Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να αγορασω αυτην την Gibson...αξίζει?


ax1ss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν με νοιαζει να λεει gibson...ας λεει και ρουλα βροχοπουλου

 

κοίτα για να σου πω από προσωπική εμπειρία ,επειδή δν είχα λεφτά για gibson παρήγγειλα μια hagstrom (και ΙΣΩΣ  αυτό αποδείχτηκε  καλύτερο τελικά) - εχω φάει σκάλωμα με την κι8άρα λέμε - και  δν  εχω αλλάξει ακόμα ενισχυτή για να εκφέρω πιο εμπεριστατωμένη άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ..πια μοντελα πιων εταιριων προτεινεται σαν καλυτερα απο την gibson που εδειξα καιτα θεωρειται καλυτερα και δεν πληρωνεισ το gibson name

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία ..πoια μοντέλα πoιων εταιριών προτείνετε σαν καλύτερα από την Gibson που έδειξα καιτα θεωρείτε καλύτερα και δεν πληρώνεις το Gibson name

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://cgi.ebay.com/Greco-EG-700-Super-Sounds-Les-Paul-Gold-Top-RARE_W0QQitemZ190187421505QQihZ009QQcategoryZ2384QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

http://cgi.ebay.com/Greco-1990-MIJ-LP-Black-Beauty-Custom-Guitar-HOT_W0QQitemZ360009948506QQihZ023QQcategoryZ2384QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

η τελευταια ειναι και η πιο ομορφη (κατα την γνωμη μου)

http://cgi.ebay.com/Greco-Les-Paul-Custom-Japan-Solid-Top-Long-Tennon_W0QQitemZ260200416579QQihZ016QQcategoryZ33040QQrdZ1QQssPageNameZWD2VQQcmdZViewItem?_trksid=p1638.m122

απιστευτη!!!!!

αν εχεις διαθεση διαβασε το κειμενο του πωλητη να καταλαβεις περι τινος προκειται και γιατι επιμενουμε για την ποιοτητα τους.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση της προσωπικής μου εμπειρίας έχω να σου προτείνω/παρατηρήσω τα εξής:

Η Studio δεν είναι καθόλου κακή, ούτε καν μέτρια κιθάρα. Απλά δεν είναι η Standard  και αυτό για πολύ κόσμο δεν είναι καλό. Η Studio είναι μια οικονομική (για τα δεδομένα των original Les Paul) κιθάρα, η οποία σε γενικές γραμμές είναι αρκετά πιο γκαζωμένη απο τις ακριβότερες "συγγενείς" της και άρα θα σε εξυπηρετήσει μια χαρά.

Ειδικά οι μεταχειρισμένες πηγαινοέρχονται σε πολύ καλές τιμές και θα ήταν καλή κίνηση μια τέτοια αγορά. Άκουσε κάποια Studio σε ενισχυτές όπως ο Bandit της Peavey (€350 το πολύ) ή σε έναν Diesel (€3000) και θα πάθεις πλάκα με τα γκάζια που μπορείς να έχεις.

 

Τα (κατα γενική ομολογία) εξαιρετικά αντίγραφα της Les Paul που κυκλοφορούν εδώ και δεκαετίες (Greco, Burny, Orville, Tokai, Hamer, Max, Booth, κ.α. ) κοστίζουν απο €400 ως €20000 και μπορούν ανα περίπτωση να παίζουν και 10 φορές καλύτερα απο το original, αλλά εσύ με τί κριτήριο θα το κρίνεις αυτό αν ποτέ δεν είχες για κάποιο διάστημα μια original Les Paul ?

 

Φρόντισε λοιπόν να διαμορφώσεις ένα κριτήριο αρχικά, κι αυτό δυστυχώς δεν γίνεται τζάμπα σε ένα φόρουμ, αλλά ειδικά στις κιθάρες απαιτείται η προσωπική εμπειρία. Εγώ για παράδειγμα ξεκίνησα πιτσιρίκος να χαλβαδιάζω στου Ζοζέφ (τότε) μια Les Paul studio lite, κάποια στιγμή την απέκτησα, ύστερα απο 1 χρόνο ένας φίλος με μύησε στις Tokai οπότε και πήρα μια Love Rock του 88 για 4 μήνες, ύστερα ήθελα μια 335 και πήρα πάλι μια Tokai αλλά πάντα μέσα μου πίστευα πως κάποια στιγμή θα βρω μια Gibson που μπορεί μεν να μην ήταν τέλεια σεταρισμένη απο τη μαμά, μπορεί να είχε παραπάνω filler στα inlays απο μια Hamer, και να ήταν βαρύτερη απο μια Burny, αλλά θα μου έδινε την αίσθηση πως ήταν φτιαγμένη για μένα, και μάλιστα απο την εταιρία που τις πρωτοέφτιαξε.. Κάτι που στην πορεία συνέβη τελικά  ;)

 

Ξέρω,θα μου πείς αυτό το παιχνίδι κόστισε ποοοοοολλά λεφτά μέχρι να καταλήξω κάπου, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά γιατι καθένας μας κουβαλάει τα δικά του μάτια, τα δικά του αφτιά, και τα δικά του χέρια κι αυτό είναι που κάνει την κιθάρα του δικιά του στο τέλος, και τις απόψεις του μοναδικές και όχι απαραίτητα μεταγγίσιμες  :)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου