Προς το περιεχόμενο

Περί ηχογράφησης...


Nightblues

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους συμφορουμίτες  μιας και είναι η πρώτη φορά που γράφω. Αρχικα πρέπει να πω συγχαρητήρια για το επίπεδο γνώσεων και απαντήσεων πάνω σε κάθε τι και την διάθεση που υπάρχει για αλληλοβοήθεια. Επειδή είμαι πολύ νέος σε αυτό τον χώρο και πρίν 3-4 μέρες ανακάλυψα την σελίδα, έχω πολλά να διαβάσω και να μάθω... Έγραψα πρίν κανα μήνα ένα ταξιμάκι για έναν φίλο και χτές είπα να το πειράξω λιγάκι. Το ανέβασα στη σελίδα μου www.myspace.com/giorgostsimbouksis και θα ήθελα όποιος έχει το χρόνο και την διάθεση να μου πεί την γνώμη του για ο,τι αφορα την ηχοληψία τον τόνο το ήφος οτιδήποτε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι συγχαρητήρια.

 

Φιλικά,

Γιώργος

Όλα είναι ένα ψέμα μια ανάσα μια πνοή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπράβο! Δεν έχω να πω κάτι αρνητικό μου άρεσε πάρα πολύ το αίσθημα που βγάζεις (ειδικά το Ε-μινόρε), είναι από τις λίγες φορές στη ζωή μου που μου άρεσε που άκουσα μπουζούκι, θα έπρεπε να είχες παίξει στο "Ρεμπέτικο".

Ελπίζω το ταλέντο σου να αξιοποιείται αναλόγως.Και πάλι μπράβο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ Xaryy για τα καλά σου λόγια. Τώρα αξιοποίηση στην Ελλάδα είναι ένα θέμα πού σηκώνει μεγάλη κουβέντα.... Ευτυχώς τουλάχιστον που δεν έχουμε χάσει την έμπνευση και την πίστη μας σε αυτό που κάνουμε. Να ενημερώσω οτι η ηχογράφηση έγινε σπίτι μου με ένα μικρόφωνο 5,40 Ευρω και έπειτα επεξεργάστηκε με cool edit. Το E μινόρε είναι το ποιό σοβαρό απο απόψεως ηχογράφησης και ηχοληψίας.

Όλα είναι ένα ψέμα μια ανάσα μια πνοή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ Xaryy για τα καλά σου λόγια. Τώρα αξιοποίηση στην Ελλάδα είναι ένα θέμα πού σηκώνει μεγάλη κουβέντα.... Ευτυχώς τουλάχιστον που δεν έχουμε χάσει την έμπνευση και την πίστη μας σε αυτό που κάνουμε. Να ενημερώσω οτι η ηχογράφηση έγινε σπίτι μου με ένα μικρόφωνο 5,40 Ευρω και έπειτα επεξεργάστηκε με cool edit. Το E μινόρε είναι το ποιό σοβαρό απο απόψεως ηχογράφησης και ηχοληψίας. Φανταστείτε...... ;D

Όλα είναι ένα ψέμα μια ανάσα μια πνοή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο μαγκα μου.

Ωραιο αυθεντικο ρεμπετικο.

Το μινορε του τεκε ατελειωτο και δεν μου'κανε η καρδια να πατησω "next"

απλα τα ακουσα ολα και ολοκληρα τωρα ακουω το taximi taxidi και με φτιαχνεις παλι.

Εγω ειμαι ροκας κιθαριστας ετσι?

Αλλα αν διαβασεις το Bio μου στο myspace θα καταλαβεις γιατι σε γουσταρω.

Μια συμβουλη μονο, μην μπλεξεις με τα σκυλαδικα και πας χαμενος και συ.

Η ηχογραφηση ειναι "σπιτισια"? το καταλαβα απο τους θορυβους στα φιναλε.

Δεν χρειαζεται το Σιερα να γραψεις αγορι μου, αμαΝεισαι καλος φαινεται απο την πρωτη πενια.

Συνεχισε με την ιδια αγαπη και οτι ειναι να γινει θα γινει, ξερω τι σου λεω.

Αα, γραψε και κανα κομματακι (ας ειναι και instrumental) ολοκληρωμενο τωρα,

μην εισαι μονο ταξιμια.

Να δουμε και τη συνθετικη σου ικανοτητα (γιατι σε κοβω και για συνθετη).

Αν εχει και κανα καλο στιχο ακομα καλυτερα.

δεν χρειαζεται Full band, ας ειναι μπουζουκι - φωνη - κιθαρα ή οτι αλλο συνοδευτικο οργανο.

Εχεις request στο myspace. απο spyrodelta 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω ενα admin ας το μεταφερει στα clips για να ακουστει, συζητηθει και σχολιαστει και απο αλλους.

Μην ειμαστε ρατσιστες-κιθαριστες μονο.  :D

8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paiktika to exeis kai poli kala.ola m aresane ektos apo mia metatropeia p xrisimopiises 2 fores sto E-min pou me evgalan ligo apo to iparxon ifos p eixes dosei,alla tpt to anisixitiko.i ixolipsia distixos fenete oti exei ginei me mic ton 5 euro kai fisika tin tipiki proenisxisi tis kartas ixou.eidika t reverb sto taximi taxidi einai poli ftoxo.afto omos den pistevo oti prepei na se apasxolei kai poli,otan xreiastei pas se ena studio kalo kai ixografeis.den eipa na pas sto sierra alla iparxoun arketa antistoixa kai poli pio fthina p tha exeis t idio apotelesma,o ixos t domatiou s exei poli entoni tin parousia tou ektos apo to 1o pou einai pio directi i ixografisi,piges diladi pio konta to mic.

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμενα μ αρεσε πολυ,μπραβο.συμφωνω με delta66 για μεταφορα (φταιει λιγο κ ο τιτλος)

 

ΥΓ.PARIS_K τι θα γινει με τα γκρικλις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και την καλοπροέραιτη κριτική. Φυσικά και τα σκυλάδικα δεν με αφορούνε και νομίζω οτι φαίνεται απο τον τρόπο παιξίματος... Επειδή δεν ήξερα σε ποιά κατηγορία να καταχωρίσω το Post μου το έβαλα στα περι ανέμων. Τώρα αν ο αδμίνορας κρίνει οτι πρέπει να μπεί σε άλλη κατηγορία ας το μεταφέρει. Περισότερες λεπτομέριες για τις ηχογραφήσεις θα αναφερω κάποια άλλη στιγμή γιατι ήδη έχω αργήσει για τη δουλειά... Οι γνώμες σας μου είναι πολύ χρήσιμες σας ευχαριστώ και πάλι. Και κάτι που δεν πρέπει να ξεχνάει κανένας  μουσικός, η πενιά η καλή ειναι του μερακλή...

 

Φιλικα,

Γιώργος

Όλα είναι ένα ψέμα μια ανάσα μια πνοή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια μπράβο και απο μένα.

 

Πάλι καλά που ορισμένοι το κρατάνε ζωντανό αυτό το πράγμα, γιατί αυτή είναι η αληθινη παράδοση. Αν και δεν ακούω πολύ ρεμπέτικο, τα άκουσα όλα σου τα κομμάτια απο 5-6 φορές.

 

Μην ξεχνάς ό,τι καινούριο βγάζεις να το ανεβάζεις για να το ακούμε και εμείς.

Μην σκάς για την ηχογράφηση. Στα χρόνια του ρεμπέτικου δεν υπήρχε ούτε το cool edit. Αμα έχει και λίγο θόρυβο μέσα, θυμίζει βυνίλιο και ακούγεται πιο αυθεντικό. Αμα γυάλιζε η ηχογράφιση όπως γίνεται σήμερα, δεν θα είχε το ίδιο ύφος.

 

Και πάλι συγχαρητήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου