Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τα midi channels στο cubase!


Grindian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Έχω να αναφέρω ένα πρόβλημα με τα midi κανάλια στο cubase και ελπίζω σε κάποια βοήθεια μέσα από το forum.

Καταρχήν να αναφέρω τι "κατέχω". Έχω ένα laptop acer aspire 1682, κάρτα ήχου tascam us-122 usb, midi keyboard m-audio keystation 49 και εξωτερικό hard disc unibrain 120 gig.

Το πρόβλημα είναι το εξής:

Ξεκινάω από το cubase new project και default.

Το πρόβλημα είναι όταν επιχειρώ να γράψω με πάνω από 4 midi κανάλια και τη σχέση τους με τα VST instruments.

Δηλαδή για παράδειγμα επιλέγω:

midi 1- το "a" VST instrument

midi 2- το "b" VST instrument

midi 3- το "c" VST instrument

midi 4- το "d" VST instrument

Ηχογραφώ κανονικά και μέχρι εκεί καλά...

Όταν προσπαθώ να γράψω και σε ένα πέμπτο midi κανάλι βάζοντας ένα ακόμα διαφορετικό "e" VST instrument τότε το midi keyboard μου δεν ανταποκρίνεται και δεν ακούγεται τίποτα. Το ίδιο συμβαίνει όταν προσπαθώ να το παίξω "χειροκίνητα" μέσα από τον υπολογιστή.

Δοκιμάζω κάτι άλλο...

Προσπαθώ να ηχογραφήσω σε ένα πέμπτο midi κανάλι χρησιμοποιώντας ένα από τα πρώτα "a", "b", "c" ή "d" instruments που έχω ήδη χρησιμοποιήσει. Τότε το keyboard ανταποκρίνεται και παίζει.

Αν για παράδειγμα όμως έχω χρησιμοποιήσει στο πέμπτο κανάλι το "d" VST instrument που έχω χρησιμοποιήσει ήδη στο τέταρτο κανάλι έχοντας επιλέξει όμως ένα διαφορετικό ήχο από αυτόν που είχα ηχογραφήσει στο τέταρτο κανάλι, τότε γυρνώντας στο τέταρτο έχει "περάσει" και εκεί τον διαφορετικό ήχο που είχα χρησιμοποιήσει στο πέμπτο κανάλι!

Δηλαδή δε με αφήνει να ηχογραφήσω σε πάνω από 4 κανάλια με πάνω από 4 διαφορετικά VST instruments, αλλά και όταν χρησιμοποιώ ένα από τα πρώτα 4 σε κάποιο πέμπτο κανάλι, αυτό επηρεάζει το κανάλι που έχει γραφτεί ήδη!

Προσπάθησα να γίνω όσο πιο κατανοητός γίνεται και ευχαριστώ εξαρχής όποιον μπορεί να βοηθήσει και είχε την υπομονή να διαβάσει το κείμενο.

Περιμένω λοιπόν! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν προσπαθώ να γράψω και σε ένα πέμπτο midi κανάλι βάζοντας ένα ακόμα διαφορετικό "e" VST instrument τότε το midi keyboard μου δεν ανταποκρίνεται και δεν ακούγεται τίποτα. Το ίδιο συμβαίνει όταν προσπαθώ να το παίξω "χειροκίνητα" μέσα από τον υπολογιστή.

 

Πιθανόν να μην το σηκώνει ο επεξεργαστής σου' date=' αλλά διάβασε και παρακάτω. (τι επεξεργαστή και πόση μνήμη έχεις; )

 

Επίσης, αν επιλέξεις κάποιο από τα 4 πρώτα (με το 5ο φορτωμένο) παίζει;

 

¶νοιξε και το παράθυρο VST Performance και δες τι γίνεται με την CPU.

 

Αν για παράδειγμα όμως έχω χρησιμοποιήσει στο πέμπτο κανάλι το "d" VST instrument που έχω χρησιμοποιήσει ήδη στο τέταρτο κανάλι έχοντας επιλέξει όμως ένα διαφορετικό ήχο από αυτόν που είχα ηχογραφήσει στο τέταρτο κανάλι, τότε γυρνώντας στο τέταρτο έχει "περάσει" και εκεί τον διαφορετικό ήχο που είχα χρησιμοποιήσει στο πέμπτο κανάλι!

 

Το πιο πιθανό είναι να έχεις ορίσει το ίδιο channel (στο out των MIDI tracks). Δήλωσε 2 διαφορετικά channels.

 

Κάνε το εξής: βάλε ένα VST και στα 5 tracks και δες αν δουλεύει. Φρόντισε να βάλεις διαφορετικά channels στο κάθε MIDI track. Επέλεξε και διαφορετικά patches για κάθε track.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γεράσιμε ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα προσπαθήσω το απόγευμα να βρω μια άκρη.

Το laptop μου έχει επεξεργαστή centrino 1,7 και μνήμη στα 512.

Ελπίζω να μη φταίει αυτό...

Δε νομίζω ότι πάντως ότι είναι πρόβλημα τα midi out. Χωρίς να είμαι και κανάς γνώστης του cubase αφού είμαι καινούργιος στην ιστορία αυτή, νομίζω ότι "πράτω σωστά" καθώς από το f11 επιλέγω από εκεί για κάθε κανάλι το κάθε VST-instument ξεχωριστά.

Θα το ψάξω σύμφωνα με αυτά που μου είπες και θα επανέλθω.

Thanx! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι "πράτω σωστά" καθώς από το f11 επιλέγω από εκεί για κάθε κανάλι το κάθε VST-instument ξεχωριστά.

 

Με το F11 φορτώνεις τα VST, δεν επιλέγεις το channel του MIDI από το οποίο θα στέλνονται τα events. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι από τα properties του κάθε MIDI track να επιλέξεις το channel (εκεί που λέει "chn"). Και πες μας.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου