Προς το περιεχόμενο

Πως θα συνδέσω τα πλήκτρα μου? & αγορά ηχείων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε όλους!

 

Έχω ένα Roland VA-76 και ένα Yamaha MM6 (σύντομα θα το έχω).

 

Θα ήθελα να σας ρωτίσω πως θα συνδέσω τα όργανα μεταξύ τους?

Τι καλώδια πρέπει να αγοράσω?

 

Επίσης τα active monitors ηχεία που θα πάρω θα πρέπει να τα βάλω σε ξεχωριστό ενισχυτή?

 

 

Αυτά τα ηχεία καλά είναι για τα πλήκτρα μου?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977637&product=1031945

 

είναι δυο ηχεία ή μόνο ένα και έχουν βάλει τέτοια φοτο?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να συνδέσεις τα πλήκτρα μεταξύ τους? Αν θες να συγχρονίσεις τα arpeggiators ή να χειρίζεσαι το ένα με τα πλήκτρα του άλλου τότε χρειάζεσαι MIDI καλώδια...Άλλη σύνδεση δε μπορώ να σκεφτώ μεταξύ δυο πλήκτρων.

Απλά επειδή είναι δυο καλό θα ήταν να τα περάσεις από μια κονσολίτσα, για να τα οδηγείς ταυτόχρονα στα ηχεία...

 

Τα ηχεία δεν τα ξερω, αλλά σίγουρα είναι δύο. Δεν πωλούνται ποτέ τα monitors με το κομμάτι...Πάντα πάνε σαν τους Χιώτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορείς να κάνεις με αυτά τα δύο είναι να συνδέσεις το midi in του ενός με το Midi out του άλλου και to ανάποδο. Χρειάζεσαι 2 midi (πενταπολικά). Για ποιό λόγο θέλεις να το κάνεις αυτό? νομίζω ότι είναι λόγω ενθουσιασμού... Πάρ' το πρώτα δούλεψε το λιγάκι και μετά βλέπεις για τα παπατζηλίκια....

 

Όταν λές ότι τα ηχεία είναι active αυτό σημαίνει ότι ο ενισχυτής του είναι ήδη μέσα στο σκάφος του ηχείου, άρα δεν χρειάζεσαι ξεχωριστό ενισχυτή...

 

Τα ηχεία είναι φτηνά και καλούτσικα αν και δεν αναφέρει πολλά χαρακτηριστικά. Μην περιμένεις να σηκώνεις την γειτονιά πάντως.. είναι για σένα...

αυτό που με παραξένεψε είναι το εύρος των συχνοτήτων που μπορεί να παίξει

το ηχείο...Απο 60Hz έως 30KHz      το 60Hz είναι πολύ άρα χάνεις κάποιες μπάσες συχνότητες.. το 30.000 είναι υπερβολή... Πρώτη φορά βλέπω τοσο πολύ σε ηχείο..

Το ανθρώπινο αυτί θεωριτικά σε καλή κατάσταση και μετα βίας ακούει μέχρι τις 20.000

Απο 16.000-20.000 οι άνθρωποι ακούνε λίγα πράγματα αλλά δεν σημαίνει πως δεν χρειάζεσαι αυτές τις συχνότητες... 

 

 

Γιατί δεν ρωτάς τον αγιοβασίλη που θα σου το φέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o άγιος βασίλης για εμένα ήρθε λίγο πιο νωρίς και μου έφερε το roland  ;D

 

Τα ηχεία γενικά καλά είναι?Να τα πάρω ή θα απογοητευτώ?γιατι τώρα έχω το roland συνδεδεμένο απο την έξοδο τον ακουστικών και έχω βάλει τα ηχεία του υπολογιστή.

Θα δω καμια διαφορά αν πάρω αυτα τα Monitors?

 

 

Όχι δεν νομίζω πως θέλω να τα συνδέσω απο ενθουσιασμό...

Απλα δεν μπορώ να αγοράσω και κονσόλα (αλήθεια πόσο έχει μια φτηνή και καλή κοσνόλα ίσα ισα η δουλειά να γίνει?).

 

Κάποιος μου είπε να βάλω το mm6 στο mic του va76 και να του δώσω και λίγο reverb και να συνδέσω το va στα ηχεία.

 

Να το κάνω?Δεν θέλω να παιζω στο πληκτρολόγιο τους ενος απο το άλλο απλά ο ήχος με ενδιαφέρει...

 

Γενικά σε αυτα τα ηχεία στο λινκ πως θα συνδέσω τα πλήκτρα μου?

 

 

Ευχαριστω για τις απαντήσεις και αυτές που μου δώσατε και αυτες που ακολουθούν ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω να έχεις καλύτερο ήχο από τα ηχεία του υπολογιστή.. αν και δεν ξέρω τι ηχεία έχεις. Anyway.. τα ηχεία γιατί τα παίρνεις για να κάνεις κάποια δουλειά ή για να περνάς καλά εσύ όταν παίζεις? Ανάλογα με αυτό που θες θα μείνεις ευχαριστημένος η όχι.

Δυο ηχεία πουλάνε στο plaisio λογικά. Το λέει σε ένα σημείο στα χαρακτηριστικά στο link που έγραψες αν δεν κάνω λάθος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/tascam_vla5.htm

 

Εδώ είσαι.Για τους λόγους που έπρεπε κάποιος να έχει και το προηγούμενο μοντέλο της.Αλλιώς: http://www.thomann.de/gr/fostex_pm05_mkii.htm γιατί είναι κρίμα να χεις κάτω απο 5άρι γούφερ.Δεν θα κάνεις τπτ απο ήχο και θα θές να τα αλλάξεις.

Επίσης Αριθμός Ηχείων 2.0(λέει το πλάισιο στα χαρακτηριστικά.)

 

neeq οεο εδώ θα τα χαλάσουμε.Μην παραπληροφορείς.Να λές τα φτηνά πανε σαν τους χιώτες όχι όλα.

Τα ηχεία δεν τα ξερω, αλλά σίγουρα είναι δύο. Δεν πωλούνται ποτέ τα monitors με το κομμάτι...Πάντα πάνε σαν τους Χιώτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω να έχεις καλύτερο ήχο από τα ηχεία του υπολογιστή.. αν και δεν ξέρω τι ηχεία έχεις. Anyway.. τα ηχεία γιατί τα παίρνεις για να κάνεις κάποια δουλειά ή για να περνάς καλά εσύ όταν παίζεις? Ανάλογα με αυτό που θες θα μείνεις ευχαριστημένος η όχι.

 

+1000.Αν είναι για να γουστάρεις μην τα πετάς τα λεφτά.Αν έχεις σκοπό να μιξάρεις και να συνθέσεις πάρε μόνιτορ.Στην τελική για αρχή βολέψου με αυτά που έχεις ή βάλε απο το στερεοφωνικό του σπιτιού σου που λογικά θα είναι καλύτερα απο τα 2 του υπολογιστή.(εξαρτάται πάλι αν είναι 2 ή 2.1 και ποια μάρκα-μοντέλο είναι για να πεις ότι θα είναι χειρότερα απο ένα mini-hifi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχεία που έχω τώρα (του υπολογιστή) είναι κάτι Logitech 2.1, καλα είναι δν λέω αλλα αν τα βάλω δυνατά παραμορώνει...

 

 

Δεν θα κάνω κανένα mix κτλ.Απλά για να έχω καλό ήχο στο σπίτι που παίζω υα θέλω.

 

Τότε κραταω τα λεφτά μεχρι να μαζ'εψω για να πάρω αυτα που λέει στο λινκ ο trigga.

 

 

Να ρωτίσω και κάτι ακόμα αυτό το thoman έχει κατάστημα στην Ελλάδα?

Δηλαδή για να τα αγοράσω απο το thoman υπάρχει κάποιος τρόπος εκτος απο την πιστωτική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερμανία μόνο δυστυχώς.Υπάρχουν κιάλλα ιντερνετικά μαγαζιά ίσως και πιο φθηνα απο αυτόν.

 

Τρόποι πληρωμής μέσω πιστωτικής,μέσω χρεωστικής, μέσω τραπεζικού εμβάσματος.

 

Οι περισσότεροι αυτά έχουν.Κάποιοι έχουν και με αντικαταβολή αλλά νομίζω ανεβαίνει το κόστος παραπάνω με αυτόν τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου