Προς το περιεχόμενο

Οι "λιγότερο γνωστοί" μουσικοί.


harilatron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι σίγουρο ότι όσοι ψάχνουν το εξεζητημένο, έχουν εντρυφήσει στο κλασικό;

Ή μήπως απλά το απαξιώνουν;

Ή μήπως θέλουν απλά να το παίξουν ψαγμένοι και εναλλακτικοί;

 

::)

 

+100000^137. Έχω κάμποσους γνωστούς που, αφού είχαν εξαντλήσει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει στην "ανεξάρτητη" σκηνή, στην ηλικία των 28-30 ανακάλυψαν τους ...Beatles και τον Neil Young και πείστηκαν ότι δεν είναι uncool να ακούει κανείς τέτοια πράγματα!!  :P :P

 

Πάντως υπάρχουν και κάποιοι μουσικοί που όντως είναι ελάχιστα αναγνωρισμένοι για την αξία τους και την προσφορά τους, και καλό είναι να υπάρχει κάποιο thread να μας θυμίζει την ύπαρξή τους που και που (π.χ, χάρηκα πολύ όταν είδα το κλιπ του Martin Taylor στο thread με τους κιθαρίστες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  εγω νομιζω οτι δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα για καποιον που του αρεσει η μουσικη απο το να ψαξει τα παντα στα ειδη που του αρεσουν και να ακουσει οσο το δυνατον περισσοτερα (ειτε ειναι μουσικος ειτε απλος ακροατης). αν ασχολειται και με καποιο οργανο, τοτε απο αυτο το πραγμα εχει να κερδισει ακομα περισσοτερα. μετα απο 20 χρονια κιθαρας, πιστευω οτι τα τρια πιο χρησιμα πραγματα για να βελτιωθει ενας μουσικος ειναι: παιξιμο με κοσμο, μελετη στο οργανο, και ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ. οσους καλους μουσικους εχω γνωρισει, ολοι ηταν γνωστες με μεγαλο βαθος και ευρος της μουσικης που παιζανε.

 

  σκεψου καποιον που παιζει blues ας πουμε, και εχει ακουσει 20 γνωστους μπλουζιστες. αν καποια εποχη ασχοληθει και ακουσει ολους τους παλιους και αγνωστους, και ολα τα στυλ blues, θα ειναι καλυτερο γι αυτον απο χρονια μαθηματων κιθαρας.. και επισης ολα τα μαυρικα, απο gospel μεχρι hip-hop απεχουν μεταξυ τους πολυ λιγοτερο απο οτι φαινεται, οποτε υπαρχει απειρο πραγμα για ακουσμα. ειδικα αν ζεις σε μια χωρα σαν την ελλαδα, οπου δεν υπαρχει και μεγαλη σκηνη live.

 

  βεβαια καθε πραγμα θελει το χρονο του, και ειναι κομματακι δυσκολο οταν σκαει ενας σκληρος με 1000 cd απο ενα φιλο να μη χασεις τη μπαλα.. παντα θεωρουσα ομως οτι το χειροτερο πραγμα που μπορει να συμβει σε εναν μουσικο ειναι να ξερει περισσοτερα στο οργανο απο οτι στη μουσικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σύμφωνοι. Απλά.... όταν θέλω κάτι διαφορετικό,  ακούω φωνές, κρουστά, πνευστά, ηλεκτρονικά όργανα και ό,τι άλλο βρω μπροστά μου. Όχι ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ από τους χιλιάδες παιχταράδες (<--το εννοώ) που παίζουν πάνω-κάτω τα ίδια ...

 

και γω χαριλαε ακριβως το ιδιο κανω. για την ακριβεια η κιθαριστικη μουσικη με την κλασικη εννοια μου προκαλει υπνηλία τον τελευταιο καιρο, αλλα αυτο ειναι ξεκαθαρα θεμα προσωπικου γουστου  και διαθεσεων.

 

εχει να κανει και με το πως αντιλαμβανεται κανεις τη μουσικη. παρατηρω οτι πολλοι στο νοιζ ακουν και κρινουν απ τη σκοπια του κιθαριστα(δεν ειναι κακο αυτο φυσικα). εγω προτιμω να ακουω μουσικη σαν απλος ακροατης, δηλαδη ψαχνω και ακουω οτιδηποτε μου κεντρισει το ενδιαφερον, ειτε ειναι κιθαρα ειτε καλως συγκερασμενο κλειδοκυμβαλο, ειτε ειναι βιρτουοζιτε ειτε οχι κλπ. απο κει και περα βεβαια σε τετοια πραγματα ισχυει το "περι ορεξεως" οποτε δεν εχει και μεγαλο νοημα να αναλυσω παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   το χειροτερο πραγμα που μπορει να συμβει σε εναν μουσικο ειναι να ξερει περισσοτερα στο οργανο απο οτι στη μουσικη..

 

 

ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ . ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ. ! ;)

www.mariolaz.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με mechmg93 οτι δεν πρεπει να ακουμε μονο κιθαριστικη μουσικη...κι εγω αυτο κανω αλλωστε...μπορουμε ομως να ακουμε και κιθαριστικη μουσικη....το ενα δεν αναιρει το αλλο....το συμπερασμα ειναι οτι οσο περισσοτερη και διαφορων ειδων μουσικη ακουμε τοσο αναπτυσεται η μουσικοτητα μας...και αυτο γινεται ειτε υποσυνειδητα, ειτε προσπαθωντας να αναπαραγουμε αυτο που ακουσαμε....ας μην διαχωριζουμε ομως τη μουσικη σε κιθαριστικη η μη και σε σολιστικη η μη....η μουσικη ειναι εννιαια και καλο ειναι ως εννιαια να την ακουμε και να την αντιμετωπιζουμε...(και εκτος των αλλων, η μουσικη ειναι ισως το καλυτερο "φαρμακο" για την ψυχη μας)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  το χειροτερο πραγμα που μπορει να συμβει σε εναν μουσικο ειναι να ξερει περισσοτερα στο οργανο απο οτι στη μουσικη..

 

 

ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ . ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ. ! ;)

+10000000000000000000000000000

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου