Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητα θύρας FIREWIRE μητρικής, με FIREFACE 800


STUDIOM13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:D Καλημέρα σε όλους τους θαμώνες του forum, και συγχαρητήρια για το πολύ καλό επίπεδο που διατηρείται στις δημοσιεύσεις του σε τεχνογνωσία, απόψεις, και βοήθεια μεταξύ των μελών. Αν και είμαι καιρό χρήστης του forum δεν χρειάστηκε να υποβάλλω κάποια ερώτηση γιατί όλες μου οι απορίες πάντα με λίγο ψάξιμο, βρίσκανε απάντηση σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μελών. Αυτά σαν πρόλογος και για να μην μακρηγορήσω άλλο έρχομαι στο θέμα της πρώτης δημοσίευσης μου.

Περιμένω αυτές τις μέρες να μου έρθει η κάρτα ήχου FIREFACE 800 της RME. Το σύστημα μου έχει μητρική την ASUS P4800C-E η οποία έχει θύρα FIREWIRE επάνω. Το ερώτημα είναι θα επικοινωνήσει η κάρτα μέσω αυτής της θύρας με τον υπολογιστή ή θα έχουμε προβλήματα; :?: Δεδομένου ότι πολλά ακούγονται, για το ότι μόνο το chip της Texas Instrument's επικοινωνεί καλά με αυτές τις κάρτες. Η θα αναγκαστώ να πάρω κάποια PCI κάρτα FIREWIRE με το εν λόγω chip. Το chipset της ASUS αν δεν κάνω λάθος έχει κωδικό 875p και ο επεξεργαστής είναι INTEL 3 GHz. Λίγο εξειδικευμένο το ερώτημα μου και θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος φίλος, και εφόσον γνωρίζει βέβαια, μου απαντούσε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνιστούσα να στείλεις αυτό το ερώτημα στην RME για να έχεις μια έγκυρη απάντηση. (Το firewire στη μητρική σου είναι σε ξεχωριστό controller της VIA ... πιστεύω ότι θα δουλέψει μια χαρά :wink:)

 

P.S. Πολύ καλή επιλογή η κάρτα , σου εύχομαι καλές ηχογραφήσεις. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα δεν θα εχεις προβλημα στη συνδεση αλλα μην περιμενεις να τρεχει με 800 που υποστιριζει το καινουριο firewire protocol. Καλο θα ηταν κιολας να κοιταζες και το αν θα αυτο σημαινει οτι δεν θα μπορεις να εχεις τα inputs/outputs που υποστιριζονται απο το interface. Νομιζω οτι εχω πεσει κατα τυχη στο FAQ ακριβως για το θεμα. Δες κι αυτο

[http://www.rme-audio.com/english/techinfo/fw800alert.htm].

nice piece of gear BTW

[/url]

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Dither καθησυχαστικότατη η απάντησή σου και Ottomo πολύ χρήσιμο το link που παρέθεσες. Είπα να κάνω μια γενική αναβάθμιση στο σύστημα και έχω ένα μικρό άγχος μιας και όταν αγοράζεις ακριβά πράγματα είναι μεγάλη η φρίκη που τρώς όταν διαπιστώσεις ότι δεν λειτουργούν σωστά :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι για τα chipsets της VIA. Έχω το ASUS K8V Deluxe με VIA και παίζει μία χαρά με Digi002, παρόλο που η Digidesign κάνει recommend Texas Instruments (recommend συνήθως σημαίνει "αυτό το δοκιμάσαμε και δουλεύει σίγουρα", όχι ότι το άλλο έχει πρόβλημα). Στο forum της Digi πάντως συνίσταται από τους χρήστες το συγκεκριμένο motherboard. Έχω και άλλα παραδείγματα που τα TI (ακόμα και "recommended") δεν έπαιξαν με audio interfaces και το γύρισα στα φτηνότερα VIA με επιτυχία.

 

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς εκ των υστέρων να βάλεις μία firewire με TI chip αν δεις προβλήματα (το κόστος νομίζω ότι είναι γύρω στα 60 Ευρώ - Adaptec).

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιμπτώντος, το 875p (Intel) αναφέρεται στο chipset της μητρικής και όχι στο chipset του firewire (VIA). Και από εκεί θα μπορούσες να έχεις θεωρητικά πρόβλημα συμβατότητας :) αλλά με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν βλέπω να έχει αναφερθεί κάτι για την RME που αναφέρεις.

 

Καλοτάξιδο!

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά η κάρτα ήρθε την έβαλα και............ δεν δούλεψε. :cry: Βρε χρυσή μου! βρε καλή μου! τίποτα ήταν σαν να μην υπήρχε μέσα στο σύστημα. Μου το είπε καθαρά εγώ με αυτή την θύρα που διαθέτεις δεν συνεργάζομαι :lol: μπουχάχάχά!!!

Η λύση μία, αγορά PCI κάρτας με TI chip (400/800) και τώρα όλα είναι o.k.

Βέβαια ο Ottomo είχε δίκιο το καινούργιο πρωτόκολο (800) δεν υποστηρίζεται ακόμα (μόνο 400), αλλά πρός το παρών δεν με πειράζει μιας και η κάρτα όπως την δουλεύω είναι τζάμι! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου