Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να αγορασω αυτην την Gibson...αξίζει?


ax1ss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η προσέγγιση του φίλου silot είναι φετιχιστική(με την καλή έννοια, μην με παρεξηγήσεις) πολύ σεβαστή και για πολλούς ανθρώπους,λογική.

γιαυτο ρώτησα και εγώ αρχικά το παλικάρι(χωρίς να θέλω να μειώσω τις gibson και ιδιαίτερα την ιστορία της)αν τον ενδιαφέρει το headstock.

Με κάνει να αναρωτιέμαι όμως το γεγονός ότι κανείς απτούς φίλους φετιχιστές δεν κάνει τα αντίστοιχα σχόλια για τις σημερινές ακριβές κόπιες της fender και τις gibson.(βλέπε suhr-tom aderson-heritage κλπ κλπ)

μηπως τελικα μας εξιτάρει  πολλες φορες το marketing και οι υψηλες τιμες??

φιλικα...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με κάνει να αναρωτιέμαι όμως το γεγονός ότι κανείς απτούς φίλους φετιχιστές δεν κάνει τα αντίστοιχα σχόλια για τις σημερινές ακριβές κόπιες της fender και τις gibson.(βλέπε suhr-tom aderson-heritage κλπ κλπ)

μηπως τελικα μας εξιτάρει  πολλες φορες το marketing και οι υψηλες τιμες??

φιλικα...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Το marketing κάνει θαύματα και οι τιμές κουβαλάνε το (πολλές φορές ψεύτικο) μύνημα του "κύρους" και της "ποιότητας".

Αφενός όμως, η "στροφή" που κάνουν φετιχιστές όπως εγώ στα επώνυμα (γενικώς) όργανα ενέχει και την αναζήτηση της ασφάλειας που μπορεί το "καθιερωμένο" να φέρει στη μεταπώληση, μια που τότε που πούλησα την Tokai χρειάστηκαν 2 μήνες υπομονής και "σκοτώματος" ενώ για την LP Custom του 76 αρκούσαν 4 ώρες.

Έπειτα κάποιοι απο εμάς θεωρούν πως το original είναι το "μέτρο" ηχητικά, και αν έκανε για όσους την χρησιμοποίησαν με φημισμένα αποτελέσματα, γιατί να μην κάνει σε μένα ?

Αφετέρου η κόπια, είτε bargain (Stagg), είτε Boutique (Gustavsson) πάντα στο μυαλό κάποιων θα είναι απλά μια κόπια. Η αναζήτηση της "δικιάς σου" LP, Strat, Tele που μετά απο αναζήτηση και αγοραπωλησίες (μπορεί και ετών) θα φτάσει στα χέρια σου και θα "σου κάνει" εχει μια γοητεία που πολλοί απολαμβάνουν... ;)

Εχουν περάσει πολλές LP (original) απο τα κουλά μου και σε όλες έβλεπα ατέλειες. 'Ηξερα όμως πως κάποια στιγμή θα βρώ μια στην οποία οι ατέλειες δεν θα με ενδιαφέρουν γιατί θα παίζει όπως ακριβώς φανταζόμουν, και το καλύτερο απ΄όλα: στο headstock θα έγραφε το "σωστό" όνομα... :)

 

(...Με γενικό τίτλο "Εξομολογήσεις ενος φετιχιστή"....

...αλλα αν δεν είναι η κιθάρα φετίχ, τότε τί είναι ?  ;D)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silot,

 

Εχεις ακομα τη studio lite? Δε ξερω γιατι αλλα οποτε ακουγα μια lite παντα μου αρεσε πιο πολυ απο τις studio/standard. Και τις εβγαζε και σε ομορφα χρωματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι... ::)

Πουλήθηκε βιαστικά και ξεφτίλα (120.000 δρχ !) για να πάρω την πρώτη μου Strat, μια μάυρη hardtail του 79...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις δοκιμασα αυτην και επαθα πλακα...

 

http://www.staggmusic.com/products/products_detail.php?langue=uk&oneid=466

 

οσο αστειο και αν ακουγεται την καρφωσα στον λαμπατο μου laney και εμεινα κοκκαλο...

 

και το ερωτημα εχει ως εξης:

 

αν ειναι τοσο καλη η stagg τοτε φαντασου πως θα ειναι η gibson??

 

Ή παρε καλυτερα stagg γιατι και στην gibson καπως ετσι θα ειναι και το trademark ειναι που κοστιζει τοσο?

 

τωρα ειναι που δεν ξερω τι να κανω.... ΩΩ θεοι του Ολυμπου!

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή παρε καλυτερα stagg γιατι και στην gibson καπως ετσι θα ειναι και το trademark ειναι που κοστιζει τοσο?

 

ενταξει ,να μην συγκρινουμε την studio και με μια κιθαρα που εχει τιμη αγορας 230 ευρω!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ομως....ειδες ? η κιθαρα τα σπαει..3 ατομα την τεσταραμε και λεγαμε μπα δεν γινεται αυτο.

 

και δεν εχει ουτε μια ατελεια-αστοχια σε κολα στα ταστα και αλλα τετοια..

 

απλα δεν ξερω ποσο πολυ καλυτερη θα ειναι η gibson και αν αξιζει τοσο μεγαλη χρηματικη διαφορα!

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλα, που υπαρχουν ανοιχτα κιθαρομαγαζα τετοια ωρα? :)........πηγαινε λοιπον να τεσταρεις και μια studio (οχι τωρα! ;D) και μετα ,εσυ και μονο εσυ θα αποφασισεις αν τα αξιζει η οχι... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxa

 

ενος φιλου μας ειναι η κιθαρα και την εφερε σπιτι μου...θα παω να τεσταρω studio μονο ετσι θα καταλαβω

 

 

thanx guys for help!!!!!

 

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η αγορα μιας μεταχειρισμενης gibson σαν αυτη που βρηκες μου φαινεται ενας ασφαλης τροπος να αποκτησεις ενα οργανο το οποιο θα ειναι καλο, οχι πολυ ακριβο (600€ ειναι μια χαρα), και πολυ ευελικτο. λιγο πολυ αυτη η κιθαρα (και οχι οι κλωνοι - εστω και καλυτεροι) ειναι το σημειο αναφορας για το συγκεκριμενο στυλ οργανων. οποτε αγοραζοντας την συγκρινεις, μαθαινεις, φχαριστιεσαι το οργανο και οταν και αν αποφασισεις να το δωσεις (για οποιοδηποτε λογο - ας πουμε οτι βρηκες, και εμαθες να ξεχωριζεις - κατι καλυτερο), εχει φυγει πανευκολα, γρηγορα, και χωρις να χασεις λεφτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου