Προς το περιεχόμενο

Προώθηση σπασμένων προγραμμάτων από την ΕΤ1;


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι;

 

Το θεμα "ειναι το πειρατικο software κακο;" νομιζω με το σπαθι του μπαινει στο top 5 μαζι με τα:

1. συνεισφορα ξυλου σωματος στον ηχο ηλεκτρικης

2. συνεισφορα ξυλου ταστιερας στον ηχο ηλεκτρικης

3. μονοι η διπλοι μαγνητες

4. fender vs Gibson

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πικρη για μας τους linuxαδες αληθεια ειναι οτι με πιο επισημες μετρησεις που περιλαμβανουν και κυκλους που δεν ανηκω εγω προσωπικα μας βγαζουν 1-2 % παγκοσμιως...

θα γυρίσει ο τροχός...θα γυρίσει ;D ;D ;D

Μέχρι τότε...λίγοι και καλοί :)

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Το δειγμα σου δεν ειναι αντιπροσωπευτικο»

καλά , χαλάρωσε καλέ !!! Δεν είπα ότι έκανα πανευρωπαϊκή στατιστική έρευνα κι ότι θα την δημοσιεύσω στην ελευθεροτυπία . . .

«αμεροληπτο»

sorry αλλά είναι . . .είμαι σαφώς υπέρ των γνήσιων προγραμμάτων. . .

«και τυχαια διαλεγμενο»

ω, ναι !!!Μήπως πιστεύεις ότι διαλέγω να συνεργάζομαι με μουσικούς και στούντιο που έχουν σπασμένα ????

Και να σου πω ότι τα στούντιο για τα οποία μιλάω είναι απ τα 4 μεγαλύτερα , φημισμένα και αξιόπιστα στούντιο στην Αθήνα !

«και τα συμπεράσματα στα οποια σε οδηγει δεν ειναι και πολυ ασφαλη.»

δεν ψάχνω να βγάλω συμπεράσματα .Την πραγματικότητα μου μοιράστηκα μαζί σας .Δεν είπα ποτέ ότι αυτό που βιώνω εγώ είναι η μόνη αλήθεια χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι αυτό που είπα δεν συμβαίνει και δεν είναι αλήθεια !

 

 

 

Δεν υπαρχει λογος να αντιδικησω. Στον κυκλο ΣΟΥ ετσι ειναι τα πραγματα, δεν ειπε κανεις οτι τα φανταζεσαι. Απλα ξαναλεω με απλα λογια, οτι επειδη στον δικο ΜΟΥ ειναι ολοι linuxαδες, δεν ειναι σωστο να βασιστω και να γενικευσω γιατι θα εχω κανει σφαλμα. Η πικρη για μας τους linuxαδες αληθεια ειναι οτι με πιο επισημες μετρησεις που περιλαμβανουν και κυκλους που δεν ανηκω εγω προσωπικα μας βγαζουν 1-2 % παγκοσμιως... Οποτε κρατα και συ μια πισινη για το αν ο κυκλος που τυχαινει να βρισκεσαι ειναι ο αντιπροσωπευτικοτερος/μεγαλυτερος/χαρακτηριστικοτερος... τοσο απλο...

 

 

Φυσικά!

κι ούτε εγώ έχω λόγο να αντιδικήσω φιλική κουβέντα κάνουμε ...

Ααααα,και θα συμφωνήσω πάραυτα . . .το θέμα αυτό με το σπαθι του μπαινει στο top 5 μαζι με τα:

1. συνεισφορα ξυλου σωματος στον ηχο ηλεκτρικης

2. συνεισφορα ξυλου ταστιερας στον ηχο ηλεκτρικης

3. μονοι η διπλοι μαγνητες

4. fender vs Gibson

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την ατυχία κατά το βραδυνό μου ζάπινγκ να πέσω πάνω σε έναν αυτοαποκαλούμενο "γκουρού" της πληροφορικής, που πληρώνεται από τα λεφτά ΟΛΩΝ μας για να κάνει μια ακόμα αμφιβόλου ποιότητας εκπομπή στο δημόσιο φορέα.

 

Μεταξύ της θεματολογίας της εν λόγω εκπομπής ήταν και κάποιο "αστέρι" του ελληνικού πενταγράμμου, όπου και θα παρουσίαζε τον τρόπο εργασίας του σε υπολογιστή.

 

Αναλύοντας το set up του, ο εν λόγω κύριος δεν δίστασε ούτε στιγμή να καμαρώσει για την έξυπνη κίνησή του στο να επιλέξει σπασμένα προγράμματα, γιατί όπως ανέφερε κατά λέξη "τα προωθούν και οι ίδιες οι εταιρίες για να γίνουν γνωστές"

 

Τι να πω... Ελλάδα: Πρωτοπόροι μια ζωή  :o

 

Λοιπόν, το ξαναπιάνω από την αρχή το θέμα. Για μία μερική αποκατάσταση της αλήθειας, γιατί νομίζω ότι δεν ήταν έτσι ακριβώς τα πράγματα. Τον ρωτάει για τα προγράμματα που χρησιμοποιεί και λέει ότι μπορείς να τα βρεις σε demo, αλλά και σπασμένα ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ. Δεν προέτρεψε κανέναν να αγοράσει σπασμένα, ούτε το έπαιξε έξυπνος κατά τη γνώμη μου. Είπε επίσης ότι και οι ίδιες οι εταιρίες "προωθούν" τα σπασμένα, ώστε εάν κάποιος θέλει να το κάνει επαγγελματικά να επιλέξει να αγοράσει αυτό που του αρέσει περισσότερο. Τώρα εάν εμείς επιλέγουμε να κρατήσουμε το σπασμένο έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία μας. Αρκεί να αναφέρω ότι στην Αμερική το σύστημα donation, να δίνεις δηλαδή ένα μικρό ποσό ως δωρεά σε μία ομάδα που έφτιαξε ένα προγραμματάκι και στο δίνει τζάμπα, είναι πολύ διαδεδομένο. Πιστεύει κανείς ότι στην Ελλάδα θα το έκανε κάποιος αυτό? Εγώ πάντως όχι...

Επιπλέον μήπως παραήμασταν αυστηροί με την εκπομπή? Οκ, δεν είναι κανένας γκουρού ο τυπάκος, 20 χρονών είναι, αλλά έδειξε κάποια απλά και βασικά πραγματάκια. Για τους περισσότερους από εμάς αυτά είναι δεδομένα, αλλά για κάποιον άλλο που ακούει ότι μπορείς να κάνεις μουσική με το PC ή το laptop μια χαρά είναι για να πάρει μία ιδέα.

Όσο για τα πειρατικά γενικότερα, σαφώς και δεν είμαι υπέρ του να αγοράζεις πειρατικά. Απλώς θεωρώ υπέρογκο ποσό τα 20 € στην Ελλάδα του βασικού μισθού των 650€ για ένα CD, επομένως αγοράζω πάρα πολύ λίγα πράγματα με σκοπό να ενισχύσω συγκεκριμένους καλλιτέχνες που μου αρέσουν. Και να θυμίσω κλείνοντας την τελευταία (σχετικά) κίνηση της Microsoft να δώσει κωδικούς σε κατόχους σπασμένων windows....τυχαίο????

Α και επειδή είναι χρήσιμο να το δούμε:

http://www.youtube.com/psifiakiellada

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε mobynik στο link που παραθετεις υπαρχει μια αναφορα στα "σπασμενα" αλλα νομιζω οτι δεν ειναι αυτο το σημειο της εκπομπης που προκαλεσε ολη αυτη τη συζητηση....ειχε ξαναγινει αναφορα για σπασμενο προγραμμα απο τον Ζακ σε προηγουμενο σημειο της εκπομπης....Anyway ,εγω συμφωνησα με οσα εγραψε ο Ζακ στο noiz ,αλλα το επιμαχο σημειο δεν υπαρχει στο κλιπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε mobynik στο link που παραθετεις υπαρχει μια αναφορα στα "σπασμενα" αλλα νομιζω οτι δεν ειναι αυτο το σημειο της εκπομπης που προκαλεσε ολη αυτη τη συζητηση....ειχε ξαναγινει αναφορα για σπασμενο προγραμμα απο τον Ζακ σε προηγουμενο σημειο της εκπομπης....Anyway ,εγω συμφωνησα με οσα εγραψε ο Ζακ στο noiz ,αλλα το επιμαχο σημειο δεν υπαρχει στο κλιπ...

 

Αλήθεια? Νόμιζα ότι αυτό ήταν. Ποιο είναι αυτό που προκάλεσε την κουβέντα δηλαδή? Μπορώ να το δω?

Thanx

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια? Νόμιζα ότι αυτό ήταν. Ποιο είναι αυτό που προκάλεσε την κουβέντα δηλαδή? Μπορώ να το δω?

Thanx

Εψαξα εχθες να το βρω στο youtube αλλα ματαια...ενω υποτιθεται οτι υπαρχει ολοκληρη η εκπομπη (οχι σε ενα βιντεο ολοκληρη αλλα σε μερη) το συγκεκριμενο δεν υπαρχει...Αν προσεξες ,στο κλιπ που παραθετεις ο παρουσιαστης λεει :"οπως ειπες και πριν τα προγραμματα αυτα μπορει ο καθενας να τα κατεβασει..."  ....αυτο το "πριν" ομως δεν υπαρχει πουθενα στο youtube...εκει ειχε γινει η πρωτη αναφορα απο τον Ζακ για σπασμενα ,οταν ρωτηθηκε για το ποσο κοστιζουν τετοιου ειδους προγραμματα...το σημειο αυτο δεν υπαρχει....στο σημειο που βλεπουμε γινεται αν θελεις μια ανασκευη- επεξηγηση του προηγουμενου ,κανενας τηλεθεατης ομως δεν ειναι υποχρεωμενος να παρακολουθει μια εκπομπη απ'την αρχη μεχρι το τελος για να ακουσει και την "επεξηγηση"...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου