Προς το περιεχόμενο

Προώθηση σπασμένων προγραμμάτων από την ΕΤ1;


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το tracktion δεν μπορει να τα κανει αυτά???

 

Και πες οτι το traction ειναι ακριβό...To reaper και το ardour? ((που ειναι και τσαμπε...))

 

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μια χαρα το ardur....θα τσεκαρω και το αλλο αλλα νομιζω το ardur μου κανει.

 

ωχ επιτελους βγηκε κατι τουλαχιστον απο ολη αυτη τη φασαρια ;D

 

ακυρο το ardur ειναι για Linux και το αλλο ειναι λιγο χειροτερο απο to fruity loops

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπηητε φιλε alchemist...

δεν διαφωνω με αυτα που λες...

ουτε και αναιρω βεβαιως αυτα που εγραψα...

Απλα αυτο το ''δεν εχει αυτοκινητο καρντια μου'', και οι θεωριες περι επαγγελματισμου εμενα προσωπικα με αφηνουν αδιαφορο...

Το cubasis lite που εχω απο τοτε που αγορασα την soundblaster live πριν απο καμποσα χρονια κανει ακομη πολυ καλο sequencing,οποτε δεν προκυπτει αναγκη 1000 ευρω...

δεν μπορω την υποκρισια ομως...

αν υπαρχει εστω και ενας χρηστης η συνομιλητης εδω μεσα, που δεν μπηκε ποτε στον πειρασμο να περασει ενα σπασμενο προγραμμα στο υπολογιστη του,μονο αν θελεις για να δει τις δυνατοτητες που εχει τοτε να ζητησω συγγνωμη...

σε ολη την διαρκεια της ενασχολησης μου με την μουσικη, απο πολλες πλευρες,(και πολυχρονα πιστεψε με),εχω δει τα μυρια οσα...

ξεκιναμε πιτσιρικαδες να γραφουμε μουσικη,(και λεω να γραφουμε γιατι εκει ειναι η πηγη της διαφωνιας)με χιλια δυο σπασμενα προγραμματα, και μολις βρουμε ενα κυκλωματακι και χωσουμε μεσα την μουσουδιτσα μας, ξαφνικα κανουμε delete στον προηγουμενο βιο μας και γινομαστε ΟΙ τιμιοι,

ΟΙ υπερμαχοι της νομιμοτητας, ΟΙ αδεκαστοι...

Δεν διαφωνω επαναλαμβανω, ομως ας αφησουμε και αυτους οι οποιοι δεν εχουν την δυνατοτητα να αγορασουν ενα προγραμμα των 1000 ευρω να το διασκεδασουν...

στο κατω κατω μην κρινετε ινα μην κριθειτε...

και αν καποιοι μεσα απο ολη αυτη την διαδικασια βλεπουν την τεχνη που αγαπανε, και που την εκαναν βιοπορισμο να απειλειται, ας στρωθουν κατω να γραψουν καμια καλυτερη μουσικουλα και οχι να αναλωνονται σε απαγορευσεις και αφορισμους των αδυνατων (βλεπε-ερασιτεχνων ''ντεν εχει αυτοκινητο καρντια μου''

 

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Άρα κι εγώ που θέλω να ακούω το cd σου αλλά δε μπορώ να διαθέσω 15€ έχω κάθε δικαίωμα να το κατεβάσω. Συμφωνείς υποθέτω;

 

;)Προτιμώ να μου στείλεις ένα e-mail και να σου στείλω ένα link με το upload που έχω κάνει στον server μου. Γενικά δεν προτιμώ να τα κατεβάσεις, γιατί κάποιος ηλίθιος θα τα έχει ριπάρει στα 192 με κάποιο αδιάφορο plugin. Εγώ χρησιμοποιώ opensource lame στα 320kbps, κωδικοποιώντας το αυθεντικό master. Γενικά εμπιστεύομαι το ότι θα μου πεις αλήθεια για το ότι δεν μπορείς να διαθέσεις λεφτά για το δίσκο μου, με τον ίδιο τρόπο που ένας developer διανέμει opensource software βάζοντας τον λογαριασμό του paypal του. Κοίτα στο myspace μου για να καταλάβεις. www.myspace.com/zakstefanou

(σημ. αν οι modulators θεωρούν ότι κάνω διαφήμιση ας απομακρύνουν το link και θα το στείλω προσωπικά στον μενέλαο)

 

Όσο για το θέμα με το νόμιμο downloading που ανέφερα στην εκπομπή, θεωρώ ότι είναι στην διακριτική ευχέρεια του χρήστη. Εγώ απλά το προτείνω, γιατί σαφώς με συμφέρει περισσότερο. (που και αυτό είναι σχετικό, αν μάθετε πιο είναι το ποσοστό μου)

 

Τώρα για όλα τα υπόλοιπα, θεωρώ ότι το θέμα έχει πάρει έντονες κοινωνικοπολιτικές διαστάσεις και πραγματικά είναι σχεδόν αδύνατο να φτάσουμε σε κοινό τόπο, αφού πλέον εκφράζονται εκ διαμέτρου αντίθετες πολιτικές τάσεις.

 

Ως χρήστης linux (ubuntu μάλιστα), έχω ιδιαίτερα αυξημένη την αίσθηση της υποστήριξης (οικονομικής) του αυτόνομου developer ή της ομάδας εργασίας, και το κάνω κατα κόρον. Το επάγγελμα που έχω επιλέξει βέβαια(μουσικός) με έχει οδηγήσει στο να χρησιμοποιώ και OSX, όπου εκεί δεν έχω επιλογές παρά να αγοράζω κανονικά το software και τα plugins, για να κάνω την δουλειά μου, και επειδή βγάζω λεφτά από αυτό.

 

Επιπλέον διαβάζοντας όλο το υπόλοιπο topic δώστε μου το δικαίωμα να αναθεωρήσω κάποιες απόψεις μου, σχετικά με το κρακαρισμένο software. Ειπώθηκαν παραπάνω πράγματα για προγράμματα όπως το Ableton Live Lite (που χρησιμοποίησα στην εκπομπή), και το Cubase SE. Σε αυτά προσθέτω και το Logic Express, γιατί χρησιμοποιώ mac. Ομολογουμένως αυτή η σκέψη των εταιριών (ο home χρήστης δηλαδή) είναι πρόσφατη, και την επικροτώ. Το 1999 δεν υπήρχε. Υπήρχε δηλαδή το Cubasis VST, που αγόρασα κάποια χριστούγεννα (να 'ναι καλά ο πανέξυπνος υπάλληλος του νακα :P), και που ήταν τόσο προβληματικό ώστε μετάνοιωσα οικτρά.

 

Άρα, συγχωρέστε, γιατί ανέφερα ένα προσωπικό παράδειγμα,

Γιατί όταν ήμουν 16 και πήρα τη πρώτη μου κάρτα ήχου, δεν είχα 250.000 δρχ. για να αγοράσω tο logic. Και καμμιά emagic τότε δεν μου έδινε την δυνατότητα να ηχογραφήσω με μια home έκδοση των 30.000 δρχ.

και χωρίς να λάβω υπόψιν τις παραμέτρους 8 χρόνια μετά (σήμερα δηλαδή).

 

Χρησιμοποιώ νόμιμο software, όχι γιατί κάποιος developer ιδρώνει. Είτε η steinberg έχει Χ ισολογισμό, είτε έχει 2X, είτε παραπάνω, ο υπάλληλος θα πάρει τα ίδια λεφτά, και θα κινδυνευει ανα πάσα στιγμή να απολυθεί. Ούτε για το service. Ούτε για το developing. Μιλάμε για πολυεθνικές εταιρίες κολοσούς που ούτως ή άλλως θα εξελίσουν το software τους ακολουθώντας την αναπότρεπτη εξέλιξη του hardware. Πρακτικά όλο το θέμα είναι εκεί. (σημ. !! ;)εξαγορά emagic από την apple)

 

Χρησιμοποιώ νόμιμα για λόγους ηθικής και ισορροπίας. Βγάζω λεφτά με τη βοήθεια ενός εργαλείου (logic-apple) και του δίνω πίσω τα λεφτά που του αναλογούν. Όπως αγοράζω ένα κατσαβίδι για να βιδώσω τραπέζι.

Και αναθεωρώ τις απόψεις μου για το software σπιτιού, αφού υπάρχουν πλέον λύσεις πιο φθηνές και πρακτικές. Ήμουν αδιάβαστος, συγγνώμη.

 

Τώρα για τους ανθρώπους που πραγματικά δεν έχουν καθόλου χρήματα, αλλά έχουν τόσο πολύ μεράκι, ας είμαστε ανεκτικοί. Και σαφώς μιλάμε για χρήση ερασιτεχνική.

 

Εύχομαι κάποια στιγμή να υπάρξουν και λειτουργικοί drivers για linux για πολυκάναλες κάρτες, και να πάει το πράγμα ένα βήμα πιο πέρα, όπου θα 'μαστε εμείς (κοινό, beta testers, developers, μουσικοί) υπέθυνοι για το software μας, και όχι απρόσωπες εταιρίες που μας πουλάνε τα ίδια ελλειματικά software, πάντα με λίγες παραπάνω απαιτήσεις σε CPU και RAM, στις τιμές που αυτοί κρίνουν. Δέσμιοι..

 

Υ.Γ. Το pentium III μου με την terratec, και τα windows 2000, και το logic 5.5, ήταν από τα πιο σταθερά συστήματα που είχα. Τώρα έγινε linux file server στο σπίτι μου με, αλλά το νοσταλγώ όταν τραβάει κολληματα το mac μου με τους drivers της m-audio.

 

Επίσης ευχαριστώ και αυτόν που πόσταρε παραπάνω το site μου. (δεν είναι διαφήμιση όταν το κάνει άλλος, εε?? :) :))

 

Φιλικά πάντα

Ζακ Στεφάνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Ως χρήστης linux (ubuntu μάλιστα)

...

 

Say no more ! Παιδια, μετα απο αυτο εχω να πω πως εκανε μια τρελα ο ανθρωπος στα 16 του που το αιμα του εβραζε :)  Ηταν τυφλος και ειδε. Ο,τι εκανε, νερο και αλατι !!!

 

(Βασικα αφου ειναι linux-ας ειμαι σιγουρος οτι εχει κανει ηδη αυτοκριτικη/αυτομαστιγωμα και εχει ηδη εξαγνιστει απο τις παλιες του αμαρτιες).

 

Φιλοι!

 

 

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;)Προτιμώ να μου στείλεις ένα e-mail και να σου στείλω ένα link με το upload που έχω κάνει στον server μου. Γενικά δεν προτιμώ να τα κατεβάσεις, γιατί κάποιος ηλίθιος θα τα έχει ριπάρει στα 192 με κάποιο αδιάφορο plugin. Εγώ χρησιμοποιώ opensource lame στα 320kbps, κωδικοποιώντας το αυθεντικό master. Γενικά εμπιστεύομαι το ότι θα μου πεις αλήθεια για το ότι δεν μπορείς να διαθέσεις λεφτά για το δίσκο μου, με τον ίδιο τρόπο που ένας developer διανέμει opensource software βάζοντας τον λογαριασμό του paypal του. Κοίτα στο myspace μου για να καταλάβεις. www.myspace.com/zakstefanou

(σημ. αν οι modulators θεωρούν ότι κάνω διαφήμιση ας απομακρύνουν το link και θα το στείλω προσωπικά στον μενέλαο)

 

Όσο για το θέμα με το νόμιμο downloading που ανέφερα στην εκπομπή, θεωρώ ότι είναι στην διακριτική ευχέρεια του χρήστη. Εγώ απλά το προτείνω, γιατί σαφώς με συμφέρει περισσότερο. (που και αυτό είναι σχετικό, αν μάθετε πιο είναι το ποσοστό μου)

 

Ok, κατανοητές πλήρως οι απόψεις σου, απλά άλλο κατάλαβα από αυτά που είπαν για την εκπομπή. Και προφανώς η κριτική μου ήταν εξ αρχής σε αυτή τη βάση. Θα ζητήσω λοιπόν συγνώμη, καθώς προφανώς οι απόψεις σου δεν είναι αυτές με τις οποίες διαφώνησα (και φυσικά συνεχίζω να διαφωνώ). Συγνώμη λοιπόν.

 

Πέραν αυτού, επειδή όταν έχω κάνει μαλακία μου αρέσει να βάζω τα πράγματα στη θέση τους, συμφωνώ με την άποψη που διατύπωσες παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση, welcome to Noiz και ελπίζω να σε έχουμε εδώ όχι μόνο για το thread αυτό.

 

Και τέλος, ως προσωπική μου θέση, να πω κι ένα μπράβο που μπήκες να εξηγήσεις τις θέσεις σου και να λύσεις την παρεξήγηση ΜΕ ΘΕΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ, και όχι με νεύρα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτό με τους αόρατους το είπα εγώ αλλά δεν το ανέφερε κανεις??? Θελω τα πνευματικα δικαιωματα!!! Χωρις πλάκα τώρα, οι Αθηναίοι που ζείτε??? Είχε γεμίσει η Αθήνα με αυτές τις αφίσες περσυ το χειμώνα!!!

 

Ζακ, μία φίλη μου θέλει να σε παντρευτεί (δεν κάνω πλάκα), εν δυναμει δικηγορινα, ξανθιά!!!    :o ;D ;) :-X

 

Όσο για τους άλλους, ένα εχω να πω: ''Τα χριστιανόπουλα....''

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγά ρε ''άθεε'' Room....σιγά πήγαινε με το μαλακό γιατί θα αφορηστείς!!! ::) ::)

σιγά ρε μαγκήτη σου φταίξανε τα χριστιανόπουλα. ::)..

 

ε ρε μια ζωή τετριμμένα μονοπάτια...τα ''καλά'' χριστιανόπουλα και οι μάγκες ''άθεοι''....ε ρε μαρμάγκα που σας χρειάζεται αλλά ποιος σας τη δίνει...

 

τέλοςπα... 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου