Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να αγορασω αυτην την Gibson...αξίζει?


ax1ss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς δεν έχω ουδεμία εμπειρία από τη συγκεκριμένη.

 

Μου φαίνεται ότι αξίζει τα λεφτά της. Το αν θα σου αρέσει εσένα είναι άλλο θέμα μιας και έχεις Ιαπωνέζα RG  ;)

 

Αλλάζεις scale, πάχος μπράτσου, πας από locking vibrato σε tune-o-matic και tailpiece, και το μπράτσο είναι σε κλίση με το σώμα. Αν είσαι οκ μ'αυτά πάμε παρακάτω.

 

Ποιότητα κατασκευής. Πολλά ακούγονται και γράφονται τελευταία για την Gibson (όπως και για την Fender). Εγώ προσωπικά νομίζω ότι αν παραβλέψεις το γεγονός ότι δεν έχει το long heel neck tenon (ή όπως αλλιώς λέγεται) το οποίο έχουν μόνο δυο custom shop Gibson και δεν έχει σοβαρά κατασκευαστικά λάθη τότε οτιδήποτε άλλο με μια βόλτα σε επαγγελματία μάστορα στα φέρνει όλα...βόλτα. Καμία κιθάρα δεν βγαίνει τέλεια απ'τη γραμμή παραγωγής.

 

Σχέση ποιότητα/τιμής: αν σ'αρέσει χτύπα την. Οι Gibson είναι ακριβές και δεν ντρέπονται γ'αυτό. Υπάρχουν εξίσου καλές κιθάρες με τα ίδια λεφτά και σίγουρα υπάρχουν και "καλύτερες" αλλά δεν είναι Gibson. Αν αυτό που ψάχνεις είναι μια Gibson, τότε παρ'την  ;)

 

Ήχος: εκεί μόνο εσύ μπορείς να κρίνεις. Πάντως εγώ ακόμα και με Duncan Designed '59 βγάζω metal ήχο αλλά σίγουρα δεν είναι active. Αν προσδιορίσεις καλύτερα τι ήχους (π.χ. συγκροτήματα, κιθαρίστες) προσπαθείς να βγάλεις;

 

Αν θες εναλλακτικές προτάσεις σε παρόμοιο μοτίβο δες ESP, Tokai, Epiphone Elitist, Schecter.

 

Καλές αγορές και enjoy it  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Tι μανουλομάνουλο είναι αυτό με Burstbuckers Pro;!;

 

Σέξι και όποιος αντέξει  8) :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω ταυρι,,,δεν μου αρεσει.

 

αλλα αυτη μου φαινεται καλυτερη... απο την studio

 

http://guitare.playback-europe.com/gibson-les_paul_standard_faded_50's_neck_tobacco_burst-12896.html

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, με σχεδόν τα ίδια λεφτά παίρνεις αυτή τη faded που σου έδειξε ο dkall που είναι πολύύύύύύύύύ΄καλύτερη.

Δες και τα λινκ του Alchemist να δεις τη γνωμη έχουν οι περισσότεροι για αυτή την κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι αξίζει. Κάποιος είπε για 700 ευρώ. Κατα τη γνώμη μου είναι υπερβολικός. Εγώ δε ξέρω καμμία κιθάρα που να προσεγγίζει την ποιότητα μιας Gibson Les Paul Studio για αυτά τα λεφτά. Ακόμη και το βερνίκι της είναι ακριβό. Καλή δουλειά στα τάστα, καλοί μαγνήτες (ναι είναι high output) κλπ.

 

Διάβασε τα review εδω για να παρεις πολλες απόψεις.

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Gibson/Les%20Paul%20Studio/10/1

 

Δε ξέρω πως είναι οι καινουριες studio αλλά η δική μου (1995) είναι πραγματικά πολύ καλύτερο απο οτιδήποτε σχεδόν έχω δει μεχρι 1000 και παραπάνω ευρώ. Δε λέω οτι δεν υπάρχει καλύτερο value for money αλλά η ποιότητα δεν έχει ουδεμία σχέση με Fender, Ibanez κλπ στα ίδια χρήματα κατά τη γνώμη μου. Πολύ στιβαρή κιθάρα, πολύ καλός ήχος (αυτή που έδειξες με έβενο) και πολύ ευκολόπαιχτη λόγω μικρού scale.

 

Εγώ έχοντας προσωπική εμπειρία κατέχοντας μια παρόμοια κιθάρα στη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Μην ακους τις υπερβολές. Τα λεφτά δεν είναι πολλά για το τι παίρνεις.

 

 

 

 

 

 

 

Φίλε μου με όλο το σεβασμο και φιλικά πάντα....

Εχεις δοκιμασει πολλές κιθάρες απο άλλες εταιρειες εκτος απο fender ibanez gibson?

Γιατι νταξ ,μπορει να είσαι εσύ ευχαριστημένος με την εν λόγω κιθάρα,αλλα δε πιανει ΜΙΑ μπροστά σε άλλες φθηνότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα για φοβερο ηχο και feeling να παω μονο σε standar και να αφησω τa studio μοντελα .

 

απο οτι καταλαβα στα studio Μοντελα πληρωνεις to GIBSON λογοτυπο

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα για φοβερο ηχο και feeling να παω μονο σε standar και να αφησω τa studio μοντελα .

 

απο οτι καταλαβα στα studio Μοντελα πληρωνεις to GIBSON λογοτυπο

 

Αν δε παιξεις και δεν ακουσεις ΕΣΥ, μη βγαζεις τετοια συμπερασματα. Ο καθενας εχει τη δικη του γνωμη. Εγω ΠΟΤΕ δεν επαιξα με Gibson οποιαδηποτε τιμης που να ειχε κατασκευαστικο προβλημα. Καποιες φορες ο ηχος δεν ηταν του γουστου μου, αλλα προβλημα οι κιθαρες δεν ειχαν.

 

Εχω SG Special που οι περισσοτεροι εδω την θαβουν αλλα εμενα μου αρεσει και δε προκειται ποτε να τη δωσω.

 

Πηγαινε ακουσε οσες μπορεις, κρατα σημειωσεις για λαιμους & μαγνητες και μετα αποφασισε ποια και απο που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου