Προς το περιεχόμενο

Όχι αλλο ποντίκι!!! (Controller)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφορουμίτες δεν την παλεύω άλλο με το ποντίκι και πάω για αγορά controller.

Διαβάζοντας το forum πέτυχα ένα post για το mackie baby το οποίο δεν μπορώ να βρω πουθενά!

Ξέρει κανείς περί του θέματος? Το έχουν αποσύρει?

 

Γενικά τι προτείνετε για έναν καλό controller (το οικονομικό είναι open αλλά μη πάμε και στα 3000 :p)

 

Ακόμα θέλω να τονίσω οτι γράφω πάρα πολύ wide automation ... Volume faders και pan pots πάνω κάτω δεξιά αριστερά ΣΑΝ ΤΡΕΛΑ!

 

Δεν θα τα φτύσει ο controller με τόσο 'σανίδωμα' ?

 

thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υποθέτω ότι μιλάς για κάτι με motorized faders και τέτοια, ναι; Εγώ πάντως με βάση αυτά θα σου απαντήσω! ;D

 

Αν μπορείς να διαθέσεις τα λεφτά που κοστίζει, το Mackie Control Universal Pro είναι φοβερό! Έχει τέλεια ποιότητα κατασκευής, interface σαν πραγματική κονσόλα και τα καλύτερα faders που έχω αγγίξει ποτέ μου. Να μην έκανε και 1300 ευρώ το ρημάδι... ::)

Άλλη ωραία λύση είναι το Digidesign Command 8, σχεδόν όσο καλό είναι και το Mackie αλλά πιο οικονομικό (γύρω στα 800 ευρώ).

 

Αν θέλεις κάτι πολύ οικονομικό, είχα πάρει πριν λίγο καιρό το Behringer BCF-2000 και για τα λεφτά του είναι πάρα πολύ καλό, δες και αυτή τη λύση.

 

Υ.Γ. Έβγαζε παλιότερα η Tascam το US-2400 που ήταν φανταστικό! Γιατί το σταματήσανε ρε γμτ... >:(

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για motorized λέω :)

Θα τσεκάρω το Digidesign να δω τι λέει.. για το mackie έχω ακούσει από πολύ κόσμο οτι είναι top :)

Πολλά τα φράγκα αλλά και με το ποντίκι δεν γίνετε δουλειά, μου την έχει δώσει :/

Δηλαδή ανταποκρίνονται άνετα στα wide automation όλα αυτά ?

Να δουλεύουν πάνω κάτω με πολύ γρήγορους ρυθμούς και για πολύ ώρα?

 

Να κάνω πέτρα την καρδιά και να το αδειάσω το πορτοφόλι, αλλά μη τα φτύσει σύντομα γιατί μετά θα έχουμε εγκεφαλικά ..

 

EDIT: Καλά μας κατασκοπεύει ο thomannos? Με το που πάω στο site Βλέπω το Digidesign στην αρχική!!! χχα!

Έρωτας!!! φαίνεται super αλλά λέει

 

'motorfader controller for ProTools LE/TDM, standalone MIDI controller mode for other sequenzer programs'..

 

Λογικό να δώσει περισσότερη προσοχή στα protools αλλά θα είναι εξίσου συμβατό με cubase, live κτλ?

I like it any way!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν συνεργάτης σε περιοδικό και ιδιοκτήτης στούντιο ηχογραφήσεων είχα την ευκαιρία να δώ πολλούς controller και έχω να πω ότι ελάχιστοι και πανάκριβοι έχουν κάποια χρησιμότητα οι άλλοι είναι όλοι άχρηστοι.

Όχι γιατί χρειάζεται να είναι ακριβώς ένας controller για να είναι καλός αλλά γιατί σε αντίθεση με τους κατασκευαστές digital desk δεν έχουν πάρει μυρωδιά τι χρειάζεται ένας ηχολήπτης για να δουλέψει σωστά.

Δεν θέλω να επεκταθώ περετέρω απλά θα σου πω ότι το μάτι σου θα πηγαινοέρχεται ανάμεσα σε οθόνη και contoller μέχρι που θα το πάρεις απόφαση και θα τον πετάξεις και θα γυρίσεις στο mouse και θα σου αναφέρω έναν από τους πολλούς λόγους. Όταν ένα όργανο ακούγεται για να καταλάβεις πιο είναι μέσα σε μια μίξη από πολλά ομοειδή πράγματα θα κοιτάξεις την οθόνη για να δεις πιο meter κουνήθηκε και μετά θα κοιτάξεις το controller για να βρείς την σελίδα και να σηκώσεις το fader. Πίστεψέ με μετά από 20 φορές θα προτιμήσεις να σηκώσεις το fader που σε κοιτάζει με τα αθώα ματάκια του ακριβώς δίπλα από το meter στην οθόνη.

Υπάρχουν controller που κάνουν την δουλειά σωστά αλλά κάνουν και 150 χιλιάρικα όπως αυτή η κονσόλα (Studer vista 5) που έχω εδώ μπροστά μου στο Mega Channel όπου δουλεύω τα τελευταία 13 χρόνια.

Στην αγορά υπάρχει μεγάλη τρύπα στο θέμα αυτό και αν θέλεις πραγματικά να έχεις 'εναν καλό controller θα πρέπει να τον φτιάξεις μόνος σου. Για περισσότερες πληροφορίες μπορώ να σου πω.

Και φυσικά αν πάρεις κάτι από αυτά που κυκλοφορούν δεν θα μπορέσεις ποτέ να αποφασίσεις τι απο τα τρια θα έχεις μπροστά σου : πληκτρολόγιο. ποντίκι, controller.

 

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο κύριος Γιάννης έχει απόλυτο δίκιο. Επαγγελματίας δεν είμαι όπως αυτόν, αλλα δοκίμασα και εγώ την τύχη μου με τους behringer BCF-2000. Αν και ήταν κάτι καλύτερο απο αυτό που περίμενα, καθόντουσαν. Έκανα πολύ πιο γρήγορα την δουλειά μου με με το ποντίκι.

Ίσως να φταίει το ότι έχουμε συνηθίσει με το ποντίκι πριν πάρουμε κάποιον controller. Αν με το που ξεκινήσεις να χρησιμοποιείς το sequencer σου με κάποιον controller, θα είναι πιό εύκολο πιστεύω.

Τώρα αν μιλάμε για κάτι τέτοιο: (έπεσα τυχαία πάνω του και έχει γίνει wallpaper)

 

daw_as_one_lrg_27207.jpg

 

νομίζω ότι είναι πιο καλό απο το ποντίκι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίσατε τώρα  ??? ???

Πάνω που το είχα πάρει απόφαση :)

Με δυσκολεύει πολύ το ποντίκι ειδικά στην εγγραφή automation ... μου φεύγει πολύ συχνά και τρώω πολύ ώρα στο manual editing (κουκκίδα κουκκίδα). Τουλάχιστον με ένα fader δουλεύεις χιλιοστό χιλιοστό, δύσκολα να σου φύγει.

 

Δεν με νοιάζει τόσο πολύ η ταχύτητα όσο η λεπτομέρεια ..

Ίσως να πάρω ένα απλό μονό fader σαν και αυτό να το έχω απλά και μόνο για automation? ??

http://www.thomann.de/gr/frontier_alphatrack.htm

http://www.thomann.de/gr/presonus_faderport.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίσατε τώρα ??? ???

Πάνω που το είχα πάρει απόφαση :)

Με δυσκολεύει πολύ το ποντίκι ειδικά στην εγγραφή automation ... μου φεύγει πολύ συχνά και τρώω πολύ ώρα στο manual editing (κουκκίδα κουκκίδα). Τουλάχιστον με ένα fader δουλεύεις χιλιοστό χιλιοστό, δύσκολα να σου φύγει.

 

Δεν με νοιάζει τόσο πολύ η ταχύτητα όσο η λεπτομέρεια ..

Ίσως να πάρω ένα απλό μονό fader σαν και αυτό να το έχω απλά και μόνο για automation? ??

http://www.thomann.de/gr/frontier_alphatrack.htm

http://www.thomann.de/gr/presonus_faderport.htm

 

 

ΕΕΕ φιλε καμ του δωθε. Εγω τον κατάργησα τον υπολογιστή και πηγα σε workstation , δεν ξαναγυρνάω πισω . Για τους ίδιους λόγου με εσένα.

 

Αλλά εσύ γιατι να ξωδευτείς ???? Η επιλογή απλή και οικονομική είναι μία BCR ή BCF. Μπαμ Μπαμ

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_bcr_2000.htm

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_bcf_2000.htm

 

Ποντίκι για χειρισμό , χαχα φυσικά θα αστειεύστε !!!!!!!!

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ριξω ετσι μια ψιλο-κουλη ιδέα...??

 

Με digitizer (βλ. wacom) μπορει να χρησιμοποιηθει το DAW?? Δεν ειναι και πολυ απιθανο να συνδιαστει...και παιζει να ειναι βολικό....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από εμένα και χρόνια πολλά!

  Από ό,τι κατάλαβα θα την δουλεύεις σε περιβάλλον Cubase. Για ρίξε και μια ματιά σε αυτή τη ΥΑΜΑΗΑ Ν8 με σύνδεση firewire και 8 κανάλια στα 839 ευρώ. Αν πας και στο site της θα βρείς και tutorial βιντεάκι που δείχνει τις δυνατότητές της.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου