Προς το περιεχόμενο

Το G5 των PC


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το μόνο σίγουρο είναι πως στην περίπτωση που δεν έχεις την απίστευτη οικονομική άνεση είναι κουτό να ρίχνεις τρελά χρήματα σε ένα μηχάνημα που έτσι κι'αλλιώς θα είναι ξεπερασμένο σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Ωραία αυτή η δήλωση αγαπητέ spirou. Δυστυχώς ισχύει πολύ περισσότερο για τα mac παρά για τα pc, καθώς αναφέρεσαι σε "τρελά χρήματα" (=φραση ταυτισμένη με τα mac). Πριν συνεχίσεις το flaming (που διαβεβαίωσες ότι δεν θα κάνεις) πες μας τουλάχιστον γιατί έχεις pc. Αν απ' την άλλη δεν το θέλεις (και το έχεις εκ' παραδρομής), τότε τι ακριβώς σε καθιστά ακριβοδίκαιο κριτή για τις δύο πλατφόρμες;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή δε θέλω να κατηγορηθώ και για προπαγάνδα υπέρ των mac και επειδή στ'αλήθεια δε βρίσκω κανένα νόημα στην σύγκριση mac-pc,αυτό το διευκρινιστικό post θα είναι το τελευταίο μου σε αυτό το topic.

 

1ον Φίλτατε Wow!,συμφωνώ ότι η "δήλωση" αυτή ισχύει περισσότερο για τα mac παρά για τα pc.Εξάλλου είναι ένας λόγος που έχω μείνει ακόμα με τον G4.Αυτό όμως δε σημαίνει πως δε μπορώ να εκφέρω γνώμη για τον G5,καθως τον έχει ο κολλητός μου.(powermacg5 dual 1.8 ).Σίγουρα όμως δε μπορώ να εκφέρω γνώμη για dual xeon & dual opteron καθώς δεν έχω ιδέα τι παίζει μ'αυτούς.

 

2ον To pc (amd thunderbird 1,2ghz) το έχω για να παίζω fifa και λίαν προσφάτως proevolutionsoccer & counterstrike(αν και δεν πολυφτουράει).

Για να μπαίνω internet,να γράφω κανα τραγουδάκι σε fruity loops,να προγραμματίζω στο visual studio και γενικά να μην είμαι αποκομμένος απο τους φίλους μου που έχουν pc.

Σίγουρα ένα pc μπορεί να είναι πολύ πιο διασκεδαστκό από ένα mac.

 

3ον Εχω μάθει να μην είμαι κολλημένος,έχω αλλάξει ένα σωρό υπολογιστές με όλους τους δυνατούς διαφορετικούς συνδυασμούς και λέω πάντα αυτό που βλέπω.Ποτέ δεν είπα οτι δεν θέλω το pc γι'αυτό παραθέτω μέρος προηγούμενου post μου που υποτίθεται ότι έχεις διαβάσει

 

...εξάλλου καθένας που έχει ασχοληθεί ΚΑΙ με mac ΚΑΙ με pc γνωρίζει τα υπέρ και τα κατά των 2 συστημάτων...

 

τουτέστιν ΚΑΙ τα δύο συστήματα έχουν υπέρ και κατά

 

και τέλος 2 άσχετα υπομνήματα

 

ps1:αναγνωριζω ότι φάνηκα λίγο ειρωνικός προς τον dither ξαναδιαβάζοντας προηγούμενο reply μου,δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.

 

ps2:αυτή η "επαγγελματική" carillon γιατί βάζει INTEL επεξεργαστες αφού είναι γνωστό τοις πάσι ότι οι AMD είναι οι κυρίαρχοι πλέον.Και γιατί τους συνδυάζει με τις "επαγγελματικές" creative-emu κάρτες;(η σε μεγάλο ποσοστό ασυβατότητα amd-emu μήπως είναι ένας μικρός λόγος,εκτός απ΄τα τεράστια οικονομικά συμβόλαια;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

forum είναι το noiz' date='τι να γράψουμε αν όχι προσωπικές απόψεις; [/quote']

Προσωπικές απόψεις γράφουμε για υποκειμενικά θέματα τα οποία αφορούν τη σύνθεση ενός υπολογιστή , τον τύπο της κιθάρας που προτιμούμε , το είδος της αγαπημένης μας μουσικής κλπ.

Σε θέματα τα οποία υπάρχουν αντικειμενικές μέθοδοι αξιολόγησης η προσωπική άποψη αν δεν συνοδεύεται από επαρκή επιχειρήματα και αποδείξεις θεωρείται στη καλύτερη περίπτωση άγνοια και στη χειρότερη παραπληροφόρηση.

 

 

δε θα κάτσω να κάνω benchmarks για να σου δείξω οτι ο δικός μου υπολογιστής είναι καλύτερος απ'τον δικό σου.ο καθένας που έχει ασχοληθέι ξέρει.

 

Οι επαΐοντες γκουρού που διεκδικούν το αλάθητο για τη προσωπική τους άποψη δεν βοηθούν στην αντικειμενική μετάδοση της γνώσης γιατί τα περνάνε όλα από το φίλτρο της υποκειμενικότητας τους. Σαν moderator λοιπόν σου κάνω ευγενική σύσταση να απαντάς με επιχειρήματα γιατί έτσι βοηθάς το διάλογο και τα threads έχουν μελλοντική αξία. Εκφράσεις όπως η παραπάνω είναι απαξιωτικές για τα μέλη του noiz. Αν βαριέσαι λοιπόν να γράψεις ένα post με επιχειρήματα ' date=' μην το γράφεις καθόλου , δεν είναι υποχρεωτικό να καταθέτεις τις απόψεις σου.

 

 

 

τα benchmarks είναι για το doom και για τους psycho-overclockers.

 

Όχι φίλε μου , τα benchmarks είναι για να προστατεύουν το καταναλωτή από τη παραπληροφόρηση. Προφανώς δεν μπήκες στο κόπο να δεις το link που πρότεινε ο yameth , γιατί εκεί δεν δείχνει doom αλλά audio plugins, audio tracks κλπ.

 

 

Εφόσον δεν έχεις επαρκή πείρα με σύγχρονα PC ( ανω των 3 GHz ) ή dual G5 και αφού δεν έχεις δικό σου τίποτα από τα δύο , γιατί είσαι τόσο απόλυτος στις απόψεις σου ?

 

ps1:αναγνωριζω ότι φάνηκα λίγο ειρωνικός προς τον dither ξαναδιαβάζοντας προηγούμενο reply μου' date='δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.[/quote']

Δεν πειράζει , δεν παρεξηγήθηκα , προσπάθησε σε παρακαλώ στο μέλλον να παραθέτεις τις απόψεις σου για τεχνικά θέματα με επιχειρήματα.

 

ps2:αυτή η "επαγγελματική" carillon γιατί βάζει INTEL επεξεργαστες αφού είναι γνωστό τοις πάσι ότι οι AMD είναι οι κυρίαρχοι πλέον.Και γιατί τους συνδυάζει με τις "επαγγελματικές" creative-emu κάρτες;(η σε μεγάλο ποσοστό ασυβατότητα amd-emu μήπως είναι ένας μικρός λόγος' date='εκτός απ΄τα τεράστια οικονομικά συμβόλαια[/quote']

 

Αν κοιτάξεις λίγο καλύτερα υπάρχει και ένα σύστημα με dual Opteron AMD. Ο λόγος που προσφέρονται πολλά συστήματα με intel και μόνο ένα με AMD είναι ενδεχομένως θέμα τακτικής πωλήσεων ή marketing. Ένα γρήγορο σύστημα με Intel κοστίζει σχεδόν το ίδιο με ένα με AMD και αν αυτό συνδυαστεί με το γεγονός ότι η πλειονότητα των αγοραστών δεν είναι ακόμα επαρκώς ενημερωμένη για τα πλεονεκτήματα της AMD, τότε βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό την εταιρία να δίνει εύπεπτες λύσεις που δεν χρειάζονται ειδική εκπαίδευση του καταναλωτή για να αγοράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι για τις τιμές...

 

Το φθηνότερο G5 έχει περίπου 1400 με φάπα. Περίπου τόσα έδωσα

για να αναβαθμήσω το pc μου (χωρίς οθόνη) και δεν τα πήρα και όλα..

¶ρα δεν βλέπω που είναι οι τρελές διαφορές στις τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φθηνότερο G5 έχει περίπου 1400 με φάπα. Περίπου τόσα έδωσα

για να αναβαθμήσω το pc μου (χωρίς οθόνη) και δεν τα πήρα και όλα..

¶ρα δεν βλέπω που είναι οι τρελές διαφορές στις τιμές...

 

Για την ακρίβεια κοστίζει 1499 δολάρια στo κατάστημα της apple και αποτελείται :

 

1.8GHz PowerPC G5

600MHz frontside bus 512K L2 cache

256MB DDR400 SDRAM Expandable to 4GB SDRAM

80GB Serial ATA

8x SuperDrive

Three PCI Slots

NVIDIA GeForce FX 5200 Ultra

64MB DDR video memory

56K internal modem

 

Με τιμές πλαισίου έφτιαξα τη παρακάτω σύνθεση που είναι σαφώς πιο γρήγορο σύστημα από το παραπάνω μηχάνημα και σου περισσεύουν και 400 ευρώ να κεράσεις σουβλάκια τα μέλη του noiz. :D

 

ATHLON 64 3500+ ΒΟΧ 2,2 GHZ 512kΒ 285.01

DDR 256MB 400MHz DDR PC3200 DIMM 36.00

HD 80 GB (7200rpm, 8MB buffer) 63.50

DVD TEAC 16x48x (IDE, BULK) 28.90

VGA GeForce FX 5200 - 128MB 60.00

DVD-RW ND3500 DUAL LAYER (BULK,16x4x16x) 72.00

Motherboard Asus K8V LAN 80.00

Floppy 3.5'' ΛΕΥΚΟ (IDE) 6.90

Modem ZOOM 56K V.92 (PCI, BULK, SOFT) 17.50

Case FULL ATX DX-01 ΛΕΥΚΟ 88.50

___________________________________________________

Σύνολο με το ΦΠΑ= 942,1 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάρει 1000άρες μνήμες διπλούς σκληρούς, ακριβή κάρτα

γραφικών κ.α.

Μου είχε βγεί το καλοκαίρι γύρω στα 1400 (τον 3500 εγώ τον πήρα

450 ευρώ τότε να φανταστείς).

 

Σύμφωνα με τα benchmarks στο site της apple, "υποτίθεται" ότι το

μικρό g5 είναι πιο γρήγορο απο ενα dual 3.2 xeon ένα athlon

64 fx-53 και ενα pentium 3.4 Επίσης έχει ήδη 64bit λειτουργικό

firewire 800, pci xpress και απ'ότι μου έχουν πει μπορείς άνετα

να καίς ένα cd και να δουλεύεις κανονικά σε κάποιο άλλο πρόγραμμα

χωρίς κολλήματα. Αυτό δεν μου έχει τύχει σε pc ακόμα.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί κάποια benchmarks είναι πιο έγκυρα

απο κάποια άλλα. Είναι πολύ απλό να υποθέσεις ότι πολλά sites μπορεί

να σπονσοράρονται απο intel/microsoft κ.α. όπως είναι και πολύ απλό

να υποθέσεις ότι η apple λέει μ@....κίες.

Πάντως χαίρομαι για το pc μου αν έχεις δίκαιο. :)

 

Θα έχω άποψη επι του θέματος μόνο όταν δουλέψω και τα δύο.

 

έχετε καμιά προτίμηση στα σουβλάκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάρει 1000άρες μνήμες διπλούς σκληρούς, ακριβή κάρτα

γραφικών κ.α.

Μου είχε βγεί το καλοκαίρι γύρω στα 1400 (τον 3500 εγώ τον πήρα

450 ευρώ τότε να φανταστείς).

Ακόμα χειρότερα για το επιχείρημα σου , αν προσθέσεις αυτά τα υλικά στον "και καλά φθηνό" mac θα πάψει να είναι φτηνός. Αν θέλεις να συγκρίνεις αντικειμενικά τα δυο συστήματα θα τα συγκρίνεις με τα ίδια υλικά.

 

Σύμφωνα με τα benchmarks στο site της apple, "υποτίθεται" ότι το

μικρό g5 είναι πιο γρήγορο απο ενα dual 3.2 xeon ένα athlon

64 fx-53 και ενα pentium 3.4

 

To quantify the performance advantages of the Power Mac G5 for audio production' date=' Apple tested Logic Pro 6.4.1. The Dell Dimension XPS, Dell Precision 650 and Alienware Aurora were tested using Steinberg Cubase SX 2.0.1. Apple created a processor-intensive workload containing multiple unique audio tracks, assigned five default reverb plug-ins to each audio track and tested each platform to see which application could play more plug-ins.[/quote']

Πρώτον. Η apple δεν χρησιμοποίησε το ίδιο πρόγραμμα για να κάνει τα τεστ της . Συγκεκριμένα χρησιμοποίησε το logic με το G5 και το cubase με το PC.Δεύτερον δεν λέει ακριβώς ποια plugins έχει χρησιμοποιήσει. Αναφέρει μόνο ότι χρησιμοποιήθηκαν με τα default reverbs τα οποία είναι ξεχωριστά για το κάθε πρόγραμμα.. Έσενα αυτό το benchmark σου φαίνεται αντικειμενικό ? Τα benchmarks της apple αποκρύπτουν πολλά.

Κάνε στον εαυτό σου τη χάρη και ξαναδιάβασε προσεκτικά εδώ , και θα δεις benchmarks με λεπτομερή στοιχεία που οποιοσδήποτε μπορεί να τα επαναλάβει και να δει αν ευσταθούν.

 

Επίσης έχει ήδη 64bit λειτουργικό

Σημασία έχει η τελική απόδοση , ποιο σύστημα είναι πιο γρήγορο και ποσά plugins μπορούμε να φορτώσουμε ταυτόχρονα χωρίς προβλήματα , εξάλλου 64 bit θα υπάρχουν και στο pc σε μερικούς μήνες παρόλαυτά τα pc είναι ήδη πιο γρήγορα.

 

και απ'ότι μου έχουν πει μπορείς άνετα

να καίς ένα cd και να δουλεύεις κανονικά σε κάποιο άλλο πρόγραμμα

χωρίς κολλήματα. Αυτό δεν μου έχει τύχει σε pc ακόμα.

Αυτό που λες είναι υπερβολή, μπορούμε να κάψουμε cd και να εργαζόμαστε παράλληλα σε άλλο πρόγραμμα εδώ και χρόνια χωρίς προβλήματα στα pc. Μη τρελαθούμε.

 

έχετε καμιά προτίμηση στα σουβλάκια?
Τρώμε τα πάντα εκτός απο μήλα :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα benchmarkings και τις πλατφόρμες. Υπάρχει ένα unofficial benchmarking test φτιαγμένο από τους χρήστες των ProTools LE, το λεγόμενο DaveC (από τον τύπο που το σκέφτηκε). Με βάση αυτό το test, δημιουργείς όσα περισσότερα audio tracks μπορείς μέχρι να φτάσεις ένα συγκεκριμένο CPU load, φορτωμένα με 5 standard effects έκαστο. Αν φτάσεις το ανώτατο όριο των 32 tracks που δίνουν τα LE αρχίζεις και προσθέτεις AUX tracks. Στη συνέχεια πατάς το REC και γράφεις σε όλα τα tracks. Αν γράψεις πάνω από 1 λεπτό, το test θεωρείται πετυχημένο.

 

Το αναφέρω γιατί απλά πρόκειται για το ίδιο πρόγραμμα, με τα ίδια effects σε δύο διαφορετικές πλατφόρμες.

 

Αποτελέσματα:

 

MAC, Dual processor 2.5 GHz, 1.5 GB RAM = 32 tracks + 10 aux

 

PC, AMD 2.8 GHz, 1 GB RAM = 32 tracks + 11 aux

 

Βρείτε πόσο στοιχίζει το καθένα :)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Dither και όχι μόνο.

 

Λοιπόν θα προσπεράσω όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά γιατί δεν είμαι ειδικός και τα βαριέμαι και λίγο. Ας υποθέσουμε ότι έχεις δίκιο και όντως τα pc είναι ίδια και καλύτερα σε σχέση με τα mac. Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ο λόγος που ασχολούμαι με το θέμα είναι καθαρά πληροφοριακός και όχι για να υποστηρίξω κάποιον ή κάτι. Απλά

προσπαθώ να λύσω τις απορίες μου.

 

Εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί να λέω ότι δεν έχω ακόμα τεκμηριωμένη άποψη για αυτό το θέμα γιατί δεν έχω δουλέψει με G5. Εσύ?

Βλέπω ότι υποστηρίζεις πολύ έντονα τις απόψεις σου, που ακριβώς στηρίζεσαι, στα benchmarks μόνο? Αν έχεις δουλέψει με G5 και έχεις βγάλει αυτά τα αποτελέσματα τότε πάω πάσο και τελειώνει εδώ η κουβέντα και σου χαρίζω και τα ηχεία μου που τα χρωστάω ακόμα.

:)

 

Επίσης δεν βρίσκω καθόλου ικανοποιητική την απάντηση σου στον jazg

όταν σου είπε ότι στα περισσότερα studios (και στη γραφιστική προσθέτω εγώ) χρησημοποιούνε mac. Οι επαγγελματίες δεν είναι γιαγιάδες και νοικοκυρές που βλέπουν λάμψη ούτε 18άχρονα που βλέπουν fame story. Οι επαγγελματίες έχουν σκοπό το σωστό αποτέλεσμα γιατί εξαρτάται το ψωμί τους απο αυτό, δεν πιστεύω ότι έχουν την πολυτέλεια για πειραματισμούς και παιχνίδια. Το φαινόμενο της υποκουλτούρας (που πια δεν είναι "υπο") δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε και δεν απαντά

στο σχόλιο του jazg.

 

Εγώ πιστεύω ότι είναι το μόνο θέμα στο οποίο δεν έχετε δώσει μια ουσιαστική απάντηση. Εγώ δεν τη ξέρω. Μπορει η apple να κάνει καλύτερες προσφορές σε επαγγελματίες και εταιρίες και γι'αυτό

να την προτιμούν.

 

Προσωπικά ότι λέω για τα mac το στηρίζω σε λεγόμενα φίλων και συναδέλφων μου πάνω σε συγκεκριμένα θέματα και λειτουργίες των μηχανημάτων, γι' αυτό και και δεν τα υϊοθετώ, απλά τα παραθέτω.

 

(Επιμένω για αυτό που είπα για το γράψιμο των CD. Αποκλείετε να μην σου

καθυστερεί το σύστημα έστω και λίγο. Εκτός κι' αν δουλεύεις το word παράλληλα.)

 

Επαναλαμβάνω: Δεν προτείνω σε κανένα τίποτα αλλά όπως εσύ θές να

ενημερώσεις το κοινό για τυχόν επιπόλαιες αγορές έτσι κι εγώ θέτω

ερωτήσεις και προβληματισμούς για να είναι πιο αντικειμενική η κουβέντα.

Επίσης με κουράζει αυτή η αντιπαράθεση όπως φαντάζομαι και εσάς.

 

 

Σας χαιρετώ και πάω να παραγγείλω σουβλάκια και να τυλίξω για δώρο

τα ηχεία μου γιατι το ξέρω ότι θα επιστρέψετε δριμύτεροι.

 

bye :)

 

ps: A! έχω ένα παράδειγμα εκ πείρας.

Έχω "παίξεϊ" αρκετά με ένα ibook (αν δεν κάνω λάθος)

και το μόνο που έχω να πώ είναι ότι είναι για πέταμα....

είναι εκνευριστικά αργό. (δεν γνωρίζω αν έχει κάποιο

πρόβλημα ή κάτι τέτοιο, πάντως είναι καινούγιο).

-Η αλήθεια να λέγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν βρίσκω καθόλου ικανοποιητική την απάντηση σου στον jazg

όταν σου είπε ότι στα περισσότερα studios (και στη γραφιστική προσθέτω εγώ) χρησημοποιούνε mac.

 

(...)

 

Το φαινόμενο της υποκουλτούρας (που πια δεν είναι "υπο") δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε και δεν απαντά

στο σχόλιο του jazg.

 

(...)

 

Εγώ πιστεύω ότι είναι το μόνο θέμα στο οποίο δεν έχετε δώσει μια ουσιαστική απάντηση.

 

1. Ποιός είναι αυτός ο jazg επιτέλους;

2. Ως συνέπεια του (1): Ποιά είναι η ερώτηση του jazg που δεν έχει ουσιαστική απάντηση;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου