Προς το περιεχόμενο

Ενα vintage ΣΚ..


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα ο τυπος δεν παιζεται,ειδικα σε οτι εχει σχεση με Marshall,βεβαια και με εμενα εχει πολλες διαφωνιες ειδικα γυρω απο τις bolt on κιθαρες ,πιστευει ο.... δυσμοιρος  οτι τα ...ξυλα παιζουν ρολο  :) & λεει τις γνωστες αρλουμπες περι "παλιων ξυλων" κτλ. οποτε φανταζεσαι τις ομηρικες μαχες που δινουμε μεταξυ μας... :) :)  αλλα εχουν πλακα ολα αυτα,αλλοι σκοτωνονται διαφωνοντας για το ποια ειναι η καλυτερη μετοχη....ή η καλυτερη ποδοσφαιρικη ομαδα,οποτε και παλι..ωραιοι ειμαστε!! :)

 

Εντάξει, no worries, πρεπει να ειμαστε "ανοιχτοι" σε ολα τα ενδεχομενα (ειδικα οι ανθρωποι που την ψαχνουν τόσο πολυ, για μενα προσωπικα ειναι κουραστικό το όλο θεμα και απο ενα σημειο και μετα χανεις και το νοημα) ειδικά αν λαβουμε υποψιν οτι ακομα και το τι και και το πως ακουει ο καθενας ειναι εξορισμου διαφορετικο και -ευτυχως για μενα - υποκειμενικό (το δικο μου το τυμπανο εχει ειναι πιο δεκτικο σε αλλες συχνοτητες απο τo δικό σου, ο δικος μου ο εγκεφαλος θελει να ακουσει άλλες χροιες απο τον δικο σου κοκ)...φαντασου να καταλήγαμε σε ενα συγκεκριμενο συμπερασμα για την "καλυτερη" κιθαρα, ενισχυτή, καλωδια μπλα μπλα μπλα 30 χρονια πριν...σημερα θα παιζαμε θελαμε δεν θελαμε ολοι με ακριβως το ιδιο gear... ;)

 

να σου πω οι εντασεις που παιζαμε ηταν τοσο εξωπραγματικες για τα γουστα μου που ετσι κι αλλοιως μετα απο λιγο ποναγε το κεφαλι μου :) δεν με ενοχλησε καποιος ενισχυτης απλά οι original ειχαν αυτο το "κατι" παραπανω ,αλλα ΠΟΛΥ κατι παραπανω.... :)) 

 

Οκ, εχω μερικες υποψιες για τις διαφορες που κανουν το "κατι παραπανω" και απο άλλες συγκρίσεις ατομων που ειχαν τον HW και τον οριτζιναλ... ;)

 

Ευχαριστω για τον χρονο σου... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

φαντασου να καταλήγαμε σε ενα συγκεκριμενο συμπερασμα για την "καλυτερη" κιθαρα, ενισχυτή, καλωδια μπλα μπλα μπλα 30 χρονια πριν...σημερα θα παιζαμε θελαμε δεν θελαμε ολοι με ακριβως το ιδιο gear... ;)

 

ωραιο quote!  8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολαυστικό το email!

 

As for tubes you know me I don’t use the junk new tubes at any of my amps!(how dare you insult me ??  J  ) Both amps had  brown bottomed Mullard 6CA7/EL34's which are the bees knees for any Marshall

 

Aλλά με τον ίδιο "δογματισμό" ένας άλλος πιουρίστας θα έλεγε ότι τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει ιστορικά τις KT66 (oι οποίες βεβαίως ήταν και οι πρώτες που έκαναν παρέα με τους Dagnall...) (Παρεπιπτόντως, πιουρίστας δεν είμαι αλλά θα έλεγα κι εγώ - άσε που μου αρέσουν πολύ πολύ περισσότερο από τις el34...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the promise of a few free ouzos in Ia will surely convince him : )

 

Mε σκότωσε αυτό. ;D

 

Μετά ζητάμε ευθύνες από τον Μεξικάνο και τον Κορεάτη. Εδώ ο τεχνοκραταράς ο Γιούργκεν θα σου δώσει το κλειδί για το υπόγειο με τα vintage κεφαλάκια, αρκεί να πέσει στη χύτρα με το ούζο. Και σιγά την Οία κιόλας.

 

Πού να πάει και στην κοιτίδα του αλκοολισμού, του Πλουμάρ. ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά ζητάμε ευθύνες από τον Μεξικάνο και τον Κορεάτη. Εδώ ο τεχνοκραταράς ο Γιούργκεν θα σου δώσει το κλειδί για το υπόγειο με τα vintage κεφαλάκια, αρκεί να πέσει στη χύτρα με το ούζο. Και σιγά την Οία κιόλας.

 

Πού να πάει και στην κοιτίδα του αλκοολισμού, του Πλουμάρ. ;D ;D

Να 'σαι καλά ρε φίλε, έκανα ένα τέταρτο να συνέλθω από το γέλιο! :D :D :D

Τα έχεις τα δίκια σου πάντως...

 

Sorry για το ανελέητο off-topic! :-[

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

ισχυει οτι τα οργανα ειναι 'ζωντανα'

αν αφησεις μια κιθαρα καιρο και την 'προδωσεις' με αλλη δεν θα παιζει οπως τοτε που ειχε την αποκλειστηκοτητα.

οπως επισης ισχυει οτι αν παιζεις σε ενα δωματιο , στην αρχη μεχρι να΄'γεμισει΄' το δωματιο νοτες δεν ακουγεται τοσο καλα  ;)

 

χμου... δεν νομιζω πως το οργανο δεν παιζει καλα αν το αφησεις καιρο, ουτε οτι το δωματιο γεμιζει νοτες/ηχο, απλα τα αυτια σας και τα χερια σας αργουν μεχρι να συνηθισουν τον ηχο/παιξιμο μιας κιθαρας που δεν εχετε πιασει για καιρο, και τα αυτια αργουν να συνηθισουν την ενταση του ηχου και τις αντιχησεις του δωματιου.

Εκτος και αν το λεγατε για πλακα, τοτε σορυ!  :D

Παντως προσωπικα, μερικες φορες πιανω μια κιθαρα που εχω καιρο να παιξω και αναρωτιεμαι γιατι την ειχα παρατημενη αντι να παιζω συνεχεια με αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Το ΣΚ που περασε ημουν φιλοξενουμενος ενος πολυ καλου μου φιλου στη Γερμανια ,ο οποιος τυγχαινει να ειναι και ο μεγαλυτερος vintage ντηλερ της χωρας...

 

φυσικα ακομα παιρνω..ηρεμιστικα...

 

απο εναν κυκεωνα Fender ,Gibson & Gretsch πριν το...1959... :o  παρουσιαζω τις 3 που με "εστειλαν" πραγματικα..

 

 

487309817088bf10e6eb7b93579483e87043771cd1e6553a448e0c67c0db8077288e8651.jpg

 

1955 Tele.....6,4 pounds,οι "απιστευτοτεροι" μαγνητες που εχω ακουσει ποτε μου και ενας ηχος που ανασταινει και νεκρους...

 

διπλα της μια "ταπεινη" LP Special του 56, 7 pounds απο το πιο resonant μαονι που εχω δει ποτε ,οι ΑΠΟΛΥΤΟΙ Ρ90 & βεβαια εναν ηχο...μα ΕΝΑΝ ηχο... :)

 

και για το τελος....παρακαλω ΠΑΡΤΕ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ...

 

 

μια....απλη

 

 

 

51115211576f49c098d238e08eed64d57d62b4e3170fe5ba83474733982eca5cb3e76f6d.jpg

 

strat του 54......(δηλ. του πρωτου ετους κατασκευης.....) η οποια εχει γλυτωσει απο τα χερια του Frusciante 3 φορες (τοσες την εχει ζητησει και τοσες του την εχουν αρνηθει...)

 

τι να πω...κανει οσο ενα ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ αλλα ειναι το holly grail (& απο ηχο...καλουτσικη ηταν... :))

 

αντε παω να παρω ενα Αταραξ ακομα... :)

αυτες τις φωτο πωςθα γινει να τις δουμε κι εμεις που εν τις ειδαμε τοτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τέτοιο περίλαμπρο resurrection, ας περάσουμε και στο <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mageiritsa_soup.jpg>κυρίως πιάτο</a>

 

;D ;D ;D

 

Αυτό δεν είναι tone-nirvana, θες 5 λεξοτανίλ μετά για να ηρεμήσεις  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γαβ... τα αναψες τα φυτιλια! Το τζαζ του 62 ειναι πολλαν ωραιο  ;D

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου