναν διπύρηνο.

Μιλάω πάντα για δύναμη με απόλυτα κριτήρια. Όση διαφορά και να έχει ένας πυρήνας χρονισμένος στα 3 GHz με έναν ίδιο στα 2.4, η διαφορά που προκύπτει αν βάλεις διπλάσιους πυρήνες είναι πολύ μεγαλύτερη. Χώρια που διπλάσιοι πυρήνες σημαίνουν και παραπάνω cache memory που πουσάρει πολύ την απόδοση!

 

Η μόνη περίπτωση να σου φανεί δυνατότερος ο διπύρηνος είναι αν δουλεύεις με μόνο μια εφαρμογή (οι πολλοί πυρήνες είναι πολύ χρήσιμοι αν δουλεύουν πολλές εφαρμογές παράλληλα) ή αν χρησιμοποιείς εφαρμογές που δεν εκμεταλλεύονται έναν πολυπύρηνο επεξεργαστή, άρα σε αυτή την περίπτωση μετράει μόνο η ταχύτητα των πυρήνων και όχι το πλήθος τους.

 

Μιας και το σύγχρονο software είναι σε θέση να εκμεταλλευτεί πολλούς πυρήνες, θα έλεγα ότι είναι χαζομάρα να μην πάρεις τετραπύρηνο με τα ίδια χρήματα που κάνει ένας διπύρηνος. ;)

 

Υ.Γ. Να υποθέσω ότι το δίλημμα είναι μεταξύ Intel Core 2 Quad Q6600 και Intel Core 2 Duo E6850;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έκανα πρόσφατα αναβάθμιση στον Q6600,  να ξέρεις ότι οι τετραπύρηνοι δεν υποστηρίζονται ακόμα από όλες τις εφαρμογές. Στο δικό μου σύστημα, στο Cubase SX3, όταν η ένδειξη CPU στο Cubase φτάνει στο 100%, αν δεις από το performance του Task Manager των Windows (XP) το CPU Usage είναι περίπου στο 50% (ισομοιρασμένo βέβαια και στους 4 cores). Και το κακό είναι ότι εκεί αρχίζουν και τα clips (δεν είναι δηλαδή απλώς μια λάθος ένδειξη). Στο Sonar 7 που έτυχε να δω, δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Έχει 4 μετρητές CPU και δείχνουν το ίδιο με το performance. Αν λοιπόν σκοπεύεις να επενδύσεις σε νέο DAW που υποστηρίζει και εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες ενός quad core, τότε πάρε quad!

 

Edit:

Μετά από κάποια tests που έκανα με το SX3, διαπίστωσα ότι το CPU Usage στο task manager μπορεί να ανέβει στα 100% υπό κατάλληλες συνθήκες. Με χρήση μόνο VST δεν ανέβαινε πάνω από 50%, αλλά με πολλά audio tracks (με διάφορα effects), ανέβηκε μέχρι τα 95% και έδειχνε το ίδιο με το CPU του Cubase (με ισομοιρασμένο το usage και στους 4 πυρήνες). Συνεπώς και το SX3 εκμεταλλεύεται τους 4πύρηνους, υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πάρεις ο,τιδήποτε δες αυτό το άρθρο:

http://www.codinghorror.com/blog/archives/000942.html

 

Ο τετραπύρηνος όντως έχει πολύ καλές επιδόσεις σε multitask εφαρμογές, αλλα στα παιχνίδια οπως και μερικά benchmark τα πίνει λίγο!!!

 

Επειδή και εγώ πήρα τώρα Pc (μου έρχεται αύριο ;D ;D ;D ;D ) μετα απο πολυ΄σκέψη πήρα τον δυπήρηνο, κυρίως επειδή δεν βλέπω μεγάλη υποστήριξη.

 

Θα το θυσίαζα να τον πάρω για το nuendo αλλα δεν βρήκα ΠΟΥΘΕΝΑ κάτι αξιόπιστο, να λέει ότι υποστηρίζεται απο το Nuendo.

Επίσης, επειδή οτ nuendo δεν βλέπει πάνω απο 2gb ram (έτσι μου είπε επαγγελματίας τουλάχιστον) υπέθεσα ότι δεν θα υποστηρίζει και τον πολύ καινούριο τετραπύρηνο.

 

Ο τετραπύρηνος, τα αξίζει τα λεφτά του, αλλα δεν είναι ώρα του ακόμα πιστεύω.

Προσωπικά (όπως έκανα και εγώ) σου προτείνω να πάρεις διπύρηνο τώρα, να δείς πως θα εξελιχθεί ο τετραπύρηνος και αν όντως συνεργάζεται καλύτερα με τις μουσικές εφαρμογές κάνεις την αναβάθμιση αργότερα. Έτσι κ αλλιώς τα ίδια λεφτά κάνουν...

Πιστεύω ότι είναι μια παγιδα, όπως οι athlon 64bit που όλοι έτρεξαν να πάρουν (όπως και εγώ) ενω στην ουσία είναι άχρηστη η 64bit συμβατότητά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε αυτή την παγίδα έχω πέσει κι εγώ.

Ναι alchemist ακριβώς αυτοί είναι οι επεξεργαστές....

Από την άλλη όπως λέει ο φίλος michelangel αν έχει όντως δίκιο εγώ θα χρησιμοποιώ cubase sx3 κυριως....

Διάβασα και το report που έστειλε ο φίλος lambrosgg και μάλλον κλείνω σε δυπύρηνο...

Ευχαριστώ πολύ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, επειδή οτ nuendo δεν βλέπει πάνω απο 2gb ram (έτσι μου είπε επαγγελματίας τουλάχιστον) υπέθεσα ότι δεν θα υποστηρίζει και τον πολύ καινούριο τετραπύρηνο.

Άσχετο το ένα με το άλλο, η υποστήριξη πολλών Gb RAM δεν έχει να κάνει με την υποστήριξη multi-core επεξεργαστών. Το πρώτο εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από τα 64μπιτα συστήματα, το δεύτερο όχι.

 

Ο τετραπύρηνος, τα αξίζει τα λεφτά του, αλλα δεν είναι ώρα του ακόμα πιστεύω.

Προσωπικά (όπως έκανα και εγώ) σου προτείνω να πάρεις διπύρηνο τώρα, να δείς πως θα εξελιχθεί ο τετραπύρηνος και αν όντως συνεργάζεται καλύτερα με τις μουσικές εφαρμογές κάνεις την αναβάθμιση αργότερα. Έτσι κ αλλιώς τα ίδια λεφτά κάνουν...

Πιστεύω ότι είναι μια παγιδα, όπως οι athlon 64bit που όλοι έτρεξαν να πάρουν (όπως και εγώ) ενω στην ουσία είναι άχρηστη η 64bit συμβατότητά τους.

Αν σκοπεύεις να αλλάξεις υπολογιστή μέσα σε κανά χρόνο (ίσως και λίγο παραπάνω), καλά έκανες και πήρες διπύρηνο. Από εκεί και πέρα θα έχει βγει πάρα πολύ software με υποστήριξη για πολυπύρηνους και θα βγαίνουν πολύ μπροστά όσοι παίρνουν τώρα τετραπύρηνο. Είναι λοιπόν μια future-proof λύση. Μην ξεχνάς ότι αν θελήσεις να βάλεις τετραπύρηνο επεξεργαστή μετά από 1+ χρόνο, η τεχνολογία θα έχει προχωρήσει (ήδη βγαίνουν οι νέοι Intel Penryn και AMD Phenom) και εσύ θα πρέπει να επιλέξεις κάποιο part διετίας ή να κάνεις ολική αναβάθμιση.

 

Όσο για την τελευταία πρόταση, δεν έχει καμία μα καμία βάση. Το θέμα των 64 bit είναι πολύ πιο δύσκολο και μεγάλο από την υποστήριξη πολλών επεξεργαστών αλλά ακόμα και στην περίπτωση που αργήσει να παραχθεί software με πλήρη multi-core υποστήριξη, πάντα θα υπάρχει περίσσεια δύναμη στον υπολογιστή σου που θα τη βλέπεις κάθε μέρα και ίσως να την εκμεταλλεύεσαι με διαφορετικούς τρόπους πέρα από το gaming. 8)

 

Αφού κατέληξες φίλε george, καλές αγορές και καλορίζικο το νέο μηχάνημα! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα σε μια μακροπρόθεσμη επένδυση ενός τετραπύρηνου, αλλά υπενθυμίζω ότι ακόμη και σήμερα η βραδύτητα με την οποία ανταποκρίνονται οι software designers στην αξιοποίηση νέων επεξεργαστών (βλέπε SSE2, multithreading, 2 core και τώρα 4 core) είναι χαρακτηριστική και τουλάχιστον προβληματική.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Alchemist:

 

Δεν είπα ότι έχει σχέση η μή υποστήριξη πάνω απο 2GB με την μη υποστήριξη τετραπύρηνων στο nuendo.

 

Φυσικά και δεν έχει!

 

Το σκεπτικό μου ήταν άλλο όμως: "για να μην υποστηρίζει πάνω απο 2GB, κάτι που είναι must  τα τελευταία χρόνια, δεν θα υποστηρίζει και τους πολύ καινούριους τετραπύρηνους επεξεργαστές"

 

Εγω φταίω που δεν το διατύπωσα απο την αρχή.

 

Επίσης δεν είπα να αλλάξεις ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ μετα απο μερικά χρόνια, αλλα ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ, αν δείς στο μέλλον ότιη νέα τεχνολογία έχει ωριμάσει και δοκιμαστεί από άλλους πρώτα (γιατι να γίνεις εσύ το πειραματόζωο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τρέχει κανείς ΜΙΑ απαιτητική εφαρμογή σε μια δεδομένη στιγμή, τότε καλύτερα ο διπλος σε μεγαλύτερη συχνότητα παρά ο 4πλός σε μικρώτερη, ΕΚΤΟΣ αν η εφαρμογή είναι σε θέση να αξιοποιήσει περισσότερους πυρήνες από ένα, ταυτόχρονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, επειδή οτ nuendo δεν βλέπει πάνω απο 2gb ram (έτσι μου είπε επαγγελματίας τουλάχιστον) υπέθεσα ότι δεν θα υποστηρίζει και τον πολύ καινούριο τετραπύρηνο.

Οποιαδήποτε εφαρμογή στα XP χρησιμοποιεί μέχρι 2GB RAM (και ας έχεις και 4GB), όχι μόνο το Nuendo. Αλλά, υπάρχει η δυνατότητα, μέσω του γνωστού 3G switch, να αυξήσεις τη μέγιστη RAM ανά εφαμογή στα 3 περίπου GB! Και στο Nuendo δουλεύει!

Αν λοιπόν έχεις 3 ή 4 GB RAM, πας control pannel,  Advanced, Startup and Recovery, Settings, Edit και προσθέτεις (στα XP Pro):

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional 3G SWITCH" /noexecute=optin /fastdetect /3GB /USERVA=2900

κάτω από το

[operating systems]

Μετά File, Save.

Όταν εκκινούν τα Windows θα εμφανίζει διπλό boot, το Microsoft Windows XP Professional 3G SWITCH και το παλιό σου. Όταν διαλέγεις αυτό με το 3G SWITCH, θα μπορεί το Nuendo να χρησιμοποιεί μέχρι 3GB περίπου RAM!

 

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου