Προς το περιεχόμενο

Προώθηση σπασμένων προγραμμάτων από την ΕΤ1;


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα φάτε τη μπιφτέκα εδώ ή να σας την κάνω πακέτο?

 

Τύλιξέ το σε παρακαλώ και βάλε και καμιά πουστάρδα στο σακουλάκι πλιζ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα φάτε τη μπιφτέκα εδώ ή να σας την κάνω πακέτο?

 

Τύλιξέ το σε παρακαλώ και βάλε και καμιά πουστάρδα στο σακουλάκι πλιζ.

 

OK, έφτασεεεεε.

Ο κύριος με το cubase έχει παραγγείλει ή περιμένει ακόμη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φάτε τη μπιφτέκα εδώ ή να σας την κάνω πακέτο?

 

Τύλιξέ το σε παρακαλώ και βάλε και καμιά πουστάρδα στο σακουλάκι πλιζ.

 

OK, έφτασεεεεε.

Ο κύριος με το cubase έχει παραγγείλει ή περιμένει ακόμη?

 

 

Περιμένει να σπάσει

 

ΜΠΟΥΑΧΑχα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ρε συ λάμπρο η στάση σου για την πειρατεία με έχει σχιζοφρενιάσει ???

Την μία σε βλέπω να την πέφτεις σε πραγματικούς ή και απλά ύποπτους πειρατές με πύρινους λόγους.

Την άλλη σε βλέπω να δηλώνεις όλο καμάρι πως δικαιούσαι να χρησιμοποιείς σπασμένα προγράμματα.

 

Μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας κατασταλλάζουμε σε κάποιες απόψεις και τις υποστηρίζουμε με σταθερότητα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πω άλλη μια φορά για να μην παρεξηγούμαι:

 

Πιστεύω ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί πειρατικά προγράμματα, εφόσον υπάρχουν ελεύθερα στο διαδίκτιο για κάποιο λόγο θα βρίσκονται εκεί και κάποιους σκοπούς θα εξυπηρετούνε.

 

Αν έχω πει πράγματα εναντίων της πειρατείας, αυτό αφορούσε πάντα την πειρατεία μέσα στο νοιζ. Για παράδειγμα να ζητάει κάποιος που θα βρει να κατεβάσει warezed λογισμικό ή mp3. Εφόσον έχει απαγορευτεί απο τους κανονισμούς τα μέλη πρέπει να το σέβονται και να διατηρίσουν το νοιζ καθαρό, όπως του αρμόζει να είναι. Υπάρχουν σχετικά φορουμ που είναι τίγκα στα rapidshare links για όσους έχουν τέτοιους σκοπούς.

 

Στο θέμα μετσόβιο (και πειρατεία στα ελληνικά πανεπιστήμια γενικότερα) εναντιώθηκα επειδή κάποιοι χρησιμοποιούν την γαμάτη σύνδεση του πανεπιστημίου τους για να πειρατεύουν μέσω αυτής. Τα πανεπιστήμια δεν είναι torrentάδικα. Αντί να ανεβάζουν πειρατικά, ας ανεβάζουν freeware, open source, linux και εφαρμογές linux για να δώσουν το σωστό παράδειγμα.

 

Όπως είχα πει και στο συγκεκριμένο θέμα, οι μισοί απο το πολυτεχνείο θα γίνουν προγραμματιστές και θα φτιάχνουν προγράμματα. Με τί μούρη θα ζητήσουν απο τον κόσμο να αγοράσει τα προγράμματά τους για να πληρωθούν οι ίδιοι ενώ ανέβαζαν πειρατικό λογισμικό?

Το δικό τους πρόγραμμα θα το ανεβάσουν σαν πειρατικό?

 

Είναι περισσότερο ηθικό το θέμα του πανεπιστημίου. Κατα τ άλλα δεν ενοχλεί κανένα. Ίσα ίσα που με τέτοιο upload που έχουν οι συνδέσεις τον πανεπιστημίων διευκολύνουν πολύ κόσμο για γρήγορο κατέβασμα.

 

το να πειρατεύεις δεν είναι κακό εφόσον δεν στερείς απο την εταιρία το λογισμικό. Υπάρχουν freeware προγράμματα που κάνουν τα πάντα. Απλώς εγώ γουστάρω να έχω σπίτι μου ένα πρόγραμμα των 1000 ευρώ έτσι για την κ@βλ@ μου. Αν δεν είχα την δυνατότητα να το έχω δωρεάν πειρατικό, δεν θα το είχα καν. Θα έκανα την δουλειά μου με τo freeware. Δεν είμαι επαγγελματίας.

Έτσι και αλλιώς η πειρατεία έχει άλλα προβλήματα και ρίσκο: ιοί, spyware, ψάξιμο, χάσιμο χρόνου, δεν έχεις καμμία υποστήριξη, ούτε ωραίο χάρτινο manual να το μυρίζεις.

 

Και ξαναλέω: Αν η πειρατεία ήταν όντως πρόβλημα για τις μεγάλες εταιρίες ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ. Ώς γνωστόν οι μεγάλοι κάνουν κουμάντο στην άτιμη τούτη κενωνία. Αν οι μεγάλοι είχαν πρόβλημα οι μικροί -απο τον κράκερ που σπάει το πρόγραμμα μέχρι τον έγχρωμο που πουλάει τα cd- δεν θα υπήρχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο γυρίσω ανάποδα Λάμπρο; Δεν περιμένω απάντηση, το γυρνάω! 8)

 

Ας υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή εσύ πετυχαίνεις στη μουσική καριέρα σου και τα κομμάτια σου φτάνουν στην κορυφή των charts, κάνεις τρελή επιτυχία και όλα τα σχετικά.

Με τι μούτρα τότε θα ζητήσεις αμοιβή για τη μουσική που τόσα χρόνια έφτιαχνες με πειρατικό λογισμικό; Θα δώσεις μόνος σου το CD σου στους blackmen; Μήπως θα το μοιράζεις τσάμπα; Ή θα έπαιζες αφιλοκερδώς στις συναυλίες μιας και έχεις background στην πειρατία;

 

Συμφωνώ ότι είναι ηθικό το θέμα, είναι όμως ηθικό και για τις δύο πλευρές. Δεν ενοχλεί εσένα κι εμένα η πειρατία γιατί στην τελική δεν έχουμε κάτι που να χρήζει κλοπής και παράνομης αναδιανομής. Αν είχαμε δεν είναι σίγουρο ότι θα το βλέπαμε τόσο άνετα.

 

Όσο για τα πανεπιστήμια, τα έχουμε ξαναπεί και πραγματικά είναι το ίδιο με το να ανεβάζεις από το σπίτι σου. Ο μόνος λόγος που γίνεται διακίνηση σπασμένων από τα πανεπιστήμια είναι ότι έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες, αν δεν υπήρχαν αυτές τότε κανένας δεν θα ανέβαζε από το ΕΜΠ ή οποιοαδήποτε άλλη σχολή. Τόσο απλό είναι!

 

 

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ΟΚ, τώρα κατάλαβα καλύτερα τις απόψεις σου. Είσαι υπέρ της πειρατείας, το δηλώνεις ευθαρσώς και το γουστάρω αυτό, πρέπει να λέμε τι νιώθουμε :)

 

Βέβαια συνεχίζω να μην καταλαβαίνω, με βάση την παραπάνω τοποθετησή σου, γιατί σε κόφτει η καθαρότητα του νοιζ ή των σερβερς των ελληνικών ΑΕΙ, ιδίως όταν είναι άλλοι αρμόδιοι γι'αυτό. Όχι ότι έχει καμμία σημασία το τι καταλαβαίνω εγώ και το τι πιστεύεις εσύ. Απλά η συμπεριφορά νο2 παραπέμπει στον πουριτανικό χαρακτήρα ορισμένων ξένων φορουμ, όπου ενώ πολλοί χρήστες ανομολόγητα πειρατεύουν, μόλις δημιουργηθεί κάποιο ζήτημα πειρατείας βγάζουν αφρούς απ'το στόμα.

 

Τα παραπάνω τα λέω φιλικότατα (μη τυχόν και παρεξηγηθείς δλδ), το thread είναι κουρασμένο και δεν σκοπεύω να δώσω συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου