Προς το περιεχόμενο

Τι πληρώνεις τελικά?!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

χίλιες φορές να έχεις καλό ενισχυτή και μέτρια κιθάρα παρά κακό ενισχυτή και άριστη κιθάρα. Ο ενισχυτής είναι η "φωνή" της κιθάρας.

 

 

 

 

Μη μου το θυμίζετε,σας παρακαλώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω πιστευω οτι για μια καλη κιθαρα μπορεις να δωσεις λιγα λεφτα. Αλλα η τελεια κιθαρα θα κοστιζει παντα μια περιουσια. Αυτο γιατι υπαρχουν ατομα τα οποια θα μπουν σε ενα μαγαζι με στοχο να αγωρασουν την καλυτερη κιθαρα που μπορουν ανεξαρτιτος χρηματων και γι'αυτο παντα οι Gibson LP Custom και οι καλες PRS θα ειναι υπερπανακριβες. Πιστευω οτι ακομα και αν διπλασιαζε η Gibson της τημες της παλι θα υπιρχαν ατομα να της αγαωρασουν πολυ απλα επιδι ειναι the best money can buy αν εξαιρεσεις μερικες custom made. Δεν ισχιριζομαι οτι ειναι δικαιολογημενες οι τιμες και οτι Υλικα+Εργατοωρες+Κερδος της Εταιριας=Τιμη κιθαρας αλλα οπος και να το κανεις απο την στιγμη που υπαρχουν ατομα τα οποια δινουν 5, 6 ή ακομα και 7 χιλιαρικα για μια κιθαρα (και ειναι και αρκετοι μαλιστα) η μαμα Gibson ή η μαμα PRS θα δινει κιθαρες σε αυτα τα λεφτα.

"Έχεις πάρει τον εαυτό σου πολύ στα σοβαρά..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι για μια καλη κιθαρα μπορεις να δωσεις λιγα λεφτα. Αλλα η τελεια κιθαρα θα κοστιζει παντα μια περιουσια. Αυτο γιατι υπαρχουν ατομα τα οποια θα μπουν σε ενα μαγαζι με στοχο να αγωρασουν την καλυτερη κιθαρα που μπορουν ανεξαρτιτος χρηματων και γι'αυτο παντα οι Gibson LP Custom και οι καλες PRS θα ειναι υπερπανακριβες.

 

Δεν ξέρω.. για να είμαι ειλικρινής, πιστεύω οτι υπάρχουν τέλειες κιθάρες που είναι απλώς πολύ ακριβές και όχι υπερπανάκριβες  ;D

 

Το πρόβλημα είναι να τις βρεις στην Ελλάδα, και αφού τις βρεις, αν τις βρεις, και τις δοκιμάσεις (αφού σε αντιμετωπίσουν λες και σου κάνουν χάρη  ;D ) να είναι σε λογικές τιμές...

 

Έτσι αναγκαστικά στρέφεσαι σε αγορές απο ιντερνετ που όμως αν δεν ανταποκρίνεται το όργανο σ'αυτό που περιμένεις, αν υπάρχει δυνατότητα επιστροφής, είναι και πάλι μπλέξιμο και διαδικασία...  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις κιθάρες συμβαίνει ότι και με τα περισσότερα προϊόντα του εμπορίου, από τον καφέ μέχρι τα αυτοκίνητα. Μπορείς να αγοράσεις ένα αξιοπρεπέστατο προϊόν σε μία λογική τιμή, αλλά αν θελήσεις το "κάτι παραπάνω" (το οποίο πολλές φορές θα είναι λεπτομέρειες που δεν θα είσαι σε θέση καν να εκτιμήσεις) θα το πληρώσεις ΠΟΛΥ ακριβά. Από κει και μετά, ανάλογα με τις προτεραιότητές σου και με το πορτοφόλι σου, αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και κάποιος προηγουμένως, αν δεν μπορεί κάποιος να ακούσει τη διαφορά μιας κιθάρας 300 και 3000 ευρώ δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράσει την ακριβή.

Προσωπικά θεωρώ οτι υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε δύο κιθάρες τέτοιας ( ή και μικρότερης) διαφοράς τιμής. Αυτό που πληρώνεις ειναι η διαφορά στα ξύλα, στα ηλεκτρικά και ΚΥΡΙΩΣ στην τεχνογνωσία που κρύβεται πισω απο το όργανο, και αυτό είναι που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε τόσο εύκολα και προκαλεί τους καυγάδες. Είναι σαν να ρωτάμε τελικά τι πληρώνεις σε μια φεράρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και κάποιος προηγουμένως, αν δεν μπορεί κάποιος να ακούσει τη διαφορά μιας κιθάρας 300 και 3000 ευρώ δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράσει την ακριβή.

 

Μία ακριβή κιθάρα δεν κ΄ρινεται απαραίτητα από τον ήχο της. Αν π.χ αυτή των 300€ μου κάθεται καλύτερα στα χέρια και ακούγεται λίγο χειρότερα, θα την αγόραζα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο την κιθαρα.

 

Για bolt on κιθαρα ΛΟΓΙΚΑ σκεπτομενος δεν νομιζω να χρειαζεσαι περισσοτερα απο 1000 ευρω για να φτιαξεις την ΤΕΛΕΙΑ strat ή tele

 

και εξηγουμαι:

 

200 euros ενα τελειο light weight ash/alder σωμα

200 euros ενας τελειος λαιμος οπως τον γουσταρεις

150 euros ενα κορυφαιο σετ μαγνητων απο Lindy Fralin,SD,Hausel κτλ

150 euros για οτι hardware θελεις

200 euros για ενα κορυφαιο βαψιμο

100 euros για το ΤΕΛΕΙΟ σετ απ (το οποιο πολυς κοσμος "μπερδευει" με μια "καλη" κιθαρα)

 

(απο εκει και περα πληρωνεις μονο ονομα,οποιος σου πει κατι διαφορετικο απλα δεν εχει ασχοληθει ποτε του σοβαρα με το αθλημα)

 

τωρα για κιθαρες που πρεπει να εισαι οργανοποιός για να τις φτιαξεις the sky is the limit μια και εκει παιζουν παρα πολυ το εργατικο κοστος (ΑΥΤΟ πληρωνεις μια και τα ξυλα αντε να πανε γυρω στα 500 ευρω ακομα και στην ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ κιθαρα) και βεβαια ξανα το ονομα...

 

τεχνογνωσια στις κιθαρες ΔΕΝ υπαρχει ολοι σχεδον ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ φορμουλες εδω και 50 χρονια χρησιμοποιουν....

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς δεν υπάρχει τεχνογνωσία, μπορει ο καθένας να φτιάξει μια ηλεκτρική κιθάρα σαν τις prs ή τις huber ή .......

Δεν συμφωνώ με την αποψη που μηδενίζει όλες τις γνώσεις και θα μπορούσα να την αποδεχτώ μονο αν μπορείς να φτιάξεις μια κιθάρα prs ή huber ή ...... ή  πόσο μάλλον οποιαδήποτε ακουστική ή κλασική κιθάρα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο SF εννοεί πως ο τρόπος με τον οποίο φτιάχνεται η κάθε κιθάρα, είναι ίδιος τα τελευταία 50 χρόνια. Είτε ειναι PRS είτε ειναι squier, την ιδια μεθοδολιγία ακολουθούν. Αν τώρς η PRS βγάζει ανώτερα όργανα από την Squier είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αρχηγε μου δεν λεω οτι ΕΓΩ μπορω να φτιαξω μια PRS ή Huber... ::) απλα οτι ΟΛΟΙ οι luthiers της ΙΔΙΕΣ τεχνικες (long tenon,neck through,shrot tenon,dove tail joint κ.ο.κ) εδω και δεκαδες χρονια (τι δεκαδες εκατονταδες) χρησιμοποιουν γιατι απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να φτιαξεις κιθαρα αν δεν τις ξερεις...ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ δηλαδη.... ;D

 

μη τρελλαθουμε κι ολας ,απο εκει και περα η ΜΑΣΤΟΡΙΑ μετραει,αλλα ετσι κι αλλοιως απο την ημερα που βγηκαν οι cnc routers και αυτη η μαστορια καθαρα στην ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ εξαντλειται (αν και ειναι οντως σημαντικη)

 

τι τεχνογνωσια και πρασινα αλογα μου.... τσαμπουνας? ΚΙΘΑΡΕΣ ..φτιανουν οχι πυραυλους!! ;D :) (και μαλιστα κιθαρες ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ σχεδιων του 1950......ΕΚΕΙ σταματησε η "τεχνολογια" της κατασκευης κιθαρας και απο οτι απεδειχθει περιτρανα it doesn't get any better...  )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου