Προς το περιεχόμενο

Είναι καλά τα πληκτρα μου;


ex-15y.laikospliktras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και λέμε Vintagiles με τον παλιό μου γείτονα στην κρήτη (μέλος room101 στο νοιζ) γυρω στ 15 γράφαμε hip-hop (τουλάχιστον εμεις το καναμε στ 15) κ που λεφτά για μικρόφωνο??? Γκαρίζαμε μέσα στ ηχείο της κιθάρας και γράφαμε απο το μαγνήτη της φωνητικά! Λούπες απο το hip-hop ejay το οποίο θυμάμαι έριχνε το pitch μαζί με την ταχύτητα και μου την έσπαγε που έπαιζα μι στην κιθάρα και ακουτανε σι χαμηλά. Που να το φανταστώ ότι θα τπ έκανα επίτηδες μετα απο 3 χρόνια!!!

 

Τωρα σοβαρά: Όσο δεν ξέρεις ότι δεν υπάρχει κάτι καλύτερο απο αυτο που έχεις έισαι ευτυχισμένος με το Gear σου. Εμεις σε μικρή πόλη τότε, χωρίς ίντερνετ που να τα μαθαίνουμε αυτα...

 

Η υπέρβαση έγινε όταν πήρα την Clavinova που είχε ενσωματωμένο sequencer και έγραφες σε Midi στ δισκέτα. ΕΚεί να δείς χαρές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διπλό deck και overdubs :)

 

Και αν δεν έπαιζες σωστά, πάμε πάλι... ενώ τωρα...

Ειχε πολυ πλακα και ομολογω πως απο τοτε μεχρι σημερα λησμονω αυτες τις μερες..που σημασια δεν ειχε ο ηχος αλλα το αποτελεσμα..

+1

 

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετώ τους νέους players! ..... στην ηλικία των 15 θεωρούσα τιμή και ευθύνη μεγάλη να παίζεις keyboards και είχα τα Korg Trident,Ms10,SQ10,Lp10 και Sigma.Βέβαια μιλάμε για την εποχή του 80 Τέλος όσο για τα synth που έχεις είναι καλά αρκεί βεβαια να τα αξιοποιείς σωστά ,τα όργανα δεν κάνουν τον μουσικό ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στα 9 πήρα το PSR 20 (το οποία έπαψε να δουλεύει πέρυσι για πρώτη φορά σε 20 χρόνια !!!! )στα 28 μου το πρώτο μου σύνθ ,το MicroKorg (το οποίο πούλησα πριν κλείσει χρόνο). Πειράζει????

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ξεκινησα τη μουσικη τα συνθια κοστιζαν το φτηνοτερο ενα εκατομμυριο δραχμες,,τρελα λεφτα για τοτε τη δεκαετια του 80..

ξεκινησα με μια amiga 500 και το octamed για οσους θυμουνται και step by step με δειγματα 8μπιτα..

το αποτελεσμα με τοσο φτωχα μεσα ειναι εντυπωσιακο,φαντασια να εχεις και μπορεις να φτιαξεις μουσικη ακομα και απο το μπιπ μπιπ του τηλεφωνου  (αληθεια τι κυματομορφη ειναι αυτη?pulse?)

τωρα που το δολαριο εχει ξεφτυλιστει βρισκεις εργαλεια με 400 ευρω (jd-800).

τωρα που εχω 13 synths μερικες φορες αισθανομαι οτι ειναι διακοσμητικα στοιχεια,,μπορεις να κανεις φανταστικη δουλεια και με πιο απλα πραγματα...

 

τα μηχανηματα που εχεις ειναι υπεραρκετα προς το παρον.

οταν βγαζεις λεφτα στο μελλον ξεκινα τη συλλογη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ ξεκίνησα με ένα casio (χωρίς midi) και amiga1200 με octamed! Μάλιστα παράγγελνα και δισκέτες με samples ή χρησιμοποιούσα άλλα απο άλλα mods, oversampling και άγιος ο θεός. Μετά αγόρασα και ένα sampler για την amiga και έφτιαχνα και τα δικά μου. Απίστευτες εποχές που η δημιουργία χτυπούσε κόκκινο, δε μπορώ να πω ότι έχω την ίδια όρεξη - χρόνο που είχα τότε σε σχέση με τώρα παρόλο που τώρα έχω όσα τότε ονειρευόμουν...

Έτσι χάθηκαν οι πανελλήνιες κύριοι  ;D ;D . Γι αυτό νέοι εκμεταλλευτείτε αυτά που έχετε τώρα ποτέ δεν είναι καλύτερα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω με ένα YAMAHA PSS-220 ξεκίνησα, μάλλον από Νάκα μου το είχαν πάρει και έπαιζα λαϊκά/δημοτικά κλπ μετά από λίγο καιρό.

 

Μετά πήρα κιθάρα (epi lp) και κάναμε πρόβες με ένα φίλο που είχε ένα CASIO το οποίο είχε ενσωματωμένο κάτι σαν sampler, έγραφες ένα ήχο και έπαιζες με αυτόν στα πλήκτρα. Πέρναγα μια νότα από τον neck της κιθάρας με κλειστό το tone και αυτό ήταν το μπάσο μας. Αυτός αναλάμβανε και τα ντραμς με τους ήχους του CASIO. Γινόταν καλό πανηγύρι με αυτόν τον τρόπο, αν βρω καμιά καφροπρόβα θα ανεβάσω να γελάσετε.

 

Ουγκ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω με ένα YAMAHA PSS-220 ξεκίνησα, μάλλον από Νάκα μου το είχαν πάρει και έπαιζα λαϊκά/δημοτικά κλπ μετά από λίγο καιρό.

 

Μετά πήρα κιθάρα (epi lp) και κάναμε πρόβες με ένα φίλο που είχε ένα CASIO το οποίο είχε ενσωματωμένο κάτι σαν sampler, έγραφες ένα ήχο και έπαιζες με αυτόν στα πλήκτρα. Πέρναγα μια νότα από τον neck της κιθάρας με κλειστό το tone και αυτό ήταν το μπάσο μας. Αυτός αναλάμβανε και τα ντραμς με τους ήχους του CASIO. Γινόταν καλό πανηγύρι με αυτόν τον τρόπο, αν βρω καμιά καφροπρόβα θα ανεβάσω να γελάσετε.

 

Ουγκ.

 

αυτο λες??εο ειχα κι εγω

img?s=MLA&f=30678131_7099.jpg&v=P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου