Προς το περιεχόμενο

Προώθηση σπασμένων προγραμμάτων από την ΕΤ1;


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[...]και σε demo έκδοση, και αλλιώς σπασμένα προγράμματα για να τα δοκιμάσει (ο κόσμος) στο σπιτι, γιατί και οι ίδιες οι εταιρίες πριμοδοτούν τα σπασμένα τους προγράμματα, επιθυμούν ο κόσμος να τα ξέρει και να τα χρησιμοποιεί, γιατί γνωρίζουν ότι όταν θα τα θελήσει ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ, θα τα ΑΓΟΡΑΣΕΙ [...]

 

ναι, υποστηρίζω για το σπίτι, και για ερασιτεχνική χρήση τα σπασμένα προγράμματα και δεν προβληματίζομαι να το εκφράσω δημόσια. Γιατί όταν ήμουν 16 και πήρα τη πρώτη μου κάρτα ήχου, δεν είχα 250.000 δρχ. για να αγοράσω tο logic. Και καμμιά emagic τότε δεν μου έδινε την δυνατότητα να ηχογραφήσω με μια home έκδοση των 30.000 δρχ. Τότε χρειάστηκα το πρώτο μου μουσικό crack.

 

Ωραία. Άρα κι εγώ που θέλω να ακούω το cd σου αλλά δε μπορώ να διαθέσω 15€ έχω κάθε δικαίωμα να το κατεβάσω. Συμφωνείς υποθέτω;

 

Εγώ φίλε Μενέλαε θα σε ρωτήσω, :-\ ???

αν εγώ δεν έχω, ή είμαι σπαγκοραμμένος

και δεν θέλω να δώσω 15€ να αγοράσω το CD σου,

προτιμάς να μην το ακούσω και να μην σε γνωρίζω,

ή να το κατεβάσω και να το κάνω γνωστό και στους φίλους μου,

και έτσι να συντελέσω στην εξάπλωση της φήμης σου;    ::)

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε νομίζω. Δε διαφωνώ φυσικά με το ότι μια εταιρία θέλει το προϊόν της να γίνει industry standard μέσω σπασμένων αντιγράφων,αυτό είναι νομίζω κοινή θέση των εταιριών γι αυτό και είναι αρκετά ελαστικές στο θέμα της πειρατίας. Θεωρώ όμως ότι είναι εντελώς τραγικό να χρησιμοποιούμε αυτό το επιχείρημα για να πούμε ότι η χρήση σπασμένου λογισμικού δεν είναι ΚΛΕΨΙΑ. Αν το δεχθούμε αυτό, τα παρακάτω να τα συζητήσουμε, κόλλησα όμως στα εξυπνακίστικα επιχειρήματα του shadowalker, που προσπαθεί να μας πείσει ότι επειδή αυτός που κλέβουμε έχει πολλά λεφτά πρέπει να μη νοιαζόμαστε για την ηθική διάσταση του θέματος. Πού είμαι εκτός θέματος ρε boy; :)

 

Ρε συ, δεν πάει κανεις να δικαιολογήσει την κλεψιά. Κουβέντα γίνεται για το ποιές μπορεί να είναι οι αιτίες. Το αν είναι κλεψιά ή όχι δεν χρειάζεται συζήτηση. ;)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε Μενέλαε θα σε ρωτήσω, :-\ ???

αν εγώ δεν έχω, ή είμαι σπαγκοραμμένος

και δεν θέλω να δώσω 15€ να αγοράσω το CD σου,

προτιμάς να μην το ακούσω και να μην σε γνωρίζω,

ή να το κατεβάσω και να το κάνω γνωστό και στους φίλους μου,

και έτσι να συντελέσω στην εξάπλωση της φήμης σου;    ::)

 

Ναι αλλά ο Ζακ είπε ότι διαφωνεί με αυτό, και ότι τη μουσική ΠΡΕΠΕΙ να την πληρώνουμε. Δεν έλεγα την προσωπική μου άποψη, έλεγα απλώς ότι είναι inconsistent να λες από τη μια "ας πάρω τσάμπα το πρόγραμμα να γράψω μουσική, άμα δεν έχω να το πληρώσω" και από την άλλη να συνεχίζεις "...αλλά τη μουσική μου να μην την κατεβάζετε τσάμπα" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, δεν πάει κανεις να δικαιολογήσει την κλεψιά. Κουβέντα γίνεται για το ποιές μπορεί να είναι οι αιτίες. Το αν είναι κλεψιά ή όχι δεν χρειάζεται συζήτηση. ;)

 

Ναι ρε, άλλο αυτό :) Απαντούσα στον shadowalker που έκανε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό, προσπαθούσε να μας πείσει ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κλεψιά :)

 

 

Πάντως να πω ένα τελευταίο πράγμα επί του θέματος: αυτό με τα industry standard ισχύει, μην ξεχνάτε όμως ότι βολεύει ΜΟΝΟ τις μεγάλες εταιρίες τα προγράμματα τω οποίων όντως τελικά θα ΓΙΝΟΥΝ industry standard. Για μια μικρή εταιρία που δε μπορεί να το καταφέρει αυτό, η πειρατία ΕΙΝΑΙ καταστροφική ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα, για το οτι οι ίδιες οι εταιρίες πριμοδοτούν τα σπασμένα τους προγράμματα, διαψέυστε με. Ξέρω πολύ κόσμο που χρησιμοποιεί σπασμένο Office αντί του OpenOffice, σπασμένο Photoshop, αντί του Gimp, κ.α.

Γιατί? Γιατί αυτά ξέρει και βρίσκει εύκολα torrents με σπασμένα.. Όταν όμως έχει ένα γραφείο, και φοβάται μηπως μπει μέσα η ΕΦΟΡΙΑ, τα σκάει γερά, και βέβαια τα σκάει στα προγράμματα που ήδη ξέρει. Με το ίδιο τρόπο που κι εγώ έγινα φαν του Logic.

 

 

 

 

Κύριε Στεφάνου ούτε που σας γνωρίζω, μια και δεν βλέπω ποτέ TV.

Αγνωρίζω πως αυτά που λέτε είναι σωστά και προσυπογράφω την κάθε σας λέξη. :)

 

Αλλά νομίζω πως χτυπάτε στου "Κουφού την πόρτα".  ;D

Αυτά που είπατε πάρα πάνω

τα έχω πεί  μέσα σε αυτό το φόρουμ 100 φορές

και απάντηση δεν πήρα ποτέ….  ;) ;D

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενελαε να διευκρινησω πως δεν ειπα πως δεν ειναι κλεψια αλλα πως δε με νοιαζει να δουλεψω ενα προγραμμα απο μια εταιρια που δεν υπαρχει περιπτωση να καταστραφει απο μενα τον ερασιτεχνη που το δουλευω σπιτι μου και κανω το κεφι μου.

 

σε μικρες εταιριες ισως εχω ενδοιασμους αλλα δεν εχω νομιζω κανενα απο μικρη εταιρια.

 

α και ενα τσιτατο :P

 

"ο τιτανικος φτιαχτηκε απο επαγγελματιες ενω η κιβωτος απο ερασιτεχνες"

 

 

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

"ο τιτανικος φτιαχτηκε απο επαγγελματιες ενω η κιβωτος απο ερασιτεχνες"

...

 

Ναι... νταξ. Σε λίγο θα μας πεις ότι ο Νώε είχε και σπασμένο Autocad.

Αυτός ρε συ έλεγε ότι μιλάει με το Θεό.... το ότι είπε ότι η κιβωτός ήταν DIY σε πείραξε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

"ο τιτανικος φτιαχτηκε απο επαγγελματιες ενω η κιβωτος απο ερασιτεχνες"

...

 

Ναι... νταξ. Σε λίγο θα μας πεις ότι ο Νώε είχε και σπασμένο Autocad.

 

Αυτός ρε συ έλεγε ότι μιλάει με το Θεό.... το ότι είπε ότι η κιβωτός ήταν DIY σε πείραξε?

 

 

 

Δε παίζεσαι ρε harilatron... :) :) :) :) :)

 

Πέραν της πλάκας, ποιος είναι ο Ζακ Στεφάνου; Έχει κάνει κάτι άλλο εκτός από το να λέει παρεξηγίσιμα πράγματα στην ελληνική τηλεόραση;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια παιδια εσεις που υπερασπιζεστε το νομιμο λογισμικο, υποθετωντας οτι εχετε στησει καποιο home studio γυρω απο ενα Η/Υ με νομιμα προγραμματα, εστω οτι(χτυπα ξυλο) παθαινετε καποια τρελλη νιλα(φωτια,κλοπη.καταποντισμος και δε  ξερω τι) και ξεμενετε απο τα αγαπημενα σας "παιχνιδια".θα κανετε υπομονη 2-3 χρονια μεχρι να ξαναγορασετε τα προγραμματα χωρις να φτιαχνετε μουσικη για να μη παραβιασετε το "ιερο" copyright?

 

θεωρητικο σεναριο αλλα ειμαι απο hung over και μου ηρθε και αυτο.....

 

harilatron λες ο νωε να μιλουσε με το θεο bill gates??? :P

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου