Προς το περιεχόμενο

Περί ηχογράφησης...


Nightblues

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σου ρε Γιωργάρα με τα ωραία σου...

Ροκας ρεμάλι και ρεμπέτης, της κοινωνίας ο μπελάς. (Τουρκογιώργης)

Με συγχωρείς για την αυθαίρετη οικιότητα, αλλά χτύπησες φλέβα με το ρεμπέτικο ύφος σου.

Μου άρεσε το τεκέ μινόρε,ειδικά προς το τέλος που groovαρει τρελά.

 

Τώρα στο θέμα ηχοληψία,θεωρώ ότι το μπουζούκι είναι δύσκολο όργανο,στο να το ηχογραφήσεις σωστά(να μη γαβγίζει δλδ) και να καλύψεις όλες τις χροιές του, καθώς δεν έξαρτάται μόνο από τον εξοπλισμό σου αλλά και από το ίδιο το όργανο.

Αν θες να αρχίσεις να γράφεις,εδώ μέσα πρέπει να είναι και άλλοι μπουζουκοπαίχτες (που είστε ρε αλάνια κρυμένοι ;D ;D) και ηχολήπτες που θα σε συμβουλέψουν ανάλογα.

Και φυσικά να σου πώ και εγώ ότι εχουν δει τα μάτια μου και έχουν ακούσει τα κουφά αυτιά μου στο θέμα αυτό.

 

Btw:Δεδομένου των συνθηκών ο ήχος είναι jet  :D :D

 

Keep on rocking  :D :D

 

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μόλλις γύρισα απο την δουλειά και είδα τα τελευταία post... Παιδια τι να πω μου δίνετε πολύ δυναμη ευχαριστώ πολύ. Σπύρο τώρα διάβασα και άκουσα όλα τα τραγούδια σου. Ο βίος σου είναι αρκετά μακρύς και απ'ότι άκουσα και απο αυτά που διάβασα. Λοιπόν το μινόρε του τεκέ - Nocturne γράφτηκε κυριολεκτικά στο πόδι με ένα mp3 player το οποίο είχε και την δηνατότητα της ηχογράφησης αλλά το αποτέλεσμα ήταν να βγεί μια ηχογράφηση λες και την είχε κανει ο Jack Γρηγορίου στο Αμέρικα το 1930. Το ταξίμι ταξίδι ήταν ουσιαστικά η πρώτη μου φορα που έκανα κάτι ποιό σοβαρό μέσα σε πολλά εισαγωγικά. Είναι αρκετά αποτυχημένο και σαν ηχογράφηση και σαν επεξεργασία. Το άφησα όμως λόγω συναισθηματικού δεσίματος. Τώρα το Μι μινόρε το έγραψα για τον εξαιρετικό μου συνθέτη , κιθαρίστα και προπάντων φίλο Νίκο Κυριαζή. Το κομμάτι ονομάζεται loom και μπορείτε να το ακούσετε μαζί με την υπόλοιπη φανταστική δουλειά του στη διεύθυνση  www.myspace.com/nkiriazis σε ποιο Alternative έκδοση. Συνθετικό ταλέντο δεν ξέρω αν έχω παντως μέχρι τώρα δεν μου έχει βγεί κάτι που να με ενθουσιάσει. Θέλω να ανέβάσω ένα σολιστικό κομμάτι του Μπέμπη (Δημήτρη Στεργίου) αλλά για να βγεί όπως πρέπει χρειάζεται αρκετή μελέτη. θα προσπαθήσω πάντως... Καλό βράδυ σε όλους!

 

Ρε τα ματζόρια!

     

Όλα είναι ένα ψέμα μια ανάσα μια πνοή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου