Προς το περιεχόμενο

Σωστή επιλογή μεγέθους Studio Monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ανάμεσα στα TASCAM VL-A5 και στα TASCAM VL-A8 τα οποία ακόμα δεν έχουν κυκλοφορήσει στην αγορά.

Το δωμάτιο μου είναι 12 τ.μ. όπως θα δείτε στη κακοσχεδιασμένή κάτοψη του δωματίου μου παρακάτω.

Σε μάυρο φόντο είναι στο σχήμα του δωματίου μου, σε γκρι το γραφείο, σε πετρόλ η καρέκλα και σε κόκκινο η θέση στην οποία θα τοποθετηθούν τα Studio Monitors.

 

Το ερωτήματά μου είναι τα εξής:

 

Ποιά από τα 2 Studio Monitors που προανέφερα θεωρείτε πως είναι ιδανικά για το δωμάτιο μου;

Τα TASCAM VL-A8 μήπως παραείναι μεγάλα για το συγκεκριμένο χώρο;

 

 

11287138vp2.jpg

 

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ειναι πολύ τα 140watt που δίνουν τα 8αρια για 12τμ χώρο.Τα 5άρια θα σε βολέψουν τέλεια και με πολύ ένταση. Αν παρόλα αυτά παίζει στο χώρο να κάνεις και τζαμαρίσματα με φίλους και πάει λέγοντας εκεί καλό ειναι να υπάρχουν 8αρια ώστε να σηκώνουν πιο άνετα πολλά όργανα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρόλα αυτά παίζει στο χώρο να κάνεις και τζαμαρίσματα με φίλους και πάει λέγοντας εκεί καλό ειναι να υπάρχουν 8αρια ώστε να σηκώνουν πιο άνετα πολλά όργανα...

 

Μπα, δε παίζει αυτό το ενδεχόμενο.

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω οκτάρια.Πήγαινε κάπου που μπορείς ν'ακούσεις monitors και σύγκρινε ίδιας εταιρείας 5αρια και οκτάρια.Τα πρώτα θα σου φανούν αστεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όπως και να χει ίσως είναι καλύτερα να πάρεις 8άρια ώστε να ξεμπερδέυεις διαπαντώς. Θα έχουν φουλ ενταση, ωστε και στο μέλλον αν θελήσεις να εξελίξεις το στουντιό σου να υπάρχουν αυτά και να σου κάνουν άψογη δουλειά. Καλό να επενδύεις σκεφτόμενος και το μελλον σε τέτοια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 για τα 8".

Η ενταση ρυθμιζεται απο το ηχειο.Στη δουλεια εχω τα M-audio BX-8a (130Watt!!!) και το volume τους το εχω

στη μεση.

Με τα 5" αργα ή γρηγορα θα διαπιστωσεις πως οι χαμηλες συχνοτητες δεν "βγαινουν" πραγμα που

αρχικα θα σε οδηγησει σε "bass heavy" μιξεις και στη συνεχεια ειτε σε αγορα subwoofer ειτε σε αντικατασταση

των ηχειων  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1000 για τα 8".

Η ενταση ρυθμιζεται απο το ηχειο.Στη δουλεια εχω τα M-audio BX-8a (130Watt!!!) και το volume τους το εχω

στη μεση.

Με τα 5" αργα ή γρηγορα θα διαπιστωσεις πως οι χαμηλες συχνοτητες δεν "βγαινουν" πραγμα που

αρχικα θα σε οδηγησει σε "bass heavy" μιξεις και στη συνεχεια ειτε σε αγορα subwoofer ειτε σε αντικατασταση

των ηχειων  ;)

 

Είμαι ο τελευταίος που θα εκφέρω ιδία άποψη για το ποιά είναι τα καταλληλότερα monitor. Απλά να υπενθυμίσω ότι απαιτείται πάντα μία περίοδος εκμάθησης των monitor (+του χώρου κλπ). Μπορεί κανείς στη συνέχεια να ξέρει πως πρέπει να ακούγεται η μείξη του από τα δικά του monitor ώστε να παίζει σωστά όταν την ακούσει από άλλα συστήματα. Αν τα μονιτόρ σου δεν αποκρίνονται καλά στις πολύ χαμηλές, αργά η γρήγορα θα μάθεις να μην τις "σπρώχνεις" παραπάνω από όσο πρέπει. Το subwoofer δεν πρόκειται να σε σώσει. Αντίθετα μπορεί να σε οδηγήσει στο αντίθετο αποτέλεσμα.  Κι αν είναι να "μάθεις" κάποιο σύστημα.... γιατί να μην "μάθεις" ένα σετ monitor που είναι πιο προβλέψιμο από το ίδιο σετ μαζί με το subwoofer?  :)

 

Δες και τις σχετικές παρατηρήσεις του npap εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=11611.0

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 5άρια είναι σίγουρα αξιοπρεπέστατα για το χώρο σου.

Τα λιγότερα-περισσότερα μπάσα από τις διαφορετικές διαμέτρους μεγαφώνων δεν πρέπει να δημιουργήσουν πρόβλημα στη μίξη, αρκεί να μάθεις τον ήχο τους και να "φαντάζεσαι-αντιλαμβάνεσαι" το αποτέλεσμα.

 

Ο ιδανικός συνδιασμός που θα πρότεινα για το χώρο σου είναι τα 5ιντζα και έναν switch για A/B δοκιμές με subwoofer.

Αν όμως στο κενό χώρο, ακριβώς πίσω από την καρέκλα του γραφείου μπει καμιά πολυθρόνα-καναπές, πήγαινε για τα 8άρια...  :-X

 

Άλλωστε ξεκουράζει πολλές φορές να κάτσεις λίγο πιο μακριά, σε διαφορετική θέση και να ακούσεις ξανά το αποτέλεσμα.  ::)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου