Προς το περιεχόμενο

Προώθηση σπασμένων προγραμμάτων από την ΕΤ1;


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

εγραψε ο ζακ στεφανου αρκετα ποστς πιο πριν και ειπε και στην εκπομπη οτι οι εταιριες λογισμικου επι της ουσιας επιθυμουν την παρανομη χρηση του ιδιοκτητου λογισμικου τους και πεσαμε να τον φαμε επειδη δεν ειναι Politicaly correct αποψη.. τι να κανουμε που αυτη ειναι η αληθεια???

δεν χρειαζεται να το ψαξει κανεις ιδιαιτερα για να καταλαβει οτι οι κολοσσοι του software προσπαθουν με καθε τροπο να μας κανουν να συνηθισουμε στο προιον τους. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ. απλα αυτη ειναι η αληθεια.

 

........

Γιατί είναι αυτή η αλήθεια; Aφού "επιθυμούν την παράνομη χρήση του λογισμικού τους" γιατί να κάτσουν να επενδύσουν χρόνο, χρήμα και τόσο κόπο για να το βγάλουν in the first place;

 

Tι πάει να πει "να συνηθίσουμε στο προϊόν τους"; Πώς μια τέτοια "συνήθεια" θα αποδειχθεί μακροπρόθεσμα κεδροφόρα για αυτές;

 

 

Θα αποδειχθεί μακροπρόθεσμα κερδοφόρα όταν το προϊόν θα αγοραστεί ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ από εταιρίες και συνειδητοποιημένους ιδιώτες (υπάρχουν και είναι πολλοί), αφού πρώτα θα έχει γίνει διάσημο από τους τσαμπατζήδες που θα το χρησιμοποιούν ΣΠΑΣΜΕΝΟ. Τόσο απλά.

 

Επίσης αν δεν ίσχυαν αυτά που γράφει ο mechmg93, θα υπήρχε μία πολύ πιο επιθετική πολιτική ως προς τα άπειρα παράνομα sites με cracks, όπως συνέβη και συμβαίνει με άλλα sites όπου διακινείται άλλου τύπου παράνομο υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Θα αποδειχθεί μακροπρόθεσμα κερδοφόρα όταν το προϊόν θα αγοραστεί ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ από εταιρίες και συνειδητοποιημένους ιδιώτες (υπάρχουν και είναι πολλοί), αφού πρώτα θα έχει γίνει διάσημο από τους τσαμπατζήδες που θα το χρησιμοποιούν ΣΠΑΣΜΕΝΟ. Τόσο απλά.

 

Επίσης αν δεν ίσχυαν αυτά που γράφει ο mechmg93, θα υπήρχε μία πολύ πιο επιθετική πολιτική ως προς τα άπειρα παράνομα sites με cracks, όπως συνέβη και συμβαίνει με άλλα sites όπου διακινείται άλλου τύπου παράνομο υλικό.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[εγραψε ο ζακ στεφανου αρκετα ποστς πιο πριν και ειπε και στην εκπομπη οτι οι εταιριες λογισμικου επι της ουσιας επιθυμουν την παρανομη χρηση του ιδιοκτητου λογισμικου τους και πεσαμε να τον φαμε επειδη δεν ειναι Politicaly correct αποψη.. τι να κανουμε που αυτη ειναι η αληθεια??? ]

Τι λενε λοιπόν οι ...νόμιμες εταιρίες ...λογισμικού;

Γνωρίζοντας εξ'αρχης το νομικο πλαισιο που διέπει τους επαγγελματίες,οτι δηλαδη πρεπει να χρησιμοποιουν original λογισμικο και οχι σπασμενο για λογους εφοριας και οχι μονο, αφηνουν στην διακριτικη ευχερεια των υπολοιπων την δυνατοτητα να χρησιμοποιουν η οχι πειρατικο λογισμικο...

Διαχωριζουν μηπως τους επαγγελματιες απο τους ερασιτεχνες προσδοκωντας την ενταξη των δευτερων στους επισημους χρηστες τους, οταν με το καλο ...(και εαν)... γινουν επαγγελματιες;

Αυτο απο μονο του, ποσο νομιμο μπορει να θεωρηθει;

Και καθομαστε εμεις εδω μεσα, και εχουμε αναλωθει σε μια διαμαχη που δεν εχει ξεκινησει τωρα, για το αν πρεπει η οχι να χρησιμοποιουμε πειρατικα προγραμματα...

τα πραγματα ακομη και για τις εταιριες ειναι τελικα απλα:

εισαι επαγγελματιας και βγαζεις λεφτα απο μουσικες δραστηριοτητες, χρησιμοποιωντας λογισμικο;        θα χρησιμοποιεις γνησιο και μονο...

εισαι ερασιτεχνης; δεν μας νοιαζει αν χρησιμοποιεις πειρατικα...φτανει να χρησιμοποιησεις original οταν μεγαλωσεις....!!!!οταν γινεις επαγγελματιας ηθελα να πω...

τελικα η διαμαχη εδω μεσα ειναι: pros vs amateurs τιποτε περισσοτερο

ειναι κατανοητο οτι αυτοι που ασχολουνται επαγγελματικα με την μουσικη κανοντας χρηση λογισμικου και εχοντας πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα τους ...υποχρεωτικα...να ειναι τιμητες των original ενω οι αλλοι οχι...αυτα...

μαλλον εχω πολλες δοσεις πραγματικοτητας φιλε jase!!!

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θα αποδειχθεί μακροπρόθεσμα κερδοφόρα όταν το προϊόν θα αγοραστεί ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ από εταιρίες και συνειδητοποιημένους ιδιώτες (υπάρχουν και είναι πολλοί), αφού πρώτα θα έχει γίνει διάσημο από τους τσαμπατζήδες που θα το χρησιμοποιούν ΣΠΑΣΜΕΝΟ. Τόσο απλά.

 

Επίσης αν δεν ίσχυαν αυτά που γράφει ο mechmg93, θα υπήρχε μία πολύ πιο επιθετική πολιτική ως προς τα άπειρα παράνομα sites με cracks, όπως συνέβη και συμβαίνει με άλλα sites όπου διακινείται άλλου τύπου παράνομο υλικό.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ;)

 

 

Σύμφωνοι. Είναι γεγονός ότι ένα πρόγραμμα γίνεται industry standard όταν το χρησιμοποιούν πολλοί, και όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο για την εταιρία, ΥΠΟΘΕΤΟΝΤΑΣ όμως ότι έχει επίσης το χρόνο, τα resources και το χρήμα να κυνηγάει με το ντουφέκι τους νόμιμους χρήστες για να βγάλει κανα φράγκο. Aυτές οι προϋποθέσεις όμως καλύπτονται από ΠΟΛΥ λιγότερες εταιρίες από όσες νομίζετε. Σίγουρα καλύπτονται από τους γίγαντες Microsoft, Macromedia, Symantec, Vivendi, Electronic Arts και Steinberg, αλλά από εκεί και πέρα τα νερά θολώνουν. Για αυτούς τους λόγους δεν μου κάθεται καλά αυτή η άποψη...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι. Είναι γεγονός ότι ένα πρόγραμμα γίνεται industry standard όταν το χρησιμοποιούν πολλοί, και όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο για την εταιρία, ΥΠΟΘΕΤΟΝΤΑΣ όμως ότι έχει επίσης το χρόνο, τα resources και το χρήμα να κυνηγάει με το ντουφέκι τους νόμιμους χρήστες για να βγάλει κανα φράγκο. Aυτές οι προϋποθέσεις όμως καλύπτονται από ΠΟΛΥ λιγότερες εταιρίες από όσες νομίζετε. Σίγουρα καλύπτονται από τους γίγαντες Microsoft, Macromedia, Symantec, Vivendi, Electronic Arts και Steinberg, αλλά από εκεί και πέρα τα νερά θολώνουν. Για αυτούς τους λόγους δεν μου κάθεται καλά αυτή η άποψη...

 

Και όμως. Από τη στιγμή υπάρχουν sites στα οποία υπάρχει και ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ software από χρήστες, η φήμη ενός προϊόντος εξαπλώνεται ταχύτερα και σε περισσότερο κόσμο απ' όσο μπορεί να φανταστεί κανείς αρχικά. Έτσι, υπάρχει προοπτική κέρδους και για μικρότερες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώχου δεν θα με αφήσετε να παω στην πρόβα και θα με βρίζει ο Vrass  ;D

 

Είμαι άκρως ερασιτέχνης μουσικός.

 

Η φιλοσοφία "αφού ο άλλος είναι επιχειρηματικός γίγαντας και ανήθικος θα τον κλέψω γιατί με εκμεταλλεύεται πρώτος" με αφήνει αδιάφορο και απλά δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα. Εκτός άμα μου φέρεται αποδείξεις ότι ο Dr Evil κρύβεται όντως πίσω απ΄τα Starbucks.

 

Είπαμε, δεν κάνουμε συζήτηση, προσπαθούμε να έχουμε τον τελευταίο λόγο ή/και το άλλοθι των πράξεών μας.

 

Εμένα πάντως μου έχουν γίνει

 

06-03-07_1286487_171.jpg06-03-07_1286487_171.jpg

 

 

και σας αφήνω να χάσετε μια όμορφη Κυριακή κολλημένοι στο παρόν τόπικ  :D

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγραψε ο ζακ στεφανου αρκετα ποστς πιο πριν και ειπε και στην εκπομπη οτι οι εταιριες λογισμικου επι της ουσιας επιθυμουν την παρανομη χρηση του ιδιοκτητου λογισμικου τους και πεσαμε να τον φαμε επειδη δεν ειναι Politicaly correct αποψη.. τι να κανουμε που αυτη ειναι η αληθεια???

δεν χρειαζεται να το ψαξει κανεις ιδιαιτερα για να καταλαβει οτι οι κολοσσοι του software προσπαθουν με καθε τροπο να μας κανουν να συνηθισουμε στο προιον τους. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ. απλα αυτη ειναι η αληθεια.

 

Kαλά αυτά που λες mech αλλά στάθηκα σε αυτά που κάνω quote. Εξήγησέ μου τα λίγο. Γιατί είναι αυτή η αλήθεια; Aφού "επιθυμούν την παράνομη χρήση του λογισμικού τους" γιατί να κάτσουν να επενδύσουν χρόνο, χρήμα και τόσο κόπο για να το βγάλουν in the first place;

 

Aν μου έλεγες ότι η Sony δεν σκοτωνόταν κιόλας για να κυνηγήσει τα σπαστήρια που επέτρεπαν στα Playstation να παίξουν αντιγραμμένα παιχνίδια θα σου πω "ναι, έχεις δίκιο" γιατί με αυτήν την κίνηση οι πωλήσεις των Playstation θα εκτοξεύονταν, κάτι που βεβαίως τελικά έγινε. Αλλά στον συλλογισμό σου κάτι δεν κολλάει.

 

Tι πάει να πει "να συνηθίσουμε στο προϊόν τους"; Πώς μια τέτοια "συνήθεια" θα αποδειχθεί μακροπρόθεσμα κεδροφόρα για αυτές;

 

Αν ξαναδιαβάσεις το ποστ του, η απάντηση βρίσκεται ήδη εκεί. Και βαριέσαι να το ξαναδιαβάσεις, ορίστε :

 

Στο πανεπιστημιακο ιδρυμα που ειμαι, η microsoft προσφερει δωρεαν σχεδον ολα τα προιοντα της σε φοιτητες και ομως δεν εχω κανενα γνωστο που να εχει παει να παρει εστω και μια αδεια γι αυτα. ο λογος?Huh?

 

"ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ?" "ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΧΩ, ΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ???"

 

αυτο ειναι το προβλημα. αυτο ειναι που με ενοχλει περισσοτερο. με ενοχλει που ενω η πληροφορικη πλεον ειναι για τα καλα στη ζωη μας, η παιδεια που αφορα στα θεματα αυτα ειναι μια αγνωστη εννοια.

 

ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ?Huh??? ------->http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/01/10/1460551.htm

 

Οδηγει στην απολυτη εξαρτηση ολοκληρου του κρατικου μηχανισμου μιας χωρας σε μια εταιρια..  και αυτο με τη σειρα του οδηγει παλι στα παραπανω, για να γινει ενας πληρης κυκλος.

 

Menelae, έχεις χάσει εντελώς το point, μιλάμε για εντελώς διαφορετικό πράγμα, δεν υπάρχει λόγος να κολλάμε σε μια φράση.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, υπάρχει προοπτική κέρδους και για μικρότερες εταιρίες.

 

:o :o ??? Μα ειδικά οι μικρές εταιρίες τα βρίσκουν πολύ σκούρα γιατί εννοείται ότι δεν έχουν χρόνο, resources και χρήμα για να κυνηγήσουν τους άπειρους τζαμπατζήδες... Με ποια έσοδα να κάνουν έρευνες για να ξετρυπώσουν τους 98 παράνομους χρήστες; Aπό τους 2 που το πλήρωσαν;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνε όμως quote ολη την φράση:

 

Και όμως. Από τη στιγμή υπάρχουν sites στα οποία υπάρχει και ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ software από χρήστες, η φήμη ενός προϊόντος εξαπλώνεται ταχύτερα και σε περισσότερο κόσμο απ' όσο μπορεί να φανταστεί κανείς αρχικά. Έτσι, υπάρχει προοπτική κέρδους και για μικρότερες εταιρίες.

 

για να δεις και (edit) και μια από τις απαντήσεις.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω. Δε διαφωνώ φυσικά με το ότι μια εταιρία θέλει το προϊόν της να γίνει industry standard μέσω σπασμένων αντιγράφων,αυτό είναι νομίζω κοινή θέση των εταιριών γι αυτό και είναι αρκετά ελαστικές στο θέμα της πειρατίας. Θεωρώ όμως ότι είναι εντελώς τραγικό να χρησιμοποιούμε αυτό το επιχείρημα για να πούμε ότι η χρήση σπασμένου λογισμικού δεν είναι ΚΛΕΨΙΑ. Αν το δεχθούμε αυτό, τα παρακάτω να τα συζητήσουμε, κόλλησα όμως στα εξυπνακίστικα επιχειρήματα του shadowalker, που προσπαθεί να μας πείσει ότι επειδή αυτός που κλέβουμε έχει πολλά λεφτά πρέπει να μη νοιαζόμαστε για την ηθική διάσταση του θέματος. Πού είμαι εκτός θέματος ρε boy; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου