Προς το περιεχόμενο

mbox 2 pro συμβατοτητα με iMAC ?


desaviol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα αγορασα την digidesign mbox 2 pro και επειδη ειμαι ετοιμος για την αγορα του iMac 20'' (core duo 2.4).

Θα ηθελα να ξερω αν ειναι συμβατα μεταξυ τους.

Αν υπαρχουν ατομα που δουλευουν ενα τετοιο συστημα καθε πληροφορια και σχολιο θετικο η αρνητικο θα με βοηθουσε παρα πολυ.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Μετα απο πολυ καιρο τελικα αγορασα τον  imac 20'' στα 2.4.

Και αυτο που εχω να πω ειναι ΧΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.

Η apple αποφασισε να αλλαξει στην καινουργια φουρνια την  Texas instrument Firewire θυρα με μια

firewire lucent ID 5901.

Αυτο εχει σαν αποτελεσμα την πληρη ασυμβατοτητα με καρτες ηχου που χρησιμοποιουν firewire.

Τουλαχιστον εγω που εχω την mbox 2 pro  εχω προβλημα. Στο περιβαλλον τον win xp δεν την βλεπει καθολου την καρτα ηχου ενω στο περιβαλλον Leopard της mac κουτσοδουλευει (ακου μεν ηχο αν βαλω μουσικουλα η δουλεψω στο garageband αλλα pro tools η logic μαπα το καρπουζι).

 

Οποτε οποιος εχει σκοπο να παρει Imac ΠΡΟΣΟΧΗΗΗΗΗΗΗΗΗ...

 

Περιμενω σχολια η και πιθανες λυσεις του προβληματος που ισως εγω δεν γνωριζω απο το Noiz forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολυ καιρο τελικα αγορασα τον  imac 20'' στα 2.4.

Και αυτο που εχω να πω ειναι ΧΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.

Η apple αποφασισε να αλλαξει στην καινουργια φουρνια την  Texas instrument Firewire θυρα με μια

firewire lucent ID 5901.

Αυτο εχει σαν αποτελεσμα την πληρη ασυμβατοτητα με καρτες ηχου που χρησιμοποιουν firewire.

Τουλαχιστον εγω που εχω την mbox 2 pro  εχω προβλημα. Στο περιβαλλον τον win xp δεν την βλεπει καθολου την καρτα ηχου ενω στο περιβαλλον Leopard της mac κουτσοδουλευει (ακου μεν ηχο αν βαλω μουσικουλα η δουλεψω στο garageband αλλα pro tools η logic μαπα το καρπουζι).

 

Οποτε οποιος εχει σκοπο να παρει Imac ΠΡΟΣΟΧΗΗΗΗΗΗΗΗΗ...

 

Περιμενω σχολια η και πιθανες λυσεις του προβληματος που ισως εγω δεν γνωριζω απο το Noiz forum

 

Να και ένα μειονεκτημα του iMAC! Έχω τον καινούργιο iMAC αλλά χρησιμοποιώ USB.

 

Eίσαι σίγουρος οτι φταίει ο ιΜΑC , μήπως φταίνε οι drivers? Πώς γίνεται να δουλεύει Gargeband και όχι Logic? Μιλάμε για το Logic 8? Kαι πώς είναι δυνατόν να μην δουλεύει Win XP?

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Στο περιβαλλον τον win xp δεν την βλεπει καθολου την καρτα ηχου ενω στο περιβαλλον Leopard της mac κουτσοδουλευει (ακου μεν ηχο αν βαλω μουσικουλα η δουλεψω στο garageband αλλα pro tools η logic μαπα το καρπουζι).

 

 

τα protools ΔΕΝ ειναι συμβατά με leopard (μέχρι στιγμής τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 7 μηνες που κοιταω στο site της digidesign δεν εχει βγαλει drivers για το leopard οπως επισης ολους αυτους τους μηνες δοκιμαζει τους συγκεκριμενους Imac aluminium (κατα περιεργο τροπο ειναι αυτη με το αλλαγμενο firewire).

Oπως επισης ανακοινωσε drivers για τα pro tools HD στο καινουργιο περιβαλλον leopard αλλα μονο για τους mac που χρησιμοποιουν τετραπυρινο επεξεργαστη (αυτη εχουν texas instrument) και πεταει εξω οσους θελουν να τρεξουν τα pro tools HD στους imac aluminium.

Εμενα ολα αυτα μου φαινονται ΥΠΟΠΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι μαλλον οτι εχει το leopard εγκατεστημενο..

 

κ εγω εχω ενα ιδιο ιΜακ και φροντισα να βρω το 10.4 λειτουργικο.

:D

 

 

Sample Rate: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz ±1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου