Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση συνθ - βοήθεια


ndnikola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Η αδερφή μου παίζει πλήκτρα σε συγκρότημα και θέλει να ασχοληθεί γενικότερα με το όργανο.

Είναι μικρούλα (16) οπότε θέλουμε να της πάρουμε δώρο ένα συνθ γιατί δεν έχει.

Επειδή παίζω πιάνο πάει ο νους μου κατευθείαν σε συνθ με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα (που ίσως δεν θα έπρεπε). Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι μήπως να της παίρναμε ένα αξιοπρεπές stage piano το οποίο θα μπορούσε να μετατρέψει αργότερα σε midi controller και να βάλει ό,τι ήχο θέλει μέσω laptop. Οπότε θα μπορούσε να συνεχίσει να παίζει με ένα καλό κλαβιέ, έχοντας και καλούς ήχους πιάνου. Κυρίως, δεν θα χαλούσε την τεχνική που έχει αποκτήσει παίζοντας τόσα χρόνια πιάνο.

Το budget που διαθέτουμε είναι από 600 μέχρι 800 ευρώ περίπου.

Έχετε καμιά γνώμη? Καλύτερα ένα stage piano με δυνατότητες ή ένα συνθ 6 οκτάβων σε αυτά τα χρήματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θέλει να ασχοληθεί με synth και της αρέσει να γίνει καλή, να της πάρεις synth με πλήκτρα συνθ.

 

Για το θέμα της τεχνικής , δεν θα την χαλάσει αμα κάνει συντήρηση στο πιάνο,

 

Επίσης για το να μάθει να παίζει σύνθ, να γινει πληκρού, να αποκτήσει ταχύτητα και αρμονιστικό στύκ, θα αλλάξει τεχνική αναγκαστικά σε κάποια πράγματα

 

Για σύνθ , μπορείς να δείς το φορουμ εδώ στα Keyboards, εχει πολλές αναφορές για κάποια όργανα της τιμής που θέλεις,

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλει να ασχοληθεί με συνθ σε συγκρότημα (rock - metal - pop καταστάσεις, ε??) θα πρότεινα ένα μηχάνημα που θα εξομοιώνει πολλά όργανα, overall synth. Για κάτι τέτοια θα πρότεινα κάτι σαν Yamaha MM6 που σκέφτομαι να πάρω και για μένα. Αν θέλει να ασχοληθεί σε electric και progressive καταστάσεις, τότε μάλλον θα πρέπει να ψάξεις κάτι πιο εξελιγμένο, κάτι Roland Juno και διάφορα άλλα.

 

Και για την τεχνική του πιάνου που φοβάσαι μην χάσει, μην ανησυχείς, αν καταφέρει και συνεχίζει να παίζει συχνά, θα γίνει και καλύτερη, και θα μάθει και πράγματα που δεν θα μάθαινε στο πιάνο. Όπως και το αντίστροφο δηλαδή για να λέμε την αλήθεια.

 

Δες καλύτερα τι θες, και πες μας!!!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Η αδερφή μου παίζει πλήκτρα σε συγκρότημα και θέλει να ασχοληθεί γενικότερα με το όργανο.

Είναι μικρούλα (16) οπότε θέλουμε να της πάρουμε δώρο ένα συνθ γιατί δεν έχει.

Επειδή παίζω πιάνο πάει ο νους μου κατευθείαν σε συνθ με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα (που ίσως δεν θα έπρεπε). Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι μήπως να της παίρναμε ένα αξιοπρεπές stage piano το οποίο θα μπορούσε να μετατρέψει αργότερα σε midi controller και να βάλει ό,τι ήχο θέλει μέσω laptop. Οπότε θα μπορούσε να συνεχίσει να παίζει με ένα καλό κλαβιέ, έχοντας και καλούς ήχους πιάνου. Κυρίως, δεν θα χαλούσε την τεχνική που έχει αποκτήσει παίζοντας τόσα χρόνια πιάνο.

Το budget που διαθέτουμε είναι από 600 μέχρι 800 ευρώ περίπου.

Έχετε καμιά γνώμη? Καλύτερα ένα stage piano με δυνατότητες ή ένα συνθ 6 οκτάβων σε αυτά τα χρήματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αν έχει ήδη laptop ένας midi controller είναι μια χαρά, υπάρχουν πολλοί εκεί έξω με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα.

 

Απο την άλλη εξαρτάται απο το τι μουσική θέλει να κάνει , τα βαρυκεντρισμένα πλήκτρα είναι κουραστικά και όχι τόσο χρήσιμα για ηλεκτρονική μουσική για αυτό σπάνια θα βρείς καθαροαιμα συνθ με βαρυκεντρισμένα, περισσότερο τα workstations εχουν και αυτά κυριώς λόγω του πιάνου.

 

Τι ήχους θέλει να πάιζει με το συνθ? ηλεκτρονικού, ακουστικούς, κλασικούς , ροκ, εθνικ?

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Τείνω προς το Alesis Fusion HD8, καθώς μου φαίνεται πολύ καλό για all around πλήκτρο.

Το βίτσιο με τα βαρυκεντρισμένα είναι λίγο προσωπικό αλλά σε αυτές τις κατηγορίες  οι επιλογές μου φαίνονται περιορισμένες, ακόμα και σε μη βαρυκεντρισμένα.

Αυτό που θα θελα να αποφύγω είναι η επιλογή ενός πλήκτρου που θα την αφήσει ακάλυπτη για αργότερα και θα θέλει να πουλήσει ή να συμπληρώσει γρήγορα με άλλο.

Δυστυχώς δεν ξέρω τι ακριβώς στυλ θα θελε να παίξει στο μέλλον (τότε θα ήταν πολύ εύκολο να διαλέξει κάτι σε αυτά τα λεφτά όπως ισχύει και για τα υπόλοιπα όργανα).

Το σίγουρο μέχρι στιγμής είναι ροκ και όχι πολύ electric/progressive καταστάσεις.

Επίσης με το λαπτοπ θα μπλέξει γιατί δεν έχει λαπτοπ (αφενός) και δεν έχει μεγάλη ευχέρεια στον χειρισμό Η/Υ (αφετέρου). Οπότε δεν θα θελα με ένα δώρο να αναγκαστεί να αρχίσει φροντιστήρια προγραμμάτων ήχου, θα προτιμούσα ένα keyboard με καλό interface που θα της είναι πιο εύχρηστο.

Οποιαδήποτε επιπλέον πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

Φιλικά,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Fusion HD8 απ'οσο ξερω και γω ειναι καλη φαση αλλα ελπιζω να παρατηρησες οτι ζυγιζει 25kg. Θα ειναι ΟΚ με τις μεταφορες κλπ η κοπελια? Και γω το ψηνα για βαρυκεντρισμενο σε καποια φαση αλλα το παρατησα γι'αυτο το λογο.

 

Επισης θα σου προτεινα οντως να αποφυγεις την φαση laptop - θα δυσκολεψει πολυ καποιον αρχαριο- οπως και για τον ιδιο λογο να αποφυγεις και καποιο workstation - π.χ. Alesis Fusion-. Sampling, sequencing κλπ δεν χρειαζονται πιστευω σ'αυτο σημειο. Καλυτερα κινησου προς ενα απλο synth πχ

 

http://www.thomann.de/gr/roland_junog.htm

 

http://www.thomann.de/gr/roland_juno_d_limited_edition.htm

 

Οπως και να χει, για μενα keep it simple και κατα προτιμηση 61 keys.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Τείνω προς το Alesis Fusion HD8, καθώς μου φαίνεται πολύ καλό για all around πλήκτρο.

Το βίτσιο με τα βαρυκεντρισμένα είναι λίγο προσωπικό αλλά σε αυτές τις κατηγορίες  οι επιλογές μου φαίνονται περιορισμένες, ακόμα και σε μη βαρυκεντρισμένα.

Αυτό που θα θελα να αποφύγω είναι η επιλογή ενός πλήκτρου που θα την αφήσει ακάλυπτη για αργότερα και θα θέλει να πουλήσει ή να συμπληρώσει γρήγορα με άλλο.

Δυστυχώς δεν ξέρω τι ακριβώς στυλ θα θελε να παίξει στο μέλλον (τότε θα ήταν πολύ εύκολο να διαλέξει κάτι σε αυτά τα λεφτά όπως ισχύει και για τα υπόλοιπα όργανα).

Το σίγουρο μέχρι στιγμής είναι ροκ και όχι πολύ electric/progressive καταστάσεις.

Επίσης με το λαπτοπ θα μπλέξει γιατί δεν έχει λαπτοπ (αφενός) και δεν έχει μεγάλη ευχέρεια στον χειρισμό Η/Υ (αφετέρου). Οπότε δεν θα θελα με ένα δώρο να αναγκαστεί να αρχίσει φροντιστήρια προγραμμάτων ήχου, θα προτιμούσα ένα keyboard με καλό interface που θα της είναι πιο εύχρηστο.

Οποιαδήποτε επιπλέον πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

Φιλικά,

 

 

Ότι και να διαλέψει ένα είναι σίγουρο οτι θα ρίξει διάβασμα για να μάθει να το χρησιμοποιεί . Αύτο είναι και καλό γιατί θα της πάρεις και κάτι που θα κρατήσει για πολύ καιρό. Τα εράλεια που κυκλοφορούν στη αγορά είναι πολυ βαθεία και ειδικά τα workstation όπως το fusion. Εγώ έχω το Yamaha Motif es6 και ακόμα το μαθαίνω παρόλο που είμαι πολύ έμπειρος στον αν χειρίζομαι τα εργαλεία της δουλειάς. Οταν έχει όμως μπροστά σου χιλιάδες λειτουργίες θες δεν θες μαθαίνεις. 

 

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες , η επιλογή laptop είναι περισσότερο για δημιουργία μουσικη για live καταστάσεις ένα workstation στυλ fusion. Μόνο που το fusion έχει την φήμη τοι βγάζει προβληματάκια .

 

Συμφωνώ επίσης με τον προλαλήσαντα μακρία απο βαρυκεντρησμένα είναι πολυ μεγαλύτερα σε μέγεθος και πολυ πιο βαρειά. Δεν βολεύουν.

 

Πιστεύω οτι το Kotg Triton Le είναι μια πάρα πολυ καλή επιλογη μια και Korg θεωρούνται πολύ εύκολα στον χειρισμό τους. Επίσης είναι πολυ πιθανόν να βρεί και φίλη / φιλο της που να χρησιμοποιεί KORG επίσης μιας και πωλούνται πολύ στη Ελλάδα. Αλλά και το Fusion είναι σίγουρα μια πολυ καλή ιδέα. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το korg triton tr ειναι στα χρηματικά σας πλαίσια...και νομιζω οτι πρέπει να το δείτε...επισης θα σε συμβούλευα να παρετε καποιο synth το οποίο να εχει support απο διαφορες communities....Για να βρισκεις presets βοηθεια κτλ...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου